VINODOL. Pri nízkom sebavedomí poslancov je veľká šanca, že starostovi sa podarí zabrániť konaniu referenda, tvrdí šéf ZOMOS-u.
Po príklad netreba chodiť ďaleko. Obec Lovce v okrese Zlaté Moravce sa posledný júnový víkend pokúsila odvolať starostku.
Keďže ale starostka Oľga Gáliková považovala celý postup za nezákonný, kultúrny dom neodomkla. Ľudia preto hlasy na jej odvolanie vhadzovali v stane, ktorý v obci narýchlo vyrástol.
Starostka o tejto akcii hovorí ako o „pikniku“ a o súkromnom zisťovaní verejnej mienky. Je možné, že referendum v Lovciach budú rozuzľovať až súdy.
Ako zabrániť sporným momentom pri využívaní nástroja na odvolanie starostu, vysvetľuje v novej brožúre Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). To vzniklo ako akási protiváha Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré už tradične stojí na strane starostov a primátorov.
V Šoporni zmarili referendum dvakrát
Publikácia sa podrobne venuje všetkým možným problémom, ktoré – ako to neraz ukázala prax – môžu vzniknúť pri realizácii referenda o odvolaní starostu.
„Postupy starostov často paralyzovali činnosť zastupiteľstiev, ktoré si neuvedomovali svoju funkciu v samospráve. Pri nedostatku sebavedomia poslancov sa stáva, že ak sa rozhodne starosta zabrániť konaniu referenda, spravidla sa mu to aj podarí,“ hovorí šéf ZOMOS-u Vladimír Špánik.
Texty v brožúre využívajú jednoduchý a ľahko zrozumiteľný jazyk. Jednotlivé problémy pri usporiadaní referenda o páde starostu popisujú autori na konkrétnych príkladoch z reálneho života.
Impulzom na vydanie príručky o referende bola katastrofálna situácia v Šoporni v okrese Galanta, kde podľa ZOMOS-u prišlo k zmareniu dvoch referend.
„Poslanci sa snažili dodržať zákon, podľa ktorého má realizáciu referenda zabezpečiť starosta a obecný úrad,“ podotkol Špánik. No nestalo sa a referendá o páde starostu neboli.
Informácie budú aj na webe
Podľa združenia zastupujúceho občanov v slovenských obciach sa môže stať, že starosta sa spreneverí sľubom a starostovskému poslaniu.
V takom prípade musí čeliť hrozbe odvolania a podľa ZOMOS-u by občanom takíto starostovia nemali brániť v uplatňovaní ich práv.
Špánik upozornil na nálezy súdu, ktoré potvrdili, že zastupiteľstvá môžu v prípade nečinnosti obecných úradov alebo starostov postupovať tak, aby sa referendum nakoniec konalo.
Brožúra je zadarmo k dispozícii v obci Vinodol v nitrianskom okrese, kde má ZOMOS momentálne centrálu.
Na požiadanie ju združenie len za cenu poštovného a balného zašle akémukoľvek záujemcovi. Elektronická verzia bude na stránke združenia v priebehu niekoľkých dní.