Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Zvolenská lobovala za firmu u primátora Nitry

V bývalej materskej škole budú ambulancie. Mesto ich prenajalo, no zároveň bude hľadať kupca.

V tejto budove na Párovskej ulici kedysi sídlila materská škola.(Zdroj: (jk))

NITRA. Nitrianska radnica chce predať budovu na Párovskej ulici, kde kedysi sídlila materská škola.

Kým nenájde kupca, prenajme ju spoločnosti DNPS, ktorá tu zriadi „zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo“.

Poslanci zároveň rozhodli, že peniaze z predaja bývalej škôlky „sa použijú na rekonštrukciu budovy bývalej MŠ na Javorovej ulici, respektíve ďalších materských škôl“. Dôvodom je skutočnosť, že v meste je nedostatok miest pre škôlkarov.

Krátkodobý prenájom

V čase, keď poslanci rozhodovali o osude budovy, firma DNPS už maľovala jej priestory. Poukázal na to viceprimátor Ján Vančo z KDH. „My to ideme schvaľovať a oni sú už tam?“ pýtal sa.

Podľa primátora je to v poriadku, pretože s firmou podpísal ešte pred rokovaním zastupiteľstva zmluvu o krátkodobom prenájme budovy na desať dní.

„Nie je to nič neobvyklé. Keby sme im prenájom neschválili, odídu a dovidenia. Išli do toho s tým rizikom. Priestory čistia a robia hygienickú maľovku,“ konštatoval primátor Jozef Dvonč (Smer).

Na zastupiteľstve otvorene povedal, že ho oslovila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) a požiadala ho „o vybavenie priestorov“. Zdôvodnila to vraj dobrými výsledkami firmy v oblasti rehabilitácie.

Osobitný zreteľ

V budove bývalej materskej školy už boli ambulancie. V roku 2005 ju mesto prenajalo gynekológovi, dnes sa súdia. Údajne radnica odmietla uznať jeho investície do objektu.

V súčasnosti je budova nevyužitá, poslanci v apríli 2011 schválili zámer jej odpredaja aj s pozemkom. Podľa znaleckého posudku má nehnuteľnosť hodnotu 160 000 eur.

Ešte v máji viacerí poslanci uvažovali, že by mesto mohlo v budove obnoviť materskú školu. V júni primátor schválil zámer prenájmu pre spoločnosť DNPS ako prípad hodný osobitného zreteľa - to znamená, že ju odporučil vybrať bez súťaže.

Osobitný zreteľ je zdôvodnený tým, že „žiadateľ v uvedenej nehnuteľnosti zriadi zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo slúžiace na rekonvalescenciu a rekondíciu a prostredníctvom spoločnosti CPKSB bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v neštátnom zdravotníckom zariadení na úrovni poliklinika“.

Komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť s takýmto návrhom nesúhlasila. Výhrady mali aj viacerí poslanci.

Ján Vančo, poslanec za Staré Mesto, napríklad poukázal, že v areáli nemocnice sú voľné priestory: „Súkromné zariadenie sa umiestňuje mimo nemocnice a vznikajú nám problémy s parkovaním.“

Parkovacie miesta pred bývalou škôlkou nie sú. Ľudia majú preto obavy, že klienti aj pracovníci nového zariadenia budú parkovať pred domami na Párovskej ulici.

V registri je od mája

Poslanci napokon prenájom ako prípad hodný osobitného zreteľa schválili, avšak len dočasne - kým sa cez verejnú súťaž nenájde kupec. S takýmto pozmeňujúcim návrhom prišiel viceprimátor Štefan Štefek zo Smeru.

Spoločnosť DNPS zaplatí ročne 42 eur/meter štvorcový za ordinácie na prízemí a prvom poschodí a 12 eur/meter štvorcový za ostatné priestory plus uhradí energie.

Poslanci zároveň súhlasili, že DNPS je oprávnená dať do podnájmu časť priestorov spoločnosti CPKSB. Cena však nesmie byť vyššia ako cena nájmu stanovená zastupiteľstvom. Obe spoločnosti sú prepojené cez spoločníka doktora Pavla Kostku, sídlo majú v Spišskej Belej.

DNPS bola do obchodného registra zapísaná 17. mája 2013. V predmete činnosti má aj masérske služby a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. CPKSB je v obchodnom registri od roku 2008 a bude „zastrešovať“ medicínsku časť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ponúknu nové formy

„Žiadateľ v súčasnosti ponúka zdravotnú starostlivosť v odboroch fyzioterapia, psychiatria a neurológia. Do svojich zariadení prijíma predovšetkým klientov s chronickými ťažkosťami bolestivého syndrómu chrbtice a veľkých kĺbov a ponúka im nadštandardnú starostlivosť fyzioterapeutického zámeru s cieľom trvalého odstránenia bolesti," píše sa v materiáli, ktorý dostali poslanci na rokovanie zastupiteľstva.

Jeho spracovateľ zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nejde o alternatívne formy zdravotnej starostlivosti, „ale zariadenie má svojho garanta a procesy sú pod priamou kontrolou odborníkov“.

Firma má podľa materiálu v úmysle ponúknuť nové formy zdravotnej starostlivosti v terapiách bolestivého syndrómu v meste Nitra.

Otvoria v júli

„Regeneračné centrum Klinika Kostka v Nitre plánujeme otvoriť od 15. júla. Jeho súčasťou bude aj fyzioterapeutická ambulancia. V súčasnosti prebiehajú rokovania so zdravotnými poisťovňami o vzájomnej spolupráci,“ napísal nám Patrik Kakus, ktorý je konateľom spoločnosti DNPS.

Pri regenerácii klienta podľa neho ponúkajú organizmu „možnosť opätovne sa dostať do optimálneho elektrického potenciálu, ktorý patrí medzi najjednoduchšie formy merania zmien v organizme či už smerom k zhoršeniu alebo k zlepšeniu“.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 2 075
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 810
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 391
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 375
  5. Zsebi porazil Čeľadice 265
  6. Vrábľania v derby naplno 248
  7. Hokejisti ako deň a noc 216
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 190
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 188
  10. V nedeľu bude v Nitre reprezentačná hádzaná 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Zsebi porazil Čeľadice

IV. LIGA JV: Prvá výhra Kozároviec. Na dno klesol Veľký Meder. Čeľadice prehrali tretí zápas v rade.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Kasai Slovakia plánuje postaviť nový výrobný závod v Leviciach

Spoločnosť Kasai Slovakia plánuje v Géni postaviť závod na výrobu plastových interiérových komponentov pre automobilový priemysel.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Radivojevič: Do Slovana som nemal ísť. Zničil ma Krikunov, ktorý bol blázon

Mrzí ma len jedno, že nám ušla medaila z olympiády, priznáva hokejista Branko Radivojevič, od tejto sezóny hráč Dukly Trenčín.

Kam vyraziť