Exriaditeľ úradu práce radil, ako získať podporu. Teraz čaká na tretí rozsudok

V prvom rozsudku dostal Milan Vigláš 6,5 roka nepodmienečne, v druhom dvojročný podmienečný trest. Horšie to už byť nemôže.

Milan Vigláš (vpravo) s obhajcom na súde v roku 2008. Najnovší proces sa koná v jeho neprítomnosti.Milan Vigláš (vpravo) s obhajcom na súde v roku 2008. Najnovší proces sa koná v jeho neprítomnosti. (Zdroj: (mh))

V prvom rozsudku dostal Milan Vigláš 6,5 roka nepodmienečne, v druhom dvojročný podmienečný trest. Horšie to už byť nemôže.

NITRA. V poradí už tretí rozsudok vynesie krajský súd v prípade Milana Vigláša, exriaditeľa okresného úradu práce. Prvé dva zrušil Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dokazovanie je už skončené, zostáva vypočuť len znalca. Pojednávanie sa malo konať v júli, obhajca sa však ospravedlnil. Súd určil nový termín na september.

Obžalovaný žije v Írsku, so senátom ale komunikuje. Súhlasí, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Trest už zvýšiť nemôžu

Milan Vigláš je obžalovaný z návodu k trestnému činu podvodu a prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Podľa obžaloby pomohol ľuďom dostať sa k podpore v nezamestnanosti, na ktorú by nemali nárok. Na tento účel založil po odchode z úradu práce, ktorému šéfoval, agentúru.

Prvý rozsudok vyniesol krajský súd v roku 2007. Vigláša odsúdil na 6,5 roka odňatia slobody. Uložil mu tiež peňažný trest 100-tisíc korún a trojročný zákaz vykonávať podnikateľskú činnosť.

Najvyšší súd prvý rozsudok zrušil, ďalší vyniesol krajský súd v novembri 2011. Vigláša odsúdil na dva roky podmienečne so skúšobnou lehotou tri roky a uložil mu peňažný trest 3300 eur. Potvrdil nám to predseda senátu Stanislav Libant. Dodal, že trest znížili vzhľadom na dlhý čas, ktorý uplynul od spáchania skutku.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny prokurátor, ktorý prípad dozoruje, bol s verdiktom spokojný, neodvolal sa - na rozdiel od obžalovaného, ktorý trvá na svojej nevine.

Najvyšší súd aj tento rozsudok zrušil. Okrem iného žiada doplniť znalecký posudok a vypočuť znalca k výške spôsobenej škody. Spis sa vrátil na krajský súd v januári tohto roka. Nové dokazovanie je už skončené, zostáva vypočuť len spomínaného znalca.

Ak Vigláša opäť uznajú vinným, trest mu už v porovnaní s druhým rozsudkom zvýšiť nemôžu, pretože sa prokurátor neodvolal.

Legislatívna diera

Milan Vigláš založil v roku 1996 Slovenskú agentúru pre pomoc a podporu. Sídlila na Nábreží mládeže 1, v budove úradu práce.

Agentúra uzavrela krátkodobé pracovné zmluvy s takmer tristo ľuďmi, odviedla za nich aj príspevky na poistenie v nezamestnanosti. To bolo podľa vtedajšieho zákona podstatné pre priznanie nároku na podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatíva neurčovala, aká dĺžka zamestnania je potrebná. Vigláš otvorene hovoril, že využíva legislatívnu dieru, ktorú dovtedy využívali len vyvolení. Vydal aj príručku Z kuchyne úradu práce.

Polícia, ktorá preverovala činnosť agentúry, dospela k záveru, že zákon porušený nebol. Vigláša obvinili až o tri roky neskôr, v roku 1999. Údajne sa vtedy o prípad osobne zaujímal minister práce.

Rozpory vo výpovediach

Podľa obžaloby nebol účelom pracovných zmlúv, ktoré Vigláš uzatváral s absolventmi, vznik reálneho pracovného pomeru, „ale uvedenie úradov práce do omylu tak, aby bola vyplácaná podpora v nezamestnanosti osobám, ktoré na ňu v tom čase nemali nárok“.

Súd v rozsudku z roku 2007 konštatoval, že klienti agentúry museli „pod zámienkou školenia vyplatiť sumu od 3500 do 5500 Sk, ktorú určil obžalovaný v závislosti podľa toho, akú výšku mesačnej mzdy v rozmedzí od 8000 do 14 500 Sk danému uchádzačovi uviedol do pracovnej zmluvy. Následne týmto osobám vypracoval potrebnú dokumentáciu preukazujúcu krátkodobý pracovný pomer a výplatu mzdy, ku ktorej však v skutočnosti nedošlo“.

Na základe dokladov z agentúry požiadali uvedené osoby o podporu. Ako absolventi škôl by na ňu mali nárok až po šiestich mesiacoch a bola by vypočítaná len z minimálnej mzdy.

Najvyšší súd prvý rozsudok zrušil, pretože našiel vo viacerých výpovediach rozpory. Niektorí svedkovia tvrdili, že pre agentúru nepracovali a ich pracovný pomer bol len fiktívny - na druhej strane však povedali, že pre agentúru napríklad roznášali letáky.

Podpory vrátili len niektorí

Milan Vigláš v záverečnej reči v roku 2007 poukázal na motív svojho konania: „Ako bývalý pracovník úradu práce som sa stretol mnohokrát vo svojej praxi s tým, že uchádzačom o zamestnanie boli nezákonným spôsobom, doslova porušením zákona upierané ich zákonné práva.“

Paradoxom je, že niektorých absolventov do jeho agentúry posielali priamo z úradu práce. Tvrdia to viacerí klienti. „Mňa do Viglášovej agentúry poslala pracovníčka úradu práce. Mal som osemnásť rokov, netušil som, že ide o niečo nelegálne. Nakoniec som podporu musel vrátiť a ešte mám aj záznam v registri,“ tvrdí Karol.

Približne stovka z tristo klientov agentúry však políciu ani úrad práce nikdy nezajímala, neboli stíhaní a peniaze od nich nikto nepýtal.

Na súde napríklad vypovedala žena z Nových Zámkov, ktorá potvrdila, že podporu vrátiť nemusela a nikdy nebola vyšetrovaná. Povedala, že pre agentúru pracovala - ponúkala do stánkov brožúrky Z kuchyne úradu práce. Na otázku, prečo podpísala prevzatie mzdy, keď ju nedostala, odpovedala: „Keby som to nepodpísala, nemala by som nárok na podporu. Kto by ma živil?“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 974
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 480
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 240
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 445
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 172
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 723
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu