Obyvatelia Kráľovskej ulice požiadali kompetentných o zjednoprúdnenie v súčasnosti jednosmernej dvojprúdovej ulice, na ktorej bývajú. Sú presvedčení, že by sa im zmenou znížili otrasy a hlučnosť, ktoré im spôsobujú kamióny. Denne cestou prejde podľa ich vlastného prieskumu 9-tisíc áut. Zmenou by tiež obyvatelia získali širšie odstavné pruhy, ktoré sú podľa nich v súčasnosti úzke. Kompetentní im však žiadosť zamietli.
Štúrovu zjednoprúdnili pred tromi rokmi
„Keby náš dom nebol zateplený, tak by ste videli, že je samá prasklina, boli tam medzery vyše centimetra, niekde aj viac, ostatné domy sú na tom rovnako. Keď sedíme v obývačke, drnkoce nám všetko,“ vraví Milan Adamička.
Spolu s Jozefom Takáčom a Jánom Igricim adresovali vlani na podnet ostatných obyvateľov mestu žiadosť o zmenu v cestnej premávke na Kráľovskej ulici. V liste okrem iného poukázali aj na vysoké obrubníky a úzke odstavné pruhy.
„Zjednoprúdnenie by vyriešilo aj to, že by tu neboli preteky áut. Bol by tu jeden pruh tak, ako je to na Štúrovej ulici, a autá by sa nepredbiehali. Vstup do domov by bol pre nás jednoduchší.“
Štúrovu ulicu, ktorá je výjazdom smerom na Galantu, zjednoprúdnili v novembri 2010. Jej obyvatelia to dosiahli protestmi, počas ktorých vyjadrovali svoju nespokojnosť s neúnosnou situáciou na ulici a v meste. Stredový pruh má v súčasnosti približne štyri metre, po oboch stranách cesty sú odstavné pruhy.
V minulosti boli obe ulice obojsmerné, zjednosmernili ich až v roku 2004, pôvodne len na tri roky. V roku 2007 požiadalo mesto Slovenskú správu ciest o predĺženie, tá im vyhovela s tým, že je to dočasné riešenie do doby vybudovania obchvatu.
Prístup záchranných zložiek
Slovenská správa ciest, ktorá je správcom cesty, s navrhovaným riešením zjednoprúdnenia nesúhlasila. Podobné stanovisko zaujal aj okresný dopravný inšpektorát a obvodný úrad pre cestnú dopravu. Minulý štvrtok jeho zástupcovia o návrhu rokovali na pôde mestského úradu. Trvali na tom, aby na ulici zostali dva pruhy hlavne preto, že by sa po zmene mohli tvoriť kolóny a doprava by sa spomalila. „To by v rámci životného prostredia a výfukových plynov túto situáciu zhoršilo viac, ako je dnes,“ povedal primátor Martin Alföldi. Podotkol, že obe ulice majú rozdielne šírkové parametre, preto ich nie je možné porovnávať. Kráľovská je od Štúrovej ulice totiž širšia o zhruba 3 metre.
„Kráľovská ulica je vjazd do mesta, končí križovatkou. Minimálne 150 metrov od nej by tie dva pruhy museli ostať aj tak zachované. A v prípade červenej na semafore SNP - Štúrova by stáli aj autá z Kráľovskej a aj autá, ktoré by odbočovali doprava na železničnú stanicu,“ mieni primátor.
Dopraváci upozorňovali aj na problematický prístup hasičov či sanitiek. „Prečo nemajú problém na Štúrovej ulici? Tento argument neobstojí,“ vraví Milan Adamička. Dodal, že nespokojní obyvatelia nie sú ochotní trpieť súčasné podmienky až do vybudovania obchvatu, ktorý je naplánovaný na rok 2015. Ak sa situácia nezmení, nevylučujú zorganizovanie protestných blokád.
Praskliny na dome zreteľne vidieť.
V prípade zmeny by museli aj tak ostať dva pruhy najmenej 150 metrov od križovatky.
Stretnutie na MsÚ. Kompetentní s návrhom obyvateľov nesúhlasia.
Štúrova ulica má od roku 2010 jeden pruh. FOTO: (LAZ)