Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Manžel odvolanej starostky Loviec mal metlou mlátiť po hlave Richterovho synovca

František Richter bol organizátorom petície vedúcej k referendu, ktoré ukončilo šesťročnú vládu starostky.

Pred obecným úradom hliadkuje pravidelne polícia. Dohliada na poriadok v Lovciach po vášne budiacom referende.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

František Richter bol organizátorom petície vedúcej k referendu, ktoré ukončilo šesťročnú vládu Oľgy Gálikovej v dedine.

LOVCE. Približne desiatim trestným oznámeniam čelí odvolaná starostka Oľga Gáliková. Aj v čase nášho telefonátu sedela podľa vlastných slov na polícii.

Na Gálikovú sa zosypali podania spísané v dňoch nasledujúcich po referende z 29. júna, ktoré rozhodlo o páde šesť rokov vládnucej ženy.

Minimálne jedno z trestných oznámení si vyslúžil aj Gálikovej manžel Milan.

Ten je podozrivý, že na cintoríne metlou napadol iniciátora referenda a miestneho poslanca Františka Richtera. Milan Gálik mal synovca súčasného ministra práce mlátiť po hlave.

Ako dôkaz skúma polícia video, ktoré spravil svedok incidentu. Trestné oznámenie vraj podal aj Gálik, tvrdí údajne, že napadnutý bol on.

Richter hovorí, že kontroloval, čo robil Gálik v priestoroch obecnej budovy na cintoríne. „O päť minút mi oplieskal metlu, ktorú držal v ruke, o hlavu.“

Piknik alebo vzbura? Rozhodnú možno až súdy

Gálikovú odvolali Lovčania koncom júna z funkcie starostky. Drvivá väčšina ľudí sa vyslovila za jej pád. Z 570 voličov prišlo hlasovať 382, dva hlasy boli neplatné, 10 ľudí chcelo Gálikovú podržať v úrade a až 370 občanov si želalo jej odchod.

Hlasovať museli ľudia v stane, pretože Gáliková neotvorila svojim občanom kultúrny dom. Argumentovala nezákonnosťou referenda a spochybňovala aj petíciu, ktorá viedla k jeho vypísaniu.

Gáliková v nej našla najmenej jeden podpis, ktorý je podľa nej falošný.

„Obecné zastupiteľstvo si nesplnilo svoju zákonnú povinnosť a neprijalo nariadenie o organizácii miestneho referenda. Nezriadilo komisiu v zmysle zákona a neurčilo lehotu na prvé zasadnutie. Vzhľadom k tomu som nemala komu a na základe čoho vytvoriť a odovzdať zoznam oprávnených voličov, hlasovacie lístky a ani dôvod na otváranie kulturáku,“ argumentuje Gáliková v stanovisku, ktoré máme k dispozícii.

Referendum nazvala Gáliková „súkromným prieskumom verejnej mienky“, ktorý si v „piknikovom stane“ urobila „údajná predsedníčka komisie s priateľmi“. Organizátori referenda ale trvajú na tom, že všetko prebehlo v súlade so zákonom a s prijatými uzneseniami.

Na alternatívu, že Gáliková kulturák neotvorí, boli pripravení. Je možné, že o platnosti referenda budú musieť rozhodnúť až súdy.

Ohrozila exstarostka bezpečnosť obyvateľov?

Do absolútneho chaosu sa ale dedina dostala veľmi krátko po ľudovom hlasovaní. Existuje viacero svedkov, ktorí potvrdia, že Gáliková s manželom v nedeľu v noci po hlasovaní vynášala dokumenty z obecného úradu.

„Ani si na úrade nezasvietili. Máme na to svedkov,“ tvrdí poslanec Róbert Novácky.

Zbor mal nasledujúci pondelok prijať správu o výsledkoch referenda – v tom momente by podľa zákona Gáliková ako starostka skončila. Úrad však našli poslanci zavretý a nič sa na tom nezmenilo celý ďalší týždeň.

„V pondelok bol zavretý z technických príčin, v utorok a štvrtok boli nestránkové dni, v stredu bol zatvorený z organizačných príčin, v piatok bol štátny sviatok,“ popisuje situáciu Richter. Traja poslanci nám však potvrdili, že viackrát videli Gálikovú, ako na úrade „veselo vysedáva“.

Richter v súvislosti s dlhodobo zavretým obecným úradom podal na Gálikovú ďalšie trestné oznámenie. Podozrieva ju z trestného činu sabotáže a verejného ohrozenia obyvateľov. V budove úradu je totiž ohlasovňa požiarov aj obecný rozhlas, ktorým sa k ľuďom majú dostávať dôležité informácie.

Trojica poslancov Richter, Novácky a Belková zistili, že na obecnom úrade chýba množstvo dokumentov. V noci po referende ich mala z budovy vyvážať odvolaná starostka Gáliková s manželom, sú na to svedkovia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Stola sa držiacu Gálikovú vyviedla polícia

Poslanci dorazili pred úrad aj v pondelok 8. júla, skoro ráno však bol zase zamknutý, hoci starostka v ňom už bola. Privolanej polícii odvolaná starostka tvrdila, že sa bojí o svoje zdravie a život. Hliadka preto budovu a jej okolie prekontrolovala.

„Za asistencie polície sme ju vyzývali, aby odovzdala úrad, čo kategoricky odmietala s tvrdením, že na to nemáme právo,“ hovorí Richter.

Poslanec na ňu podal priamo v priestoroch úradu trestné oznámenie a polícia jej udelila termín vypočutia. Gáliková sa na to vraj zamkla vo svojej kancelárii a hodnú chvíľu neotvárala ani polícii.

Nakoniec otvorila, no na vypočutie ísť nechcela. „Vzpierala sa a držala sa stola, nakoniec ju polícia vyviedla,“ povedal Richter.

Gáliková sa na postup polície sťažovala. „Vzhľadom k tomu, že pri výsluchu predvedenej osoby boli uvedené pochybnosti o postupe polície, bol z iniciatívy polície daný podnet Oddeleniu kontroly Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre,“ povedala hovorkyňa krajskej polície Renáta Čuháková.

Kontrolu však nakoniec zrejme vykoná inšpekcia ministerstva vnútra.

Prečo bolo nutné bývalú starostku predviesť a či odmietala doraziť na výsluch sama, sme sa na polícii nedozvedeli. Do ukončenia kontroly nechce polícia poskytnúť k prípadu bližšie informácie.

Zámky od dverí na úrade dala najskôr vymeniť odvolaná starostka. Keď ju vyviedla polícia, menili sa zámky zase - tentoraz ich vymieňali poslanci.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zmizli spisy

Kým Gáliková vypovedala na polícii, poslanci svojpomocne povymieňali zámky na dverách obecného úradu. Vo veľmi krátkom čase tak šlo už o druhú výmenu zámkov na úrade. „Predtým tu zámky povymieňala ona s manželom,“ povedal poslanec Róbert Novácky.

Na úrade je podľa poslancov chaos, chýba mnoho vecí. Zbor nevie dokonca ani povedať, čo všetko, keďže sa nedostal k súpisu majetku. Zmizli však mnohé spisy, police sú prázdne. Ak v nich aj sú šanóny, dokumenty chýbajú.

„Nebol tu ani len mikrofón, bývalá starostka nám znemožnila používať obecný rozhlas,“ povedal Novácky. Mikrofón nakoniec našli v Gálikovej kancelárii.

Poslancom sa ale po vstupe do úradu podarilo zistiť napríklad to, že Gáliková v máji zamestnala svojho manžela ako údržbára a kosca.

Poslanec František Richter ukazuje prázdne fascikle, ktoré na úrade ostali. Chýba účtovníctvo aj dokumentácia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Gáliková mlčí

Stanovisko k vážnej situácii v Lovciach sme sa pokúšali získať aj priamo u odvolanej starostky Gálikovej. Doma sme ju nezastihli, nepodarilo sa to ani pracovníčke obecného úradu, ktorá prešla bránku a pred dverami jej nechala osobné veci.

Na náš telefonát reagovala Gáliková podráždene. Článok, ktorým sme informovali o referende, označila za neobjektívny. „Nemôžem sa vám teraz venovať, pardón,“ povedala Gáliková a zložila. Podľa vlastných slov sedela v tom čase na polícii v Nitre.

Na ďalšie telefonáty ani SMS správy už exstarostka nereagovala. Telefón zložila aj novinárke z tlačovej agentúry. Otázky sme Gálikovej poslali tiež na jej súkromný mail, nereagovala ale ani na tie.

Nevysvetlila, prečo nešla na políciu dobrovoľne, prečo povymieňala zámky na úrade, ktorý nechala týždeň zavretý a nepovedala ani to, kam zmizli doklady súvisiace s účtovníctvom obce. Rovnako sa nevyjadrila k údajnému útoku manžela na Richtera.

Napätú situáciu už najmenej týždeň monitorujú policajné hliadky. Stoja priamo pred úradom. Policajti nám povedali, že v obci dohliadajú na verejný poriadok.

Odvolaná Gáliková bola v rokoch 2006 - 2010 starostkou za Smer. V tomto volebnom období išla ako nezávislá.

Kto riadi Lovce?

Úplný zmätok panuje aj v tom, kto teraz riadi obec Lovce. Podľa poslancov odvolanej starostke vyhovuje, že sa situácia čoraz viac komplikuje a zahmlieva.

Oľga Gáliková tvrdí, že je starostkou ona, keďže referendum považuje za nezákonné. František Richter operuje mandátom, ktorý dostal od zastupiteľstva zvolaného zástupkyňou Gálikovej Dagmar Florekovou.

Poslanci vravia, že s ním súhlasila 1. júla, ešte pred jeho konaním sa ale objavil papier podpísaný Florekovou, podľa ktorého nemala na zvolanie zastupiteľstva oprávnenie. Floreková sa navyše 2. júla vzdala mandátu.

A do toho všetkého prišla informácia, že Gáliková deň pred referendom zrušila zastupovanie Florekovej a od júla poverila svojim zastupovaním ďalšieho poslanca Milana Kováča, cez ktorého by reálne mohla stále mať rozhodovanie o dedine v rukách.

Podľa poslancov sú ale svedkovia, ktorí potvrdia, že Kováč o poverení ešte v pondelok 8. júla ráno nič nevedel. Dozvedel sa o ňom až po tom, čo vošiel do úradu, kde mu mal dekrét o poverení odovzdať Gálikovej manžel.

Floreková zase ešte 1. júla poslancom tvrdila, že zástupkyňou Gálikovej je stále ona – na základe toho podpísala zvolanie zastupiteľstva na 4. júla, od ktorého sa ale neskôr dištancovala.

Tomáš Holúbek


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 637
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 848
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 515
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 384
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 376
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 359
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 320
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 302
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 241
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť