NITRA. Župa navyšuje základné imanie svojej akciovke Energo-SK. Kraj naleje 729-tisíc eur do spoločnosti, ktorá spravuje kotolne a dodáva teplo aj teplú vodu viac ako piatim desiatkam zariadení patriacich kraju. Peniaze má Energo využiť na splatenie svojich záväzkov.
Finančná pomoc kraja Energu nie je prvá, len za posledné roky dala župa Energu injekcie vo výške niekoľko stotisíc eur.
Len tretina župy je pod Energom
Zvýšenie základného imania spoločnosti o 729-tisíc eur schválili minulý týždeň krajskí poslanci. Hlasovaniu však predchádzala kritika Energa, ktoré podľa niektorých poslancov nie je v stave, v akom by aj po niekoľkých finančných injekciách mohlo byť.
Kraj zriadil Energo-SK v roku 2005. Spoločnosťou chcel ušetriť energetické náklady na prevádzku zariadení vo svojej pôsobnosti. Úspory mali prísť hlavne v podobe zrekonštruovaných kotolní a výrazných zliav za nákup energií vo veľkom množstve.
Opravy kotolní sa ale zapracovali do cien za dodávku energie, mnohé zariadenia v správe kraja preto namietali, že namiesto nižších platieb míňajú na energie viac. Nasledoval odchod viacerých krajom zriadených organizácií spod Energa.
Dnes kraj spravuje zhruba 150 škôl, zariadení sociálnych služieb či zdravotníckych inštitúcii. Pod Energo-SK ale spadá iba zhruba tretina z nich.
Daniš: Dobrovoľnosť bola veľká chyba
Dobrovoľné zotrvanie pod Energom kritizovali viacerí poslanci. Zoltán Daniš zo Smeru to považuje za „veľkú chybu“, ktorá mala negatívny dopad na chod spoločnosti. „Ak by sme mali v správe Energa všetky zariadenia kraja, asi by to bolo tip-top,“ pripustil poslanec Ondrej Ščurka (zvolený za SDKÚ).
Energo má však na krku aj ďalší problém – krajské organizácie napojené na Energo, ktoré mu neuhrádzajú faktúry načas. Upozornil na to Marián Radošovský z KDH.
Neplatiace alebo neskoro platiace organizácie tak dostávajú Energo do druhotnej platobnej neschopnosti. „Nie je možné, aby niektoré inštitúcie dlhovali a dlhovali beztrestne. Nie je možné, aby si školy a zariadenia sociálnych služieb robili z tejto spoločnosti banku – no robia si,“ povedal Radošovský.
Rátajú s tým, že kraj vlastné organizácie nezruší
Župan Milan Belica (Smer-KDH-SDKÚ) dokonca povedal, že niektoré organizácie vedome kalkulujú s tým, že za nezaplatenie Energu sa im nič stať nemôže.
„Jednoducho predpokladajú, že kraj nezruší už len z princípu nejakú školu, lebo je jeho. Spoliehajú sa na to, že najlepšie je neplatiť Energu,“ poukázal Belica.
Takýto stav sa podľa župana musí riešiť tak, že za neekonomické kroky a neefektívne vynakladanie prostriedkov bude zodpovedný manažment krajských organizácií.
Viacerí poslanci ale ironicky podotkli, že aj keď sa o probléme škôl či zariadení sociálnych služieb neplatiacich načas za energie vie, ich riaditelia dostávajú od župy so železnou pravidelnosťou štedré odmeny za každý polrok.
Dobrý projekt, ktorý devalvoval
Župan Milan Belica označil myšlienku Energa za „dobrý projekt“, ktorý ale devalvoval „nedôsledným riadením akciovky“. Upozornil, že diskusia okolo Energa sa často zvrháva len na mínusy, plusy sa potom prehliadajú. „Nikto porovnateľne nezhodnotí, čo by bolo, ak by si každé zariadenie nakupovalo energiu samo,“ upozornil Belica na fakt, že Energo získava lepšiu cenu za energie, lebo ich nakupuje vo veľkých množstvách. Predtým, ako sa rozhodne o ďalšom osude Energa, mala by podľa Belicu existovať analýza, ktorá objektívne zhodnotí klady aj zápory spoločnosti.
Tomáš Holúbek