Hovoriace mapy napája energia zo Slnka. Panel je na elektrinu.
NITRA. V centre mesta sú novinkou dve hovoriace mapy a interaktívny panel. Zariadenia sú určené nielen pre návštevníkov Nitry, množstvo informácií sa dozvedia aj domáci.
V mapách pribudnú objekty aj cudzie jazyky
Hovoriace mapy sú súčasťou infoboxov, napája ich solárna energia. Jedna sa nachádza pred tržnicou, druhá na začiatku pešej zóny. Po vyťukaní číselného kódu informujú o pamiatkach a zaujímavých miestach v Nitre v slovenčine alebo angličtine.
Časom majú pribudnúť nemčina a maďarčina. Rozšíri sa aj počet objektov a lokalít, o ktorých mapa informuje. V súčasnosti ich je dvanásť.
Hovoriaca mapa na pešej zóne. Foto: (mh)
Fotografie v mape sú označené QR kódmi, ktoré sa dajú stiahnuť do mobilného telefónu. Záujemca tak získa nielen informácie o objektoch a lokalitách, ale dostane do mobilu aj GPS navigáciu, ktorá ho k nim dovedie.
„Rovnako ako fotografie v mape sú označené QR kódmi aj pamiatky v meste a návštevník si môže do mobilu stiahnuť napríklad sprievodcu po objekte,“ povedal Rudolf Delinčák zo žilinskej spoločnosti ARDSYSTÉM, ktorá zariadenia prevádzkuje.
V Nitre plánuje osadiť aj ďalšie hovoriace mapy. Nahradiť majú klasické reklamné nosiče. Práve z reklám firma projekt financuje, radnica za informačné zariadenia neplatí.
„Mestskí poslanci schválili v roku 2009 koncepciu budovania turisticko-informačného systému Nitry. Mesto na jej realizáciu vypísalo súťaž, ktorú vyhrala naša spoločnosť,“ povedal Delinčák.
Dodal, že koncepcia ráta s tým, že mesto v troch etapách multijazyčne (po anglicky, nemecky, maďarsky a slovensky) zrealizuje systém jednotného označovania objektov turistického ruchu, systém máp a informačných panelov, systém označníkov ulíc, a to nielen v centre mesta.
Panel je externou informačnou kanceláriou
Ďalšou novinkou v Nitre je infokiosk s dotykovým LCD panelom. Za 15 900 eur ho kúpila Nitrianska organizácia cestovného ruchu, ktorej členom je aj mesto.
Na zariadenie dostala NOCR vlani štátnu dotáciu, na základe súťaže ho dodala bratislavská spoločnosť Safarri. Umiestnili ho na Svätoplukovom námestí pred Cyrilo-metodskými slávnosťami.
Panel funguje ako externá turistická informačná kancelária. „Turisti, ale aj obyvatelia Nitry si v ňom môžu nájsť informácie o pamiatkach, výletoch do okolia, program podujatí, pobytových balíčkov, zoznam ubytovacích a stravovacích zariadení ako aj cestovný poriadok, aktuálny dátum, čas a počasie. Okrem toho sa na paneli premieta najnovší propagačný film o meste Nitra,“ povedala riaditeľka NOCR Marta Hároníková.
Všetky turistické informácie budú v blízkej budúcnosti uvedené aj v anglickej a nemeckej jazykovej mutácii.
Stánok je nevyužitý
Interaktívny panel mal byť pôvodne na pešej zóne oproti Úspechu. „Bol však problém s dotiahnutím sietí, preto sme ho umiestnili na okraj Svätoplukovho námestia, ku stánku,“ povedal viceprimátor Ján Vančo, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva NOCR.
V murovanom stánku s neobvyklou strechou sa pred rokmi predávali noviny a časopisy, dnes je prázdny a nevyužitý. Odstrániť ho však nie je možné, podľa Vanča je autorsky chránený ako súčasť pešej zóny.
„Mali sme už záujemcu, ktorý tam chcel predávať občerstvenie, teraz sa ozval ďalší - jeho návrh bude prerokovaný na Výbore mestskej časti Staré Mesto,“ povedal viceprimátor.
Výbor chce posúdiť aj umiestnenie spomínaných hovoriacich máp na pešej zóne a pred tržnicou: „Požiadali sme o stanovisko útvar hlavného architekta, komisiu pre architektúru aj krajský pamiatkový úrad."
Panel stojí pri stánku, ktorý je už roky nevyužitý. Foto: (mh)