Zodpovednosť za predaj nesú podľa radnice poslanci. Podľa poslancov ale radnica, konkrétne odbor majetku, pripravila neúplný materiál. V teréne nebol nikto z kompetentných.
NITRA. Parcelu, po ktorej chodia manželia Medovci dlhé roky do svojho domu, predalo mesto ich susedke. Zistili to, keď od nej nedávno dostali výzvu, aby z pozemku vypratali svoje veci a odstránili z neho plot.
Keď o kúpu toho istého pozemku opakovane žiadali Medovci, dostali od mesta zamietavú odpoveď. Vlastníčka susednej prázdnej parcely uspela vlani na prvý pokus.
V materiáli, na základe ktorého jej poslanci odsúhlasili predaj pozemku ako prípad hodný osobitného zreteľa, sa pritom žiadosť Medovcov nespomína. Doslova sa v ňom píše: „Odbor majetku eviduje jednu žiadosť pani Martiny Peťovskej."
Predajom mestskej parcely na Klinčekovej ulici na Zobore sa zaoberá na podnet Medovcov prokuratúra. Viceprimátor Štefan Štefek priznal, že sa stala chyba. O chybe hovorí aj poslankyňa zo Zobora Renáta Kolenčíková, ktorá sa Medovcom ospravedlnila.
Radnica už dala nanovo vymerať pozemok a pokúša sa nájsť riešenie - navrhla, aby časť zo spornej parcely získali Medovci. Viceprimátor Štefek povedal, že všetko teraz záleží od dobrej vôle novej majiteľky parcely.
Právnik, ktorého sme oslovili, si to nemyslí: „Parcelu mesto predalo ako prípad hodný osobitného zreteľa. No keďže mali o jeho kúpu záujem aj Medovci, malo vypísať verejnú súťaž. Postup mesta môže napadnúť prokuratúra aj súd.“
Parcelu pred svojím domom chceli kúpiť aj Medovci, no neuspeli. Ich auto dnes stojí na susedinej parcele. Foto: (mh)
Ich žiadosti zamietli
„O kúpu pozemku pred naším domom sme naposledy žiadali v roku 2008, po roku sme dostali z mesta zamietavú odpoveď,“ hovorí Ivan Medo.
„Je to jediný prístup do nášho domu, chceli sme to mať vysporiadané,“ dôvodí, prečo chceli parcelu kúpiť, respektíve si ju prenajať.
Stanovisko mesta bolo vždy zamietavé, hlavným argumentom bolo, že sa chystá rozšírenie cesty pred domom. O to väčšie prekvapenie manželia zažili, keď im od vlastníčky susednej nezastavanej parcely prišiel list, v ktorom sa dočítali, že je novou majiteľkou dovtedy mestského pozemku.
Dopátrať sa k okolnostiam predaja mali Medovci problém. „Na mestskom úrade nás posielali od jednej referentky k druhej, keď som si pýtal uznesenia zastupiteľstva, nič mi nechceli dať. Vedúca odboru majetku mi dokonca odporučila, aby som sa obrátil na mediálnu radu. Postoj mesta sa zmenil až po záujme novinárov,“ tvrdí Ivan Medo.
Mesto predalo pozemok rovno pod oknami Medovcov (ohraničuje ho červená čiara). Časť ich plotu stojí na cudzom pozemku. Nová vlastníčka žiada, aby ho posunuli.
Podnet na prokuratúru
Manželia podali na prokuratúru podnet na preskúmanie zákonnosti uznesenia mestského zastupiteľstva z dôvodu, „že nejde o prípad hodný osobitného zreteľa, ale mesto malo vypísať na odpredaj pozemku verejnú obchodnú súťaž, nakoľko o kúpu prejavilo záujem viacero fyzických osôb“.
Medovci žiadajú preskúmať aj rozhodnutie správy katastra nehnuteľností, ktorým bolo povolené vykonať vklad vlastníckeho práva k pozemku.
Na radnici argumentujú, že o predaji rozhodli poslanci. Poslanci sa bránia, že rozhodovali na základe podkladov, ktoré im poskytla radnica. „Myslím si, že pochybili jedni aj druhí, rozhodli zrejme od stola,“ poznamenal Ivan Medo.
Kto za to môže?
„Stala sa chyba. No predaj pozemku pre Martinu Peťovskú neodsúhlasil mestský úrad, ale poslanci. Ja sa vždy pri rozhodovaní pozerám na stanovisko výboru mestskej časti, a ten predaj odporúčal. Keby sa tam boli poslanci zo Zobora pred hlasovaním pozrieť, zistili by, že to nemôžu predať,“ povedal v piatok viceprimátor Štefan Štefek.
Napokon ale pripustil, že svoj podiel na situácii majú aj samotní úradníci. „Myslím si, že by malo byť pravidlom, aby to pracovníci úradu preskúmali v teréne. Keď odbor majetku odporúčal predaj, nemusel vedieť, z ktorej strany majú Medovci vstup do domu. A ani pani Peťovská neupozornila, že cez tento pozemok majú vstup Medovci. Keby sme to vedeli, určite by bol predaj pozemku zamietnutý,“ konštatoval Štefek.
Zarážajúce tiež je, že odbor majetku vlani v materiáli nespomenul, že o kúpu pozemku majú záujem aj Medovci, ktorí využívajú pozemok ako prístupovú cestu k svojmu domu. Prednosta Igor Kršiak to zdôvodnil tým, že „po zamietavom stanovisku poslancov v roku 2009 bol spis ukončený a archivovaný“.
Argumentoval, že „pani Medová bola písomne informovaná o prijatom uznesení a viac sa neozvala... takže v čase vybavovania žiadosti pani Peťovskej odbor majetku evidoval len jednu žiadosť“.
Prednosta nepripúšťa, že by úradníci pochybili a tvrdí tiež, že na úrad nebol vyvíjaný žiaden tlak.
„V roku 2009 oddelenie majetku neodporúčalo odpredaj pozemku hlavne z dôvodov prebiehajúceho zápisu Registra obnovy evidencie pozemkov (obnova zápisu vlastníckych vzťahov) a ujasnenia zámeru rozšírenia Klinčekovej ulice,“ zdôvodnil rozličný prístup mesta k žiadateľom.
Rozhodli od stola
Z vyjadrenia prednostu vyplýva, že jediný, kto bol vlani situáciu preveriť priamo v teréne, bol dopravný inžinier z útvaru hlavného architekta. Podľa prednostu to urobil „na dožiadanie odboru majetku“.
Pracovníci tohto odboru v teréne neboli, rovnako ani poslanci. „Výbor mestskej časti ani mestské zastupiteľstvo podľa mojich vedomostí, ale to sa teraz po roku môžem iba domnievať, danú situáciu nepreverovali,“ povedala poslankyňa zo Zobora Renáta Kolenčíková, ktorá sa Medovcom za vzniknutú situáciu ospravedlnila.
Povedala, že poslanci sa pri hlasovaní o predaji priklonili k stanovisku odboru majetku. „Som veľmi prekvapená a znepokojená, pretože informácia, že sme pozemok v roku 2009 už prerokovávali a neschválili, mala byť uvedená v predloženom materiáli v roku 2012.“
Dodala, že poslanci riešia veľa materiálov o predajoch a prenájmoch pozemkov a vždy sa podľa nej prikláňajú k stanovisku mesta, odboru majetku a odborných komisií: „Nie je možné a ani mysliteľné, aby poslanci na základe žiadostí občanov obchádzali mestské časti, aby sa presviedčali o skutkovom stave.“
Poslankyňa si bola situáciu na mieste pozrieť len nedávno a dospela k názoru, že „schválené uznesenie a odpredaj pozemku pre pani Peťovskú správne nebolo“.
„Je dobré, keď si ten, kto pochybí, aj prizná chybu. Tentoraz to bolo mestské zastupiteľstvo - rozhodlo na základe informácií, ktoré malo v tom čase k dispozícii,“ poznamenala Kolenčíková.
Návrat do bodu nula?
Mesto už začalo situáciu riešiť, na rokovanie pozvalo Martinu Peťovskú aj Medovcov.
„Navrhol som, aby sa stav vrátil do bodu nula a aby sa bývalý mestský pozemok rozčlenil na dve časti - pre Medovcov a pre Peťovskú,“ konkretizoval viceprimátor Štefek. Dodal, že na takéto riešenie treba dohodu všetkých zainteresovaných strán. Na otázku, čo urobí mesto v prípade, že súčasná vlastníčka parcely s tým nebude súhlasiť, odpovedal: „Keď povie nie, bude to horšie...“
Nová vlastníčka žiada o vypratanie pozemku
Martina Peťovská ako nová vlastníčka už požiadala Medovcov, aby odstránili plot a svoje veci z parcely pred domom, pretože jej znemožňujú užívať nehnuteľnosť. „Nie je tam ani slovo o tom, že si neželám, aby pán Medo využíval prístupovú cestu. Naopak, žiadam, aby pán Medo sprístupnil jedinú prístupovú cestu na môj pozemok,“ argumentuje Peťovská.
Vo svojom stanovisku opakovane zdôrazňuje, že pozemok, ktorý kúpila od mesta, „je jediným možným miestom môjho napojenia na obecnú komunikáciu a ostatné inžinierske siete“. Poukazuje tiež, že si Medo postavil plot na cudzom (donedávna mestskom) pozemku a odporúča nám okrem iného, aby sme sa zamerali aj na to, prečo je jeho dom otočený smerom, „na ktorý nie je otočený žiaden iný dom v tejto lokalite“.
„Celá téma nemá iba právny, ale aj morálny aspekt. Predmetný pozemok odjakživa vlastnili moji predkovia, pričom po II. svetovej vojne im ho zobrali komunisti. Dnes mám pocit, že ma o pozemok chce pripraviť p. Medo,“ píše vo svojom vyjadrení Martina Peťovská.
Ivan Medo nepopiera, že má plot posunutý na bývalý mestský pozemok. Viceprimátor Štefek povedal, že ploty majú na úkor mestských pozemkov posunuté aj ďalší vlastníci domov. Mesto ich všetkých plánuje riešiť.
(mh)
Malo mesto na žiadateľov dvojaký meter?
uParcela pred domom Medovcov má rozlohu 128 metrov štvorcových, mesto z nej vlani predalo Martine Peťovskej 69 metrov štvorcových. Peťovská je vlastníčkou zatiaľ nezastavaného pozemku v susedstve Medovcov.
„Odbor majetku eviduje jednu žiadosť pani Martiny Peťovskej zo dňa 09. 12. 2011,“ napísal odbor majetku v roku 2012 do materiálu, o ktorom hlasovali poslanci. Medovcov, ktorí predtým opakovane žiadali o kúpu toho istého pozemku, úradníci nespomenuli.
Keď o kúpu pozemku v roku 2008 žiadala Zlatica Medová, odbor majetku na susedov nezabudol. Napísal: „Prístup k svojim nehnuteľnostiam cez parcelu má pani Martina Peťovská a Júlia Slamková. Ale tieto vlastníčky si môžu riešiť, a aj majú prístup k svojim nehnuteľnostiam z Gladiolovej ulice...“
Útvar hlavného architekta v prípade Medovcov neodporúčal predať pozemok najmä z dôvodu, že sa plánuje rozšírenie cesty. Vlani sa napokon našlo kompromisné riešenie -ukázalo sa, že z parcely je možné predať aspoň jej časť. Vyjadrenia Výboru mestskej časti Zobor a Dražovce boli stručné - v prípade Medovcov s predajom nesúhlasil, v prípade Martiny Peťovskej súhlasil „v zmysle stanoviska odboru majetku“.
(mh)