Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Agrokomplex zaplatil firme za práce, ktoré zrejme neurobila

Za opravy kotercov a iné práce mal riaditeľ Agrokomplexu zaplatiť 12-tisíc eur. O vykonaní prác sú pochybnosti.

Jozef Bučka ukazuje na koterce, ktoré mali byť podľa neho už od začiatku roka opravené. Peniaze na ich opravu zo štátneho podniku odišli, práce ale zrejme vykonané neboli.Jozef Bučka ukazuje na koterce, ktoré mali byť podľa neho už od začiatku roka opravené. Peniaze na ich opravu zo štátneho podniku odišli, práce ale zrejme vykonané neboli. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)


NITRA. Vypočúvanie na polícii a vysvetľovanie svojich krokov kontrole, ktorú nariadil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. To čaká riaditeľa štátneho podniku Agrokomplex Františka Ďurkoviča.

Existujú totiž podozrenia, že podnik pod jeho vedením hospodáril netransparentne a neekonomicky. Okrem iného to má dokladať prípad opravy kotercov, o ktorý sa zaujíma už aj polícia.

Opravy kotercov len na papieri?

V prípade už polícia prijala trestné oznámenie. „Teraz je v štádiu preverovania,“ potvrdila Božena Bruchterová z krajskej polície.

Trestné oznámenie na riaditeľa Agrokomplexu podal bývalý šéf podniku Jozef Bučka. Ten pracuje v podniku už 35 rokov, prešiel v ňom mnohými funkciami a prípad kotercov medializoval, lebo podľa vlastných slov sa už nemohol pozerať na to, čo sa v podniku deje.

Opravy kotercov a kolíb a vývoz starého odpadu za pavilónom V mala spraviť firma Ing. Emil Lauko – ISOKMAN-trading export-import z Lučenca.

Riaditeľ Agrokomplexu Ďurkovič dal za to spomínanej firme vyplatiť 12-tisíc eur. Objednávka na opravu kotercov je z 31. januára 2013, faktúru vystavili v ten istý deň. Na faktúre je pečiatka Agrokomplexu s dátumom 8. február 2013.

Pre vyplatením faktúry bolo treba podpísať likvidačný list, Ďurkovič ho vraj dal podpísať Bučkovi, ktorý v tom čase robil na Agrokomplexe technického námestníka. Ten to podpísať odmietol, následne ho podpísali ďalší dvaja zamestnanci podniku.

Podľa faktúry, ktorú máme k dispozícii, bol dátum splatnosti 14. február 2013. Peniaze zo štátneho podniku súkromnej firme odišli podľa zápisnice o trestnom oznámení 28. februára 2013, no podľa Bučku opravy dodnes nikto nevykonal. Dokladajú to aj fotografie, ktoré sú súčasťou trestného oznámenia.

Bývalý riaditeľ podniku Jozef Bučka podal trestné oznámenie...

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

... súčasný riaditeľ Agrokomplexu František Ďurkovič sa podľa neho mohol dopustiť podvodu a ďalších ekonomických trestných činov. Minister Jahnátek posiela kontrolórov, ktorí majú preveriť, ako hospodári štátny podnik pod Ďurkovičovým vedením.

FOTO - archív PP

Vyvalené dvere, zhnité a polámané trámy

Okolie kotercov a kolíb sme si spolu s podávateľom trestného oznámenia prešli. Na mnohých kotercoch sú povylamované dvere, z niektorých boxov trčia vylomené trámy, iné sú úplne prehnité a na prvý pohľad nestabilné. Koterce v tomto stave by neboli bezpečné ani pre zvieratá, ani pre ľudí prechádzajúcich okolo.

„Nie sú žiadne doklady – dodacie listy, preberacie protokoly či doklady o vstupe takých osôb alebo vozidiel do areálu, ktoré by mali opravné práce vykonať. V polovici júla sú tieto objekty v takom istom stave, v akom boli vo februári,“ upozorňuje Jozef Bučka.

Emil Lauko, majiteľ spoločnosti Isokman, ktorá mala opravy vykonať, tvrdí, že jeho spoločnosť ich urobila. Detailne popísal viaceré z prác – napríklad opravu kolíb či „statické zosilnenie kotercov“. Podľa Lauka boli práce „realizované tak, aby Agrokomplex 2012 bol plne funkčný“. Objednávka aj faktúra na opravy kotercov a kolíb boli ale vystavené až začiatkom roka 2013.

Lauko je prekvapený spochybnením prác jeho firmy. „Našu prácu je možné kedykoľvek na mieste skontrolovať a overiť pravdivosť fakturácie.“


Tieto objekty mali byť podľa podávateľa trestného oznámenia dávno opravené, keďže Agrokomplex už 12-tisíc eur za ich opravu vyplatil. Majiteľ súkromnej firmy Lauko ani šéf Agrokomplexu Ďurkovič nepovedali, komu koterce patria - podľa našich informácii ich vlastní práve Laukova firma.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďurkovič: Najskôr práce, potom objednávku na ne

Aj riaditeľ Agrokomplexu Ďurkovič trvá na tom, že práce na kotercoch firma Isokman spravila.

„Práce na opravách boli priebežne vykonávané v roku 2012. Na úhrade sme sa s firmou dohodli až v roku 2013, kedy očakávam priaznivý hospodársky výsledok,“ reagoval na obvinenia Ďurkovič.

Ak je to pravda, Laukova firma robila opravy kotercov bez objednávky, na ktorú si musela počkať minimálne niekoľko mesiacov.

Riaditeľ Agrokomplexu poukázal tiež na to, že oprava kotercov bola po asi 14 rokoch potrebná. Ilustroval to príkladom z roku 2011, kedy zo zle zabezpečených kotercov ušiel býk. Snímku mŕtveho býka priložil Ďurkovič k svojej odpovedi. „Aj teraz sme nútení zabezpečiť ďalšiu opravu kotercov, inak nám vystavovatelia odmietnu účasť na výstave. Ak by počas výstavy Agrokomplex 2013 prišlo k nejakému zraneniu, potom sa budete pýtať, prečo sme to nezabezpečili?“ spýtal sa František Ďurkovič.

Nie je celkom jasné, ako je možné, že údajná oprava kotercov, ktorá prišla po 14. rokoch a na ktorú dal štátny podnik 12-tisíc eur, sa má po necelom roku znovu zopakovať. Ďurkovič nepovedal, či ide o tie isté koterce alebo o iné.

„V tomto roku bude 40. výročie výstavy Agrokomplex a tieto objekty v takomto stave nemôžu ostať, takže oprava bude nutná. Bude musieť byť prevedená a bude musieť byť zaplatená. Kto ju ale bude robiť? Asi cudzia firma, ale Agrokomplex sa bude podieľať na zaplatení faktúry, čiže dvakrát bude zaplatená tá istá oprava,“ podotkol Jozef Bučka.

Koterce sú na prvý pohľad nedotknuté, opravami neprešli. Ak sa budú opravovať pred letnou výstavou Agrokomplex, podľa Bučku za ne štátny podnik zaplatí už druhý raz v priebehu pár mesiacov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Príkaz riaditeľa pre riaditeľa neplatí?

Objednávka na opravu kotercov je podivná aj z ďalších dôvodov. Nie je v nej uvedená cena ani termín vykonania prác. A to napriek príkaznému listu riaditeľa Agrokomplexu, ktorý podpísal sám Ďurkovič. Píše v ňom, že objednávka musí byť špecifikovaná predpokladanou cenou materiálu a služby. „Povinnosťou objednávateľa je vyčísliť predpokladanú cenu plnenia ako aj špecifikovať účel a dôvod plnenia,“ napísal Ďurkovič v príkaze, ktorý sám nesplnil.

Objednávka mala byť navyše overená podpismi dvoch zodpovedných osôb, na tejto je len podpis Ďurkoviča.

Inventúrny súpis navyše potvrdzuje ešte vážnejšie podozrenie, že koterce nie sú majetkom štátneho podniku. Podľa Bučku má koterce vlastniť súkromná firma – presne tá, ktorej dal Agrokomplex 12-tisícovu zákazku na opravu kotercov.

Lauko ani Ďurkovič neodpovedali na otázku, či sú koterce majetkom Laukovej firmy. Ak sú, znamenalo by to, že štátny podnik dal súkromnej firme 12-tisíc eur na opravu vlastného majetku.

V trestnom oznámení Bučka tiež uvádza, že na zákazku sa neuskutočnilo verejné obstarávanie, hoci išlo o podprahovú zákazku nad 9 999 eur bez DPH. „Zákon o verejnom obstarávaní nebol porušený,“ zareagoval bez ďalších podrobností riaditeľ štátneho podniku.

Jahnátek dá preveriť, čo sa deje na Agrokomplexe

Ďurkovič nepovedal, či pre kauzu odstúpi. Nereagoval ani na otázku, či sa bude brániť súdne v prípade, že v trestnom oznámení sú klamstvá. „Žiadneho opisovaného podvodu som sa nedopustil,“ vyhlásil riaditeľ.

Či Ďurkoviča odvolajú z funkcie, nevie ani minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, pod ktorého rezort výstavisko spadá. Jahnátek posiela na Agrokomplex ministerskú kontrolu, ktorá má podozrenia preveriť. „Po jej skončení budeme informovať o ďalšom postupe,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu Zuzana Gulová.

V čase prepúšťania kúpil podnik nové auto

Podozrivé sú aj vysoké straty výstav, ktoré podľa niekdajšieho riaditeľa mali byť celkom určite ziskové.

Bučka napísal list priamo ministrovi pôdohospodárstva. V ňom Jahnátka upozorňuje aj na ďalšie prípady podozrivého hospodárenia v štátnom podniku.

Nejde mu do hlavy napríklad to, ako mohla výstava Autoshow 2012 dosiahnuť stratu 61 402 eur, hoci kedysi to bývala štvrtá najsilnejšia výstava.

Podobne stratová bola napríklad Ezoterika od A-Z 2012, tá vykázala stratu 10-tisíc eur, hoci podľa Bučku „jednoduchá akcia pozostávajúca z pár nekomplikovaných stavieb“ nemohla byť stratová.

Bučka tiež upozorňuje, že Ďurkovič si kúpil osobné auto Citroën C5 v čase, keď Agrokomplex tri roky po sebe vykazuje hospodársku stratu, šetrí, kde sa dá, prepúšťa ľudí a do útlmu posúva Slovenské poľnohospodárske múzeum, ktoré prišlo o takmer polovicu zamestnancov.

Ďurkovič reagoval, že Bučka bol vo vedení štátneho podniku a odsúhlasil rozpočet výstavy Autoshow 2012 aj ďalších výstav.

„Nevytvoril na Agrokomplexe žiadnu výstavu, takže kritizovať je ľahko. Pracujem tu 28 rokov a za ten čas som ako obchodný riaditeľ vybudoval niekoľko výstav, ktoré by dnes Nitra nemala,“ podotkol František Ďurkovič.

Riaditeľ napísal, že auto bolo v pláne ešte vlani, pre šetrenie ho kúpili až v tomto roku. Opravy pôvodného stáli len vlani 3 852 eur.

„Kúpa služobného a nie môjho auta prebehla verejným obstarávaním a jeho cena bola o 20 % nižšia ako kúpa posledného vozidla v roku 2002,“ hovorí Ďurkovič.

Pokiaľ ide o hospodárenie Agrokomplexu, Ďurkovič zdôraznil, že k 1. júlu dosiahol Agrokomplex z podnikateľskej činnosti zisk viac ako milión eur.

Tomáš Holúbek

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 957
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 241
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 19 883
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 962
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 673
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 746
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 944
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 838
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 699
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 029
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Nitre vytvoria aj tri drive-in testovacie miesta

Ľudí otestujú aj na Agrokomplexe. Ak sa chcete testovať z auta, môžete prísť napríklad na parkovisko pri futbalovom štadióne.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Dostal červenú a Nitra tlieskala. Janíček bol ako thajský boxer

Akú má Tomáš Janíček skúsenosť s Norbertom Bödörom?

Najkrajší zápas jesene. Tak výhru 3:2 s Trnavou (29. júl 2007) označila uznávaná publikácia 101 futbalových sezón, ktorá mapuje dejiny FC Nitra. Z gólu Jana Grubera (vľavo) na 1:0 sa utekal pred sektor Spartaka tešiť i Tomáš Janíček (vpravo).

Víkendové testovanie vo Vrábľoch prebehne na viacerých miestach

Každé bude prednostne určené pre obyvateľov konkrétnych ulíc či mestských častí.

Ilustračná fotografia.

V Galante bude 16 odberných miest, dve z toho formou drive-in

Mesto zostavilo aj zoznam ulíc, ktoré spadajú pod jednotlivé odberné miesta.

Neogotický kaštieľ v Galante.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?