SEREĎ. Hygienici minulý utorok zakázali v Seredi používanie vody z verejného vodovodu. Podľa ich zistení nebola zdravotne bezpečná a nespĺňala limity ukazovateľov kvality pitnej vody v ukazovateľoch farba a zákal. Voda bola vhodná iba na úžitkové účely.
Mesto zásobili cisternou
Zakalená voda tiekla v meste už od pondelka. Príčinou mala byť technická porucha vodovodného potrubia, ktorou došlo k znečisteniu celého objemu vodojemu vo Vinohradoch. Ten zásobuje mesto. Vyše tridsaťročné potrubia, ktoré sú v katastrofálnom stave, totiž praskajú.
Západoslovenská vodárenská spoločnosť urobila preplachy, počas nich odobrala aj vzorky. Potom, čo ich Regio-nálny úrad verejného zdravotníctva v Galante skontroloval, skonštatoval, že voda je vhodná iba na úžitkové účely. Náhradné zásobovanie pitnou vodou zabezpečili vodári cisternou. Mnohých pobúrilo, že iba jednou.
„Pre 17-tisíc obyvateľov je jedna smiešna,“ povedal poslanec Pavol Kurbel na ostatnom zastupiteľstve, ktoré sa dodatočne doplnilo o bod programu s vodou. „Je to hanba,“ povedal Miloš Majko z občianskej iniciatívy.
Náhradné zásobovanie na druhý deň zabezpečila spoločnosť viacerými cisternami. Tie boli na šiestich stanovištiach už aj s časovým rozpisom.
Znížia cenu za kubík
Občianska iniciatíva podala ešte v pondelok večer trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci špinavej vody v meste. Nie je v ňom definovaný konkrétny trestný čin, ktorého sa neznámy páchateľ dopustil, podľa Majka to ponechali na policajného vyšetrovateľa. Členom občianskej iniciatívy prekážalo, že im nikto nedokázal povedať, či je voda z vodovodu pitná, alebo nie. Ak by nebola pitná, mali by ju vodári podľa neho účtovať ako úžitkovú.
Dodal, že ľudia by dokázali pochopiť, že po poruche vodovodu môže tiecť aj znečistená voda, v Seredi je to však až príliš často. Občianska iniciatíva sa so žiadosťou o analýzu vody obrátili aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Galante, kde však nepochodila. Povedali im, že vedia o poruche vodovodu, analýzu preto robiť nebudú. Spravia ju vtedy, keď bude tiecť čistá voda. Podľa Majka by to však bolo zbytočné plytvanie financií.
Majko vyčítal primátorovi Martinovi Tomčányimu, že kroky iniciatívy malo vykonať práve mesto.
Primátor sa ohradil, že s vodármi intenzívne rokuje, na júnovom stretnutí správnej rady sa odsúhlasil projekt nového potrubia medzi Sereďou a Galantou. V súčasnosti je podľa neho v štádiu pripomienkového konania dotknutých orgánov. Investícia v hodnote zhruba 6-7 miliónov eur by sa mala realizovať pravdepodobne v budúcom roku.
„Požadoval som znížiť cenu za kubík vody na určité obdobie. 31.júla máme správnu radu, na ktorej sa to bude prerokovávať,“ upresnil. Hygienici povolili pitie vody z vodovodu vo štvrtok. Bolo to až potom, ako vodári urobili dôkladné preplachy potrubí a preukázali, že jej kvalita spĺňa požiadavky nariadenia vlády na pitnú vodu.