SEREĎ. Mestský bytový podnik v Seredi vyhlásil verejné ponukové konanie na vstup strategického partnera. Predmetom súťaže je najvhodnejší návrh na uzatvorenie zmluvy na nájom aktív spoločnosti.
Zámer už poslanci odsúhlasili na ostatnom zastupiteľstve. Konateľ Martin Káčer, ktorý je menovaný iba do 15. septembra, na ňom predložil analýzu súčasného stavu podniku a možnosti jeho ďalšieho smerovania.
S predajom nesúhlasia
Martin Káčer v analýze konštatoval, že situácia v podniku je nevyhovujúca a bez zmien dlhodobo neudržateľná.
Za hlavné problémy označil okrem iného dlhodobú stratovosť, ktorá od roku 2002 dosiahla skoro 800-tisíc eur, výrazný pokles odberov tepla, straty v rozvodnej sieti, neadekvátnu veľkosť investície Geotermu vzhľadom na veľkosť spoločnosti, chybnú správu pohľadávok vznikajúcich pri správe bytov, chýbajúcu inventarizáciu majetku, metodicky nesprávne účtovanie faktúr za energie, či nízku úroveň elektronickej evidencie. Podnik eviduje vyše 120-tisíc eur za pohľadávky, ktoré vznikli v priebehu niekoľkých rokov od neplatičov.
„Väčšina správcovských spoločností bytových družstiev si spoplatňuje dodatočné služby, či už žiadosti o úver, zatepľovanie, prevod nehnuteľností, toto všetko ma podnik v Seredi v jednom mesačnom poplatku,“ povedal Káčer.
Rozvody potrebujú zrevitalizovať
Poslancom navrhol tri možnosti, ako pokračovať ďalej s mestským bytovým podnikom. Pri každej z nich opísal ich výhody a nevýhody.
Prvou z nich bolo ponechanie spoločnosti, druhou spolupráca so súkromným sektorom a treťou predaj. Konateľ preferuje alternatívu vstupu strategického partnera práve tak ako mesto.
„V praxi existuje mnoho variant schém zapojenia súkromného partnera, treba si nechať najprv predložiť ponuky,“ dodal. Podotkol, že v budúcnosti bude potrebné oddeliť správu bytov od tepelného hospodárstva, pretože „sedenie na dvoch stoličkách“ je kontraproduktívne.
Myšlienku „pomoci zvonka“ za podmienky, že mesto by malo väčšinu rozhodovacích hlasov, podporoval aj vice-primátor Ľubomír Veselický. Ponechanie súčasného stavu by podľa neho znamenalo iba ďalšie zvyšovanie deficitu.
„Banky na nás pozerajú s nedôverou, nemajú záujem poskytnúť nám tak vysoký úver, aby sme zrevitalizovali rozvody tepla aj vodovodov. Tie sú však veľmi zanedbané a čím skôr ich urobíme, tým menej nákladov budeme vynakladať na vykurovanie teplovodných kanálov, kde máme úniky,“ poznamenal.
Na zastupiteľstve vznikla polemika o tom, či do problematiky zapojiť aj Seredčanov. Niektorí poslanci totiž považovali za potrebné poznať ich názor. Boli tiež prekvapení, že pre jednu z ponúkaných alternatív sa musia rozhodnúť už v ten deň, uznesenie mali podľa materiálov len zobrať na vedomie.
„Zdalo sa mi to veľmi unáhlené, preto som sa zdržala hlasovania,“ povedala poslankyňa Božena Vydarená.
Podľa primátora Martina Tomčányiho išlo však o vážnu vec, ktorú už nemohlo mesto odkladať.