Nový album inšpirovala atmosféra magického rondelu

Ako tínedžer sa Lucas videl v Ringovi Starovi z Beatles a Johnovi Densmorovi z Doors. Dnes je sám úspešným sólovým bubeníkom, ktorý brilantne mieša zvuky aj štýly.

Lucas Perny hrá na bicích od 14 rokov.Lucas Perny hrá na bicích od 14 rokov. (Zdroj: ARCHÍV L. P.)

Ako tínedžer sa Lucas videl v Ringovi Starovi z Beatles a Johnovi Densmorovi z Doors. Dnes je sám úspešným sólovým bubeníkom, ktorý brilantne mieša zvuky aj štýly.

NITRA/KOMJATICE. Je neprehliadnuteľný svojím zjavom aj umením. Mladý muzikant s výzorom aristokrata našiel inšpiráciu v hnutí mods a v rukách kúzelnícky talent pre čarovanie s paličkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bubeník Lucas Perny má na konte zopár založených kapiel, niekoľko hudobných projektov, množstvo úspešných koncertov a spoločné i sólové albumy. Práve nedávno mu vyšlo CD s príznačným názvom The Rondel, ktorý je pre skladby albumu inšpirujúcim hudobno-výtvarným motívom.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoril sklamaný láskou a spoločnosťou

Nové CD experimentálneho skladateľa a sólového bubeníka je špecifické žánrovou pestrosťou a hosťovaním významných alternatívnych hudobníkov. Autor na skladbách a nahrávaní pracoval rok, album je prístupný zadarmo na internete. Ešte pred ním ako „ochutnávka“ vyšiel singel Afternoon Connection s Petrom Turayom.

Témou albumu a tiež motívom obalu je rondel. „Je to praveká monumentálna a mystická stavba vyskytujúca sa na našom území, ktorej význam nie je dodnes známy a je predmetom hypotéz. Jej vzhľad charakterizuje kruhový pôdorys ohraničený drevenými palisádami a priekopami so štyrmi bránami, ktoré sú väčšinou orientované na svetové strany. Svetovou analógiou k „našim“ rondelom je anglický Stonehenge. O rondeloch som v rámci štúdia na katedre kulturológie UKF písal vedeckú prácu, ktorá ma inšpirovala k názvu tohto albumu a k témam niektorých skladieb. Kruh ako nekonečný cyklus, kruh ako sémantický znak nekonečnosti vesmíru. Na obale albumu je fotografia modelu neolitického rondelu v Künzing-Unternbergu, ktorú upravil grafik a autor bookletu Martin Vacho,“ hovorí Lucas Perny. „CD obsahuje 15 skladieb – od 20-sekundovej až po 17-minútovú. K albumu ma inšpirovalo sklamanie láskou a najmä znechutenie z konzumnej spoločnosti naplnenej povrchným individualizmom a honbou za ziskom.“

SkryťVypnúť reklamu

Na Lucasovom albume spolupracovali tvorcovia elektronickej hudby Jojo blue a Peter Turay, multinštrumentalista Miloslav Kollár, experimentálny skladateľ Henry, basgitarista Vladislav Žemba, bubeník Milan Perný starší a tiež Nitran Július Fuják, pedagóg na UKF, estetik, semiotik a komprovizátor.

Má aj francúzskych predkov

Nedá sa povedať, že by sa Lucas už s bubeníckymi paličkami narodil, no blízko k hudbe mal už od detstva. Bubeníkom bol a je aj jeho otec Milan. Lucas si po prvýkrát ozajstne zabubnoval asi v 14 rokoch, keď mu otec kúpil bicie Amati, na ktorých ho naučil základné rytmy. Videl sa v bubeníkoch svetoznámych kapiel – v Ringovi Starovi z Beatles, Johnovi Densmorovi z Doors a Mitchovi Mitchelovi. Najviac ho však ovplyvnili bubeníci Christian Vander, Robert Wyatt alebo Jaki Liebezeit. Eleganciou a hraním v saku ho veľmi inšpiroval John Densmore.

SkryťVypnúť reklamu

Muzikant sa vlastným menom volá Lukáš Perný. Po predkoch má vraj slovensko-francúzske korene. „Dozvedel som sa, že môj pra-pra-pra-pra...dedo de Pernyé bol dekadentný šľachtic, ktorý údajne ušiel z Francúzska a usadil sa na našom území. K úteku ho doviedli dlhy prameniace v hedonistickom životnom štýle. K šľachtickým predkom patrí aj zemanský pár Alexander Večera a Etela Kántorová z babkinej strany, ktorí pochádzali z Nitry. No nerád sa tým chválim, keďže som skôr zástancom sociálnej rovnosti a myšlienok francúzskej revolúcie, než feudálnych prežitkov, z ktorých pramenila nerovnosť medzi ľuďmi. Čo sa mi však na šľachtických predkoch páči, je ich zmysel pre umenie, estetiku, módu a štýl, čo ma veľmi inšpiruje. Z tohto hľadiska som na nich veľmi hrdý,“ prezrádza Lucas.

Skúšali na streche

Hudbe sa Lucas aktívne venuje od roku 2007. Svoju prvú skupinu s gitaristom Jozefom Ružičkom založil počas štúdia na stavebnej priemyslovke v Nitre – skúšobňu mala na streche internátu SPU Mladosť. Jimi & Lucas blues duo hrávalo Hendrixa, Cream ale aj vlastné bluesové improvizácie. Neskôr Lucas s Jimim založil rockovú kapelu Dilusion, ktorá hrávala po nitrianskych puboch.

Po dlhšej pauze a rozpade Dilusion založil psychedelickú rockovú skupinu Krumplipapricash. Tá sa nedávno dočkala svojho znovuoživenia a chystá nové EP, inšpirované hudbou raných Pink Floyd. V Krumplipapricashi pôsobí aj Lucasov dlhoročný kolega Miloslav Kollár, s ktorým hráva dodnes v rozličných formáciách, pričom najznámejšia z nich bola SPK a súčasné duo Perny & Kollár.

V čase účinkovania v týchto kapelách Lucas absolvoval svoje prvé samostatné bubenícke koncerty. „V roku 2009 som vydal svoj prvý sólový mini-album Psychedelic Winterland a dva roky po ňom Psychedelic Springland, môj čisto sólový bubenícky album v kombinácii so zvukovými experimentmi a s pôsobivým obalom Gabriely Halás. Predtým sme s SPK nahrali dve živé CD a vyšli taktiež dve neoficiálne výberovky kapiel Krumplipapricash a Dilusion. Zaujímavým pokusom bolo EP s Matejom Miklošom, kde sme si zahrali art-rockovú hudbu na spôsob Collegium Musicum.“

Za Kontraples pokuta

Krátko po rozpade SPK sa Lucas v roku 2012 dal opäť dokopy s bývalým kolegom a vytvorili duo Lucas Perny & Miloslav Kollár. Bolo zamerané najmä na jam session psychedelickej, elektronickej a intuitívnej hudby. V tom istom roku vydali úspešný album Astral Gate, na ktorom sa po prvýkrát objavil aj spev. „Doska je zmesou rôznych štýlov od ethna, cez bigbít až po elektro v spojení s bubeníckymi sólami. Jedinou spievanou skladbou je Miloslavova folkrocková balada Svätojánska víla,“ vraví Lucas, ktorý sa zároveň vydal aj na sólovú dráhu. Jeho pozíciu mu na nej upevnil singel Newborn. Udalosťou bolo aj vydanie EP Love revolution, inšpirovaného bratislavským Kontraplesom.

„Hudbou sme sa postavili proti snobskej spoločnosti súčasnej smotánky, ktorá sa neďaleko nás zabávala na Plese v opere. Kritizovali sme mediálnu masáž a podsúvanie umelých celebrít,“ spomína muzikant na akciu, za ktorú od polície dostali pokutu 30 eur.

Stavbárom nebude

Dvadsaťjedenročný rodák z Nových Zámkov býva v Komjaticiach, no druhým domovom je mu už niekoľko rokov Nitra. Vyštudoval tu stavbárinu – myslel si, že sa touto profesiou bude živiť, realita však bola iná. Technické kreslenie ho bavilo, matematiku a fyziku nenávidel.

„Vždy ma to viac ťahalo k hudbe, umeniu a filozofii. Už na strednej som miloval hodiny literatúry. Človek robí chyby, no aj stavebná priemyslovka mi do života niečo užitočné dala,“ vysvetľuje Lucas svoj výber. „Po škole som sa chvíľu projektovaním aj živil u rodinného známeho, ale hudba bola silnejšia. Môžem však potvrdiť, že uplatniť sa a uživiť sa v odbore projektanta je rovnako ťažké ako v hudbe, a preto som všetku energiu venoval umeleckej tvorbe.“

Od septembra bude Lucas tretiakom kulturológie na FF UKF. Ako vraví, toto štúdium si vybral preto, aby si doplnil vzdelanie v oblasti dejín umenia a filozofie. „Kulturológia ma fascinuje a inšpiruje. Dáva mi teoretický podklad pre hudobnú tvorbu a hudobnú kritiku, najmä dejiny všetkých druhov umení, filozofia, antropológia a semiotika. Zároveň by som sa chcel týmto smerom - organizáciou a propagáciou ušľachtilej kultúry - uberať aj profesionálne, samozrejme, popri hudbe,“ hovorí Lucas, ktorý píše aj básne a hudobné recenzie.

„Mojím vedeckým zameraním na kulturológii je výskum kontrakultúry prelomu 60. a 70. rokov. Je to zároveň aj téma mojej bakalárskej práce. Spomínané obdobie považujem za najpokrokovejšie obdobie v dejinách ľudstva. Ľudia chceli hudbou a vôbec umením zmeniť svet a v tomto období sa im to aj skutočne darilo.“

Lucas vo svojom živle. FOTO: MARTIN BORIŠ

FOTO: JAKUB HEMALA

Perny s Kollárom takto pózovali pre album Astral Gate. FOTO: ZUZANA KURINCOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
  1. Jozef Stasík: Čakáme na nové elity. Nie, ani tie nás nespasia.
  2. Viktor Pamula: Ako sa minister obrany ministrom zdravotníctva stal
  3. Miroslav Ferkl: Na máji záleží
  4. Viktor Pamula: Samosprávy môžu prísť o eurofondy
  5. Radoslav Záhumenský: Rozhľadňa Kamenec: Nový výhľadový skvost nad kopanicami, ktorý si zamilujete
  6. Pavol Kéri: Dole krásna jar a hore zima ako za dávnych čias
  7. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  8. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 424
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 651
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 22 515
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 843
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 556
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 183
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 869
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 797
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry prehrali v siedmom dueli 4:5 po predĺžení a Košice vyhrali finálovú sériu 4:3 na zápasy.

Zdolaní finalisti môžu byť hrdí.


2

Objavte NOVÉ ZBEHY – miesto, kde sa bývanie stáva radosťou!


Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Nitrania mali opäť skvelého lídra v Keyshaunovi Langleym. Stav série je 2:2.

Blue Wings si vynútili rozhodujúci duel semifinálovej série na pôde majstrovských Levíc.


  1. Jozef Stasík: Čakáme na nové elity. Nie, ani tie nás nespasia.
  2. Viktor Pamula: Ako sa minister obrany ministrom zdravotníctva stal
  3. Miroslav Ferkl: Na máji záleží
  4. Viktor Pamula: Samosprávy môžu prísť o eurofondy
  5. Radoslav Záhumenský: Rozhľadňa Kamenec: Nový výhľadový skvost nad kopanicami, ktorý si zamilujete
  6. Pavol Kéri: Dole krásna jar a hore zima ako za dávnych čias
  7. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  8. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 424
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 651
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 22 515
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 843
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 556
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 183
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 869
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 797
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu