Originál venuše starý asi 5 600 rokov sa nedá zaplatiť žiadnymi peniazmi. Jej kópia sa dnes nachádza na mieste jej objavenia.
ZLATÉ MORAVCE/NEMČIŇANY. Každoročne cez leto obec organizuje Stretnutie rodákov. Pri poľovníckom guláši a kultúrno-spoločenskom programe sa zídu starousadlíci aj noví obyvatelia a chalupári Nemčinian.
Našli ju na dne ryhy plynovodu
Tohtoročné augustové Stretnutie rodákov bolo výnimočné. „Návštevníkom sme predstavili archeologický skvost, kópiu „nemčinianskej venuše". Jej originál, ktorý sa nedá zaplatiť žiadnymi peniazmi, v roku 1982 v katastri našej obce objavil Jozef Bátora z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Torzo sošky, ktorej vek určil na 5 600 rokov, odkryl pri záchrannom archeologickom výskume na dne ryhy plynovodu vedúceho do EMO Mochovce,“ povedal na stretnutí Miroslav Pius, spisovateľ a historik, ktorý sa do Nemčinian presťahoval z Levíc. Býva v starorodičovskom, takmer 100-ročnom dome, ktorý premenil na živú pamiatku ľudovej architektúry.
Podľa charakteristiky archeológa Jozefa Bátoru nemčiniansku venušu predstavuje plochý bezhlavý štylizovaný idol ženy z neskorej doby kamennej. Je z vypálenej hliny, má lalokovite naznačené ruky a vpredu vyrytý dvojradový náhrdelník. Na mieste hlavy sa nachádza otvor, hlava – zrejme z dreva - sa do neho nasadzovala pri rituálnych obradoch, pri ktorých sa soška ako ženské božstvo pravdepodobne používala.
Podľa historika nie je venuša, ktorú svojimi rukami vytvoril neznámy a navždy zabudnutý autor, len nepatrným kúskom hliny. „Všetky venuše, ktoré sa v Európe vykopali, sú symbolom zázraku, ktorý sa odohráva v ženskom tele. Zrod nového života naši predkovia chápali ako niečo nadprirodzené, tajomné, božské, pretože súvislosť medzi pohlavným stykom a plodením ešte praveký človek nepoznal ," vysvetľuje Pius.
„Viac ako polovica ľudí v tom čase z rôznych príčin umierala, preto si vieme predstaviť, ako bol pre nich každý život veľmi vzácny a potrebný pre udržanie rodu či kmeňa. O to viac bola žena považovaná za magickú, nadprirodzenú.“
Hrdí na svoju minulosť
Na informácie o objave venuše od Jozefa Bátoru spisovateľ narazil pri zháňaní materiálu na svoju novú knihu. Po rozhovore s ním oslovil starostu Nemčinian Slavomíra Očovského s návrhom, aby si obec v AÚ SAV v Nitre dala zhotoviť vernú kópiu torza a umiestnila ju vo svojom etnografickom múzeu. Stalo sa tak práve teraz počas Stretnutia rodákov. „Naša obec zatiaľ ako jediná na Požitaví má svoje najstaršie svedectvo o osídlení hmatateľne pred očami, čo nás napĺňa hrdosťou,“ doplnil Miroslav Pius.
Nemčinianska Venuša je stará 5 600 rokov. FOTO: (SO)
Autor: pm