NITRA. Za smrť trojročnej Vanesky, ktorá sa vlani prepadla do vodárenskej šachty v mestskej časti Dolné Krškany , niekoho nepotrestali. Polícia v piatok prerušila trestné stíhanie.
„Doposiaľ sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce viesť trestné stíhanie voči konkrétnej osobe,“ zdôvodnila policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Trestné stíhanie obnovia v prípade, že sa nájdu nové dôkazy.
Rodičia obete sú sklamaní a nahnevaní. Západoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorej šachta patrí, výsledky vyšetrovania nekomentuje. Zdôvodnila to tým, že momentálne prebieha súdny spor.
Rodičia podali žalobu, od vodárov žiadajú náhradu nemajetkovej ujmy. Pojednávanie sa má začať v novembri.
Fotka na betónovom poklope. Foto: Dušan Tarko
Skočila na dosku, prepadla sa
Tragédia sa stala vlani 10. mája v Krškanoch počas prechádzky so strýkom a štvorročným bratrancom pri rieke. Na jej brehu sa nachádza kanalizačná šachta, na ktorej vtedy chýbal poklop - bola len provizórne prekrytá.
„Vaneska skočila na dosku, ktorá bola položená na šachte, chcela sa nej odraziť a prepadla sa dolu,“ povedal nám pred vyše rokom otec nebohého dievčatka.
Dieťa spadlo do hĺbky približne päť metrov. Silný prúd splaškov ho odniesol až do čistiarne odpadových vôd, ktorá je vzdialená asi pol kilometra. Keď ju vytiahli, ešte dýchala. Lekári ju takmer polhodinu oživovali. Počas prevozu do nitrianskej nemocnice však zomrela.
Miesto, kde sa stala tragédia. Foto: (mh)
Vinníka nenašli
Polícia začala tragédiu vyšetrovať ako prečin usmrtenia. V prípade smrti dieťaťa hrozí vinníkovi trest odňatia slobody na dva až päť rokov.
Vyšetrovateľ preveroval, odkedy bola šachta odkrytá a kto za to nesie zodpovednosť. Miestni ľudia tvrdili, že poklop chýbal dlhé roky.
„Poklop bol preukázateľne na šachte ešte 22. decembra 2011. Potvrdzuje to záznam z kontroly,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Okrem písomného záznamu a výpovedí svedkov je dôkazom aj GPS záznam, ktorý dokazuje, že vodári kontrolu v decembri naozaj vykonali.
Dokedy betónový poklop na šachte vydržal, sa však zistiť nepodarilo, rovnako ani to, kto ho zobral a kto šachtu provizórne prekryl. „Kto tragédiu zavinil, nevieme určiť – vodári si svoje cyklické kontroly vykonávali dvakrát ročne,“ dodala hovorkyňa. Poklop zmizol medzi dvomi kontrolami – ďalšia vraj bola naplánovaná na jún.
Vaneska mala tri roky. Foto: archív rodiny
Rodičia sú sklamaní
Rodičia dievčaťa netaja sklamanie zo záverov policajného vyšetrovania.
„Hnevá ma to,“ povedala nám v piatok mama Renáta Jánošíková. Uznesenie o prerušení trestného stíhania ešte nemá. Keď ho dostane, je rozhodnutá podať sťažnosť.
Rodičia Vanesky chodia dodnes zapaľovať kahance na miesto, kde spadla do šachty. Na betónovom poklope sú vedľa Vaneskinej fotky položené aj kvety a hračky.
Napriek obrovskému smútku však majú manželia dôvod na radosť. Pani Jánošíková je v piatom mesiaci tehotenstva. „Bude to asi chlapček,“ povedala.
Rodičia krátko po tragédii. K šachte chodia dodnes, dcérke zapaľujú sviečky. Foto: (mh)
Budú sa súdiť s vodármi
Hoci je vyšetrovanie prerušené, kauza bude mať dohru na súde. Nie však v trestnoprávnej, ale občianskoprávnej rovine. Jánošíkovci podali v máji žalobu na Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť.
„Ide o žalobu na ochranu osobnosti, ktorá je spojená s náhradou nemajetkovej ujmy,“ povedal hovorca súdu Oliver Kolenčík.
Dodal, že konanie bolo najskôr zastavené z dôvodu nezaplatenia súdneho poplatku. „Následne navrhovatelia požiadali, aby boli od poplatku oslobodení, súd im vyhovel.“
Okresný súd vydal 9. júla uznesenie, podľa ktorého je Vaneskina mama od poplatku oslobodená v plnom rozsahu, otec v rozsahu 90 percent. Prvé pojednávanie sa má konať 20. novembra.
Sumu, ktorú žiadajú od vodárov, zatiaľ rodičia zverejniť nechcú.
Mimoriadne opatrenia neprijali
Západoslovenská vodárenská spoločnosť sa v piatok k prípadu nevyjadrila.
„Vzhľadom na prebiehajúci súdny spor neodpovedáme na otázky a nekomentujeme ani priebeh vyšetrovania,“ píše sa v oficiálnom stanovisku, ktoré nám zaslali z generálneho riaditeľstva.
Na opakovanú otázku, či po tragédii v Nitre prijali nejaké opatrenia, sme dostali odpoveď: „Neprijali sme žiadne mimoriadne opatrenia. Platí pôvodný príkaz generálneho riaditeľa z roku 2009 o povinnosti minimálne 1-krát ročne vykonať kontrolu.“
Nemenovaný pracovník vodární nám však tvrdil, že poklopy kontrolujú častejšie. Tam, kde to bolo možné, vymenili zliatinové za betónové, ktoré sa kradnú menej.
Menej je aj krádeží liatinových poklopov, „a to i v nadväznosti na legislatívne zmeny, v súvislosti s ktorými už zberné suroviny nevykupujú ani rozbité liatinové poklopy“.