Pešia zóna pod Nitrianskym hradom nebude, cirkev je proti

Biskupstvo navrhlo obmedziť nie vjazd, ale parkovanie v historickej lokalite. Mestu to dá písomne.

Historické budovy na hradnom kopci lemujú autá.Historické budovy na hradnom kopci lemujú autá. (Zdroj: (jk))

NITRA. Avizovaná pešia zóna na hradnom kopci nebude, už je to definitívne. „Neprišlo k dohode mesta a biskupského úradu,“ zdôvodnil viceprimátor Ján Vančo (KDH), ktorý je zároveň predsedom výboru mestskej časti Staré Mesto.

Dopravná situácia na hradnom kopci tak zostáva nedoriešená. Vodiči naďalej porušujú zákaz vjazdu do historickej lokality a polícia je tolerantná. Ale zrejme už o niečo menej. Ľudia, ktorí na hradnom kopci bývajú a pracujú, tu policajtov vidia o niečo častejšie ako v minulosti.

„Máme snahu doriešiť to, treba však konsenzus zo strany mesta, biskupstva, obyvateľov aj inštitúcií, ktoré sídlia na hradnom kopci,“ povedal Ján Vančo. Dodal, že cieľom je obmedziť počet áut v historickej lokalite.

Foto: (jk)

Len dopravná obsluha

Na hradný kopec má povolený vjazd len dopravná obsluha. Do tejto kategórie nepatria turisti, veriaci, ktorí sa vezú na bohoslužby, klienti inštitúcií, ani zamestnanci na súkromných autách. Títo všetci však na hradný kopec jazdia autami a denne tak porušujú dopravné predpisy.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodu prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedal pred rokom náčelník mestskej polície Erik Duchoň.

Rokovania ale dodnes žiadne výsledky nepriniesli. Náš zdroj nám povedal, že hlavným dôvodom tolerantnosti mestskej polície je požiadavka cirkvi, aby veriaci, kňazi a zamestnanci biskupského úradu mohli parkovať v hradnom areáli. Súčasné dopravné značenie im to neumožňuje.

Viaceré z týchto áut tu nemajú čo hľadať, do lokality vošli napriek zákazovej značke. Tá sa nevzťahuje na domácich obyvateľov ani na služobné autá inštitúcií, ktoré tu sídlia. Foto: (jk)

Majú iný návrh

Mesto chcelo problém už pred vyše rokom vyriešiť. Rokovalo o rôznych alternatívach, napokon si osvojilo nápad pamiatkarov vytvoriť pod hradom pešiu zónu. Okrem dopravnej obsluhy do nej mali mať povolený vjazd aj veriaci počas bohoslužieb.

Cirkev ale podala oficiálne námietky. Požadovala, aby sa na hradný kopec mohli bez obmedzení dostať autá veriacich, kňazov dochádzajúcich na podujatia organizované cirkvou, bohoslovcov, zamestnancov aj návštevníkov cirkevných inštitúcií, ktoré v lokalite sídlia.

„Nevieme si predstaviť parkovanie ich vozidiel mimo hradného kopca,“ povedal Martin Štofko, ekonóm biskupského úradu.

Biskupstvo prišlo s iným návrhom - neobmedziť vjazd na hradný kopec, ale limitovať parkovanie v lokalite. „Vychádzame z toho, že sem prídu len tí, ktorí to skutočne potrebujú, a v súčasnosti aj tí, ktorí tu môžu zadarmo zaparkovať. Tú druhú skupinu treba limitovať buď cenou, alebo vyhradeným parkovaním pre tých, ktorí majú v lokalite svoje nehnuteľnosti a ktorí by podľa stanoveného kľúča dostali istý počet voľných parkovacích kariet,“ vysvetlil Martin Štofko.

Návrhom cirkvi sa mesto oficiálne dodnes nezaoberalo. „Ak nám ho predložia v písomnej podobe, budeme sa ním zaoberať,“ povedal viceprimátor Ján Vančo.

„Na tému sme už viackrát s mestom diskutovali. Ak chcú návrh vo forme oficiálnej žiadosti, tak ho písomne predložíme,“ reagoval Martin Štofko.

Políciu vidieť častejšie

„Sú len dve možnosti - buď nájdeme do konca roka riešenie, alebo začne polícia pokutovať vodičov, ktorí nerešpektujú dopravné značenie,“ povedal pred časom mestský poslanec Ivan Gavalovič (KDH), ktorý býva na hradnom kopci. Mal na mysli koniec roka 2013...

Zaznamenali sme aj názory, že tolerancia polície voči priestupcom je v poslednoých mesiacoch predsa len o niečo nižšia. „Pokiaľ mám možnosť sledovať situáciu, policajti vykonávajú časté kontroly a pokutujú vodičov, ktorí nemajú povolený vjazd na územie hradného kopca,“ povedala riaditeľka krajského pamiatkového úradu Anna Valeková.

„Občas, hlavne počas dní voľna, sa tu objavia mestskí policajti a zastavujú vozidlá za vjazdom do Horného mesta pri františkánskom kostole. Aj mňa zastavili - keď som povedal, že idem domov, tak ma bez debaty pustili, ale cudzích asi pokutovali,“ povedal nám miestny obyvateľ.

Podobný zážitok mal aj jeho príbuzný, ktorý bol u neho na návšteve. Toho však zastavili štátni policajti a chceli mu dať pokutu 60 eur. „Požiadal som ich, aby tieto kontroly robili pravidelne a najmä cez pracovné dni, kedy je Horné mesto preplnené zaparkovanými vozidlami. Ale to nerobia a po mojej pripomienke akciu ukončili a odišli,“ tvrdí obyvateľ hradného kopca.

Dodal, že situácia je nedoriešená, lebo kompetentné orgány nechcú pripustiť, že dopravné predpisy platia rovnako pre všetkých bez výnimky.

Viceprimátor Ján Vančo poznamenal, že v Nitre je to aj otázka tradície: „V našom partnerskom meste Veszprém je podobná situácia ako u nás na hradnom kopci a ľudia chodia do kostola peši.“

Autá narúšajú atmosféru aj statiku

Situácia na hradnom kopci sa zhoršila najmä po tom, ako mesto spoplatnilo parkovanie na Župnom námestí. Vodiči sa chcú vyhnúť plateniu a parkujú v historickej lokalite, hoci do nej platí zákaz vjazdu.

Pamiatkari kritizujú, že množstvo áut narúša atmosféru historicky najvzácnejších priestorov Nitry, navyše, hradný kopec má problémy so statikou.

Práve pamiatkari, ktorí tiež sídlia pod hradom, ako prví spomenuli zriadenie pešej zóny. Za takéto riešenie boli pôvodne viaceré inštitúcie, keď ale zistili, že so súkromnými autami by sa ich pracovníci do lokality nedostali, zmenili názor.

„Teoreticky je možné dať výnimku aj pre súkromné autá pracovníkov inštitúcií a firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ale ak všetkým vydáme parkovacie karty, skončí to rovnako ako teraz, lokalita bude preplnená autami,“ reagoval ešte vlani Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu.

Vodiči porušujú na hradnom kopci denne dopravné predpisy. Počet pokút tomu ale nezodpovedá. Mestskí policajti riešili od začiatku roka v tejto lokalite celkom pätnásť priestupkov. „Jedenásť priestupkov bolo riešených v blokovom konaní, štyri napomenutím. Celková výška uložených blokových pokút je 190 eur,“ povedal náčelník Erik Duchoň.

„Okresný dopravný inšpektorát v Nitre sa osobitne nezameriava na tento úsek. Evidenciu dopravných priestupkov podľa miesta spáchania nevedieme,“ povedala Renáta Čuháková z polície.

(mh)

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu