Hasiči aj cestári: Pracovali a potili sme sa v štyridsiatkach

Hasiči sa v kríze napijú z hadice. Cestári sa na rozdiel od robotníkov vyzliecť takmer donaha nemôžu, bezpečnostné pravidlá im to neumožňujú.

Cestárom nie je v horúčavách čo závidieť. Robia s asfaltom rozpáleným na 180 stupňov.Cestárom nie je v horúčavách čo závidieť. Robia s asfaltom rozpáleným na 180 stupňov. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA, VEĽKÁ DOLINA. Slovensko má za sebou najhorúcejší týždeň roka. Na viacerých miestach padali teplotné rekordy, meteorológovia neustále varovali pred extrémnymi horúčavami. Predpovede počasia v našom regióne chvíľami hovorili až o 42 stupňoch!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto si na minulý týždeň naplánoval dovolenku, dobre urobil. My ostatní sme pracovali a škvarili sa v neuveriteľnom teple. Pociťovali ho hlavne tí pracovníci, čo museli robiť vonku, sadať do rozpálených áut, pracovať pri sálavom teple či úradovať v kanceláriách bez klimatizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Na horúčavy si mohli schuti ponadávať hasiči, cestári, hrobári, farmári, stavební robotníci, pekári, šoféri, ale aj ľudia z mnohých ďalších profesií. Podstata ich práce im skresala možnosti, ako sa extrémnemu teplu vyhnúť.

Hasiči: Do práce s piatimi tričkami

Neľahké to v týchto dňoch majú hasiči. Tropické počasie podporuje lesné a poľné požiare, výjazdov preto pribúda. Muži navlečení v uniformách sú prehriati, len čo nasadnú do zásahových áut. K tomu sálavé teplá z požiarov, kopcovitý terén, dvadsaťkilová výbava a obraz pekla je dokonalý.

Nitrianski hasiči, s ktorými sme hovorili, sa zhodli na dvoch veciach, ktoré pomôžu nezrútiť sa z extrémneho prehriatia – dostatok vody na pitie aj ovlaženie sa a schopnosť stiahnuť sa zo zásahu skôr, ako telo skolabuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Podstatné je, aby mal veliteľ dosť ľudí. Keď vidí, že niekto je prehriaty, treba ho striedať. Nenechať ho tam upiecť sa, vysiliť sa. Do strhania sa zasahovať nedá. Už zopár chalanov padlo, išlo do sanitky a museli ich odviezť, takí boli vysilení,“ spomína si Juraj Pilka.

„Ľudský organizmus má obmedzené schopnosti a je na veliteľovi, aby privolal posily, ktoré zasahujúcich mužov vystriedajú,“ súhlasí Vladimír Vereš.

Obaja si spomínajú na zásahy z tohto leta, kedy toho už mali naozaj dosť. Spravidla ide o niekoľkohodinové hasenie požiarov uprostred najväčšej páľavy. „Pred dvoma službami sme mali zásah v Rumanovej, išlo o požiar smetiska, horeli tam pneumatiky a komunálny odpad. Bol to 4-hodinový zásah v silnom sálavom teple,“ povedal príklad náročného výjazdu Juraj Pilka.

SkryťVypnúť reklamu

Chlapi v takýchto prípadoch pokojne stiahnu štyri litre vody. Nosia si ju so sebou v chladničke, prvý raz pijú, len čo nasadnú do auta.

Keď zásoby vody dôjdu, siahnu bez váhania aj po vode z hadice, ktorou požiar hasia. „Ovlažujeme sa ňou, veľakrát streknem na seba tú vodu. Keď boli lesné požiare, aj som z nej pil, lebo nebola žiadna iná voda. Je to relatívne čistá voda z hydrantovej siete,“ hovorí hasič Juraj Pilka.

Hasičom náročnú prácu komplikuje nielen teplo z ohňa a prudko páliace slnko. Často im energiu uberá aj náročný terén, v ktorom pracujú, napríklad kopce. A tiež veci, ktoré so sebou musia mať. „Sú to rôzne veci, podľa typu zásahu. Samozrejme hadice, okrem nich vaky, lopaty, vidly, krompáče,“ popisuje Vladimír Vereš.

A hoci sa už dlho hovorí o ľahšej verzii hasičského oblečenia, doteraz hasičom na leto aj zimu ostáva rovnaký odev. Jeho úlohou je hlavne chrániť hasiča proti vonkajším vplyvom, napríklad proti udretiu a odretiu. Ako pekelne sa v ňom cítia zasahujúci muži, je druhoradé.

O tom, že sa pri zásahu kvalitne prepotia, netreba pochybovať. „Pred tým teplom sa nedá uchrániť. A je jedno, či je desať hodín večer alebo obed,“ hovorí o tropickom počasí Marek Riška. Tento hasič chodí do práce s významnou časťou svojho šatníka. „Minimálne štyri-päť tričiek si beriem do roboty. Keď prídem zo zásahu, hneď sa osprchujem a prezlečiem,“ povedal Marek Riška.

Hasiči Vladimír Vereš, Juraj Pilka a Marek Riška (na snímke zľava) hovoria, že počas horúčav je dôležité stiahnuť sa zo zásahu v správny čas.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Cestári: Vyzliecť sa a opaľovať sa jednoducho nejde

K profesiám, ktoré úmorné horúčavy zasiahli najviac, patria jednoznačne cestári. Pálivú silu slnka u nich ešte násobí horúca asfaltová zmes, ktorou pokrývajú výtlky na cestách. Tie po mimoriadne tuhej zime vyspravujú horúcou obaľovanou zmesou s teplotou až 180 stupňov!

Do toho sa ešte musí započítať teplota samotnej vozovky, ktorá v najväčších teplách poľahky preskočí cez 50 stupňov. Pracovať fyzicky na mieste, kde teplo sála odvšadiaľ, je doslova peklo.

Cestári z Regionálnej správy a údržby ciest Nitra (RSÚC) ale hovoria, že ich práca je ako každá iná a diery na cestách jednoducho zalátať musia.

„Nie je to v tomto teple bohviečo, ale prácu urobiť musíme. Máme zabezpečený pitný režim, aj ľudia nám občas dajú vodu. V práci za doobedie vypijem šesť litrov vody hocijako,“ hovorí cestár Miroslav Bakura, ktorý s kolegami asfaltoval výtlky vo Veľkej Doline v deň, kedy meteorológovia predpovedali pre región teploty do 41 stupňov.

Náročnú prácu Miroslavovi i jeho kolegom uľahčilo rozhodnutie správy upraviť pracovnú dobu pre exteriérových pracovníkov. V extrémnom teple mali cestári posunutú pracovnú dobu tak, aby sa vyhli najkrutejším teplám, ktoré udierajú v popoludňajších hodinách.

Cestári na rozdiel od hasičov tričká nemenia, počas zmeny sa nestihnú ani osprchovať. Podľa nich by to nemalo zmysel, prepotení by boli za chvíľu znova.

Chlapi sa nemôžu ani vyzliecť a pracovať polonahí, ako to bežne robia stavební robotníci. „Žiadne opaľovanie na ceste nám nehrozí,“ zasmial sa nad touto myšlienkou cestár Peter Bányi, ktorý bielou farbou vytváral vodorovné dopravné značenie v Krškanoch. „Tu sú chlapi v premávke, všetci preto musia mať bezpečnostné oblečenie s reflexnými prvkami, aby ich bolo vidieť. Je to pre ich bezpečnosť a väčšina to tak aj vníma,“ podotkol Ľubor Andrášik z RSÚC Nitra.

„Práca to nie je zlá, len tie horúčavy keby neboli. Klimatizácia nám tu žiaľ nejde, tak treba dodržiavať aspoň pitný režim,“ zavtipkoval si Peter Bányi. Okrem množstva vody pomáhajú cestárom aj okuliare a čiapky so šiltom. Opaľovacie krémy nik z nich nepoužíva, ochranná vrstva by z nich za chvíľu stiekla.


Cestári. Okrem slnka ich ničí aj 180-stupňový asfalt, ktorým zalievajú výtlky a reflexný odev, bez ktorého na cesty nemôžu.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vodou na autá ovlažia aj seba

Pri štyridsiatkach trpeli aj pracovníci poskytujúci služby v rôznych stánkoch, butikoch a krytých prevádzkach. „Je to tu veľmi ťažké, človek by tu nemohol byť celý deň,“ povedal Peter, predavač ovocia, ktorý stál pod slnečníkom neďaleko Plastiky. Ovocie a zeleninu predával od deviatej do jednej a občas sa osviežil melónom, nektarínkou alebo dynkou. Tešiť ho mohol zvýšený záujem ľudí v okoloidúcich autách, ktorí mali v tropických teplotách oveľa väčšiu chuť na osviežujúce ovocie.

Teplo na pracovisku zasiahlo aj osemnásťročných chlapcov Lukáša a Tomáša, ktorí ručne umývajú autá na parkovisku pri Maxe. Chlapci si občas rozhorúčené telá schladia vodou, ktorou umývajú autá.

„Robím tu od deviatej do deviatej a najhoršie je to poobede okolo tretej. Popoludní vypijem aj dva litre vody za hodinu,“ povedal Lukáš Mažec z Nitry. Spolu s kolegom Tomášom Vágaiom ju nakupujú v Maxe, aby mali istotu, že voda bude stále chladná.

Osemnásťroční Lukáš Mažec a Tomáš Vágai sa ochladzujú aj tryskami, ktorými striekajú vodu na umývané autá.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Na vodu naopak veľmi nevsádza zmrzlinárka Lucia Urbanová (24) zo Žitavian. V stánku pred Maxom mala okolo obeda 37 stupňov, napriek tomu za deň nevypije viac ako dva litre vody. „Aspoň nemusím často chodiť na záchod,“ pousmiala sa. Za výhodu považuje, že nepredáva na priamom slnku. Pri servírovaní zmrzliny jej na schladenie postačuje ventilátor.

Zmrzlinárka Lucia Urbanová mala v stánku 37 stupňov, a to ešte neboli najväčšie horúčavy.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Budúca okružná križovatka v Mlynárciach, neďaleko Metra.

Práce na hlavnej križovatke už ukončili.


Na predaj je časť námestia s verejným parčíkom. Stojí na ňom aj Snem vtákov od Tibora Bartfaya.

Na pozemku je parčík, o ktorý sa stará mesto.


Nitra vyhrala na strely 49:38, nebezpečne strieľal aj Tomáš Hrnka (vľavo). Žilina si odviezla víťazstvo 3:2 a znížila sériu na 2:3.

Jedenásť striel Bučeka majstrom nepomohlo.


Víťazný gól ViOnu strelil Karol Mondek v 92. minúte. Potešil tak aj svojich dvoch synov v hľadisku.

Úspešná šnúra FC ViOn trvá už osem kôl v rade.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu