V jeho dielach sa výrazne odráža viera. Ako Jozef Absolon hovorí, je kresťan katolík a podľa neho to nie je vec názoru, ale vec bytia.
NITRA. V Ponitrianskom múzeu otvorili druhú samostatnú výstavu Nitrana Jozefa Absolona, ktorá tu potrvá do 29. septembra. Predstavuje takmer 180 prác. Vyše 170 je kresieb, malieb a grafík, sedem diel je priestorových – keramické reliéfy a jedno drevené súsošie kombinované s drôtom. Ku keramickej práci Brána večnosti – Brána života vytvoril autor aj návrh - kolorovanú kresbu.
Dielo a život výtvarníka predstavila Diana Miklášová. Umelecky tvorí od útleho detstva. Navštevoval vtedy ešte ľudovú školu umenia, kde pod vedením pedagógov prenikal do rôznych techník – venoval sa kresbe, maľbe, grafike i keramike. Základ vedomostí a zručností získal na ĽŠU, po gymnáziu na ne nadviazal štúdiom výtvarnej výchovy na niekdajšej Pedagogickej fakulte. V súčasnosti učí na ZUŠ Jozefa Rosinského, okrem toho aj umelecky tvorí.
Naplnenie života
Tematika vystavených diel je rôzna, väčšina prác je figuratívnych. Objavujú sa tu napríklad zobrazenia Nitrianskeho hradu, Bojnického zámku, práce s náboženskou tematikou, motívy prírody a šesť autoportrétov. Sú tu aj tri práce, ktoré autor vytvoril ako 9 – 11-ročný i diela z obdobia štúdia v ĽŠU.
„Nemaľujem pre výstavy, ale kvôli vlastnému uspokojeniu. Výtvarné umenie je čiastočne naplnením môjho života,“ prezrádza Jozef Absolon.
Niektoré jeho práce vznikli tak, že používal len modré odtiene, alebo určitú obmedzenú farebnú škálu. „Umelec má možnosť preciťovať rôzne veci, použitie modrej farby vyplynulo z môjho momentálneho výtvarného zámeru,“ vraví maliar. „Nepodceňujem však žiadne farby, všetky sú rovnocenné. Impresionisti napríklad nepoužívali čiernu farbu, tmavý odtieň sa dá dosiahli zmiešaním iných farieb.“
Diela s dušou
Podľa Jozefa Absolona výsledok práce výtvarníka nezáleží od použitej techniky, ale od dispozície, ktorá podmieňuje vytvorenie výtvarného diela. „Ja osobne neviem špecifikovať, ktorú techniku najradšej používam. Vždy sa snažím, aby moje výtvory boli osobité, výrazné, aby mali dušu a bolo z nich cítiť mňa, môj názor na život a svet okolo mňa,“ vysvetľuje umelec.
„Moje diela sú prejavom viery. Som kresťan katolík a podľa mňa to nie je vec názoru, ale vec bytia. Prijal som život ako dar a vážim si ho. Veľa právd možno vnímať cez svedomie. Ľudský plod v živote matky je človekom od počatia, preto nikto nemá právo zabíjať ho. Mnohí ľudia tieto a ďalšie pravdy viery nechápu a nechcú prijať. Viera v Krista však nie je rozprávka pre nechápavých, je to Život sám pre všetkých rozumných, chápajúcich, pre všetkých, ktorí ho chcú prijať.“
Dôležitá je remeselná zručnosť
Veľmi dôležitá je podľa výtvarníka aj remeselná zručnosť umelca. Ak ju podcení, jeho výsledná práca sa môže zvrhnúť na gýč, vymykať sa pravdivému ponímaniu výtvarného umenia. „Je to niečo, čo sa len na výtvarné umenie tvári,“ hovorí Jozef Absolon. „Na druhej strane, napríklad maliar Tivadar Csontváry, pochádzajúci od Sabinova, nebol výtvarne školený, no pomocou citu a individuálnym výtvarným vnímaním sa stal veľmi osobitým, výrazným a uznávaným umelcom. Má svoje múzeum v maďarskom Pécsi.“
Kvalita umeleckej práce sa podľa Absolona osvedčuje až časom. „Niekto vidí hneď, že konkrétne dielo je vynikajúce, možno až nadčasové, no často sa stáva, že umelca svet ocení až po smrti, čo je aj prípad spomínaného Csontváryho, ale aj Cézanna a mnohých ďalších umelcov.“
Mysleli ako výtvarníci
Výtvarných diel, ktoré znamenali prelom a priniesli niečo nové v oblasti výtvarného umenia či ľudského myslenia, nie je podľa nitrianskeho výtvarníka veľa. Mnohé práce vznikli opakovaním remeselných a obsahových postupov.
„Vo svete bolo veľa umelcov, ktorí vytvorili hodnotné umelecké diela. Koncom minulého roka zomrel 104–ročný Oscar Niemeyer, podľa ktorého projektov boli vytvorené budovy hlavného mesta Brazílie. Zomrel aj významný architekt 20. storočia Le Corbusier, ktorý robil projekty a návrhy na známy kostol, kláštor aj mnohé civilné stavby. Títo ľudia mysleli ako architekti – výtvarníci,“ vysvetľuje autor.
„Aj na Slovensku bolo a je veľa významných výtvarných umelcov, medzi najvýznamnejších a najuznávanejších, ktorí výrazne prispeli k slovenskému i svetovému výtvarnému umeniu, patria podľa mňa Ľudovít Fulla, Vincent Hložník a Koloman Sokol.“
Práce Jozefa Absolona, ktoré si môžete pozrieť v Ponitrianskom múzeu. FOTKY: (ČE)