O kúpalisko nemá záujem žiadny investor. Mesto by jeho prevádzku neutiahlo.
ŠAĽA. Kúpalisko už roky nefunguje, nevyužívaný areál chátral. Mesto ho preto začiatkom roka ponúklo bezplatne občianskym združeniam, hudobným skupinám a klubom.
Snowboardová trať
„Rozhodli sme sa areál kúpaliska poskytnúť rôznym skupinám obyvateľov, aby tam bol život a priestor bol nejako zmysluplne využívaný. Podarilo sa. V súčasnosti je tam viacero rôznych skupín mladých ľudí, ktorí sa venujú rôznym športom a aktivitám,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Športovci majú do areálu voľný vstup s tým, že musia dodržiavať nočný pokoj a udržiavať v areáli poriadok. „Čo sa aj deje,“ dodal viceprimátor.
Režijné náklady za elektrinu a vodu znáša mesto, viceprimátor ich zatiaľ nevedel vyčísliť. Podľa neho sa to bude dať určiť až po ročnom zúčtovaní. Radnica ich očakáva v podobnej výške ako za minulé roky, kedy išlo približne o 800 eur.
O areál kúpaliska prejavili záujem aj členovia Pako free-style park Šaľa, predtým využívali priestor pod mostom pri Bille. Rampy pre bikerov a skejtbordistov umiestnili priamo do bývalého bazéna, na vedľajšom pozemku by chceli spraviť snowboardovú trať pre snowboardistov a freestylových lyžiarov. Projekt, ktorým chcú podporiť, aby ich rovesníci trávili voľný čas zmysluplnejšie než v krčmách a za počítačom, by chceli ukončiť v apríli budúceho roku.
„U jedného z operátorov sme už získali grant, ale na zakúpenie snowboardových kobercov to nestačí, preto stále zháňame sponzorov. Na kobercoch by sa dalo jazdiť aj cez leto bez toho, aby tam bol sneh, ale potrebovali by sme sem natiahnuť vodu, aby sa to šmýkalo. Ale keďže nie sme zamestnaní, 150 eur by bolo pre nás dosť nákladné,“ povedala snowboardistka Ľubica Pappová. Ak by podľa viceprimátora išlo o menšiu investíciu, mesto ju pomôže finančne zatiahnuť.
Radnica tiež postupne plánuje areál skvalitňovať, časom obnoví všade aj prívod elektrickej energie. Niekde sú totiž káble povytrhávané.
Zamenili pozemky
Priestory v areáli kúpaliska ponúklo mesto športovcom iba dočasne, kým nepríde investor. Náklady na „spojazd-nenie“ kúpaliska sú podľa Mečiara okolo 600-tisíc eur.
„Odhad nám robil projektant, ktorý už niekoľko kúpalísk projektoval. Na toto mesto určite mať nebude. V zásade sú len dve možnosti. Buď sa budú dať v budúcnosti získať eurofondy, čo ale nie je isté, alebo sa nájde investor, ktorý by do toho šiel. Pre investorov ale nie je naše kúpalisko v súčasnosti atraktívne,“ podotkol. Druhý veľký problém bude podľa Mečiara prevádzka kúpaliska. V mnohých prípadoch sú stratové a mestá ich musia dotovať.
„To by možno nebol problém, keby sme my nedotovali plaváreň, na ktorú dávame ročne 45-55-tisíc eur. Duslo je majiteľom celého areálu a dodáva do plavárne energie. Takže ak sa raz naskytne možnosť kúpalisko vybudovať, bude musieť mesto povedať, či chceme kúpalisko, alebo plaváreň.“
Kúpalisko je zatvorené od roku 1996. V roku 2009 prešlo do majetku mesta, došlo vtedy k zámene pozemkov s Duslom. Spoločnosť výmenou získala pozemok pod bývalým okresným súdom, mesto areál kúpaliska. „Keď bola táto výmena vyčíslená na základe znaleckých posudkov, bolo „škodné“ Duslo. Rozdiel však Duslo nežiadalo od mesta doplatiť, ale požadovalo, aby rozdielnu sumu mesto investovalo do športovísk, a to v majetku mesta. Postoj Dusla bol ústretový a celou transakciou získalo mesto,“ dodal Mečiar.