ŠAĽA. Súčasná výroba čpavku je technologicky a energeticky zastaraná. Duslo ju chce nahradiť technológiou, ktorá spĺňa najnovšie a najprísnejšie energeticko-ekologické kritériá.
Novú prevádzku plánuje spoločnosť začať stavať do konca roka 2014, spustiť by ju mala v roku 2017.
Využíva sa aj na výrobu kyseliny dusičnej
Chemička vyrába čpavok od 60. rokov, súčasná výrobňa Čpavok 3 bola postavená v roku 1972. Podľa technického riaditeľa Ľubomíra Zatlukaja sa dostala do dvoch tretín svojej životnosti. Pre vysokú energetickú náročnosť ju odstavia.
„Organická výroba nejde, ale to je vec trhu, ako sa zastavuje predaj automobilov, tak sa prestávajú predávať pneumatiky, a tým pádom sa ani suroviny na ne nepredávajú. Posilňovanie čpavku nie je rozhodnutie na základe momentálnej situácie trhu, to je strategický zámer pre iné generácie, hovoríme o technológii, ktorá sa stavia na ďalších 50 rokov,“ povedal.
V súčasnosti Duslo prevádzkuje výrobňu čpavku s kapacitou 1300 ton denne. Novou technológiou sa zvýši jeho denná výroba o zhruba 950 ton.
Čpavok je základná surovina pre všetky ostatné produkty Dusla, používa sa okrem iného aj na výrobu močoviny, kyseliny dusičnej či dusičnanu amónneho. Mimo fabriky sa dostáva podľa riaditeľa len 10-15 percent, spoločnosť ho predáva buď dcérskym spoločnostiam, alebo iným part-nerom.
„Predaj čpavku je v období, keď nie je jeho odstávka, terajší cyklus je dvojročný, 22 mesiacov prevádzka beží a 2 mesiace stojí. V tom roku, keď nie je odstávka, je kapacitne prebytok čpavku, v tom roku, kedy je odstávka, je ho nedostatok a musí sa doviezť.“
Pokles emisií aj odpadových vôd
Výrobňa Čpavku 4 bude v areáli Dusla, v blízkosti terajšieho Čpavku 3. Investícia bude stáť od 270 do 350 miliónov eur, spoločnosť si na jej realizáciu vezme úver. Pokúsi sa aj o získanie eurofondov, musí však počkať na nastavenie podmienok Európskou úniou v novom programovacom období na roky 2014-20.
„Sme vo výbere licenzora. Na svete sú štyri rôzne výroby čpavku a každý je niečím zaujímavý. Pre nás je najdôležitejšia nie cena prvotnej investície, ale prevádzková cena, čiže koľko nás bude stáť samotná výroba,“ podotkol Zatlukaj. Fungovanie novej prevádzky je naplánované na rok 2017. Počet zamestnancov by sa po jej spustení zmeniť podľa riaditeľa nemal.
„Dopad na životné prostredie bude kladný, dôjde k poklesu emisií a k poklesu množstva a znečistenia v odpadových vodách. V prípade mimoriadnej udalosti sa za hranice nášho podniku nedostáva nič, aj pri absolútnej deštrukcii zásobníka všetko ostáva u nás.“ Mimoriadna udalosť sa stala v Dusle pred tromi rokmi. Vo výrobni čpavku došlo k výbuchu zemného plynu a následnému požiaru, zranilo sa päť ľudí.
Anilín aj močovina
Zástupcovia spoločnosti svoj zámer predstavili aj na verejnom prerokovaní v Šali. Okrem novinárov naň prišli iba dvaja obyvatelia. Prerokovanie bolo spoločné s obcou Trnovec nad Váhom, Močenok bude o čpavku samostatne hovoriť dnes.
„Duslo si v septembri pripomína 55. výročie. Bolo postavené ako Dusikáreň Šaľa, takže čpavok a dusík je základnou výrobou, ktorá je tam od začiatku, a z hľadiska obce, obyvateľov a poslancov je to aj takto chápané. Ide iba o to, že trojka sa odstaví a nahradí sa novou a bezpečnejšou technológiou, je to ako výmena starého auta za nové,“ vraví starosta Trnovca nad Váhom Ján Hrabovský.
Súhlasí s ním aj primátor Martin Alföldi, ktorý výrobu podporuje aj pre zachovanie zamestnanosti. Tú má zabezpečiť aj anilín, ktorý chce Duslo vyrábať priamo v areáli závodu. Od jesene budúceho roka má tiež spoločnosť zvýšiť výrobu močoviny zo súčasných 600 na 900 ton.