ŠAĽA. Bývalý dom smútku na mestskom cintoríne sa zbúra. Práce sa začali minulý pondelok, potrvajú najviac mesiac.
Vzniknú miesta pre hroby aj urny
O zbúraní starej márnice sa rozhodlo v roku 2007, búracie povolenie bolo vydané o rok neskôr.
„Predlžovali sme ho, lebo raz sme nemali peniaze, potom sme ich nehľadali, lebo budovu poslanci nechceli búrať, neskôr tam mala byť v prenájme kamenárska dielňa, s ktorou som nesúhlasil vzhľadom na pietne miesto,“ povedal primátor Martin Alföldi.
Búranie bude stáť 15-tisíc eur, sumu za vytvorenie hrobových miest primátor zatiaľ nevedel vyčísliť. Likvidáciou budovy, dvora a prístupovej komunikácie a využitím trávnatej plochy pred terajším domom smútku sa získa zhruba 200 hrobových miest vrátane urnových.
„Zbúraním márnice, ktorá bola neskôr využívaná len ako sklad, oddialime akútnu potrebu budovania nového cintorína, možno o rok - dva,“ povedal Alföldi.
Náhradným riešením bol pozemok pri Váhu
Priestor pre nový cintorín schválili poslanci v územnom pláne pred takmer 13 rokmi. S výkupom súkromnej poľnohospodárskej pôdy pri železničnej stanici má však mesto problém.
S vlastníkmi prebiehajú rokovania, nie všetci však s odpredajom súhlasia. Radnica preto hľadá alternatívne miesto pre nový cintorín.
„Zatiaľ je ťažké konkretizovať, pretože niektoré lokality, ktoré sme mali vytypované z urbanistického a hygienického hľadiska, nie je možné využiť. Sú to pozemky, ktoré má v prevažnej alebo absolútnej väčšine vo vlastníctve mesto, čiže budeme musieť pristúpiť buď k zámene, alebo k výkupu pozemkov,“ vysvetlil primátor.
Plánovanou lokalitou pre nový cintorín bola parcela v blízkosti čistiarne odpadových vôd v smere na Vlčany. V tejto lokalite je 80 percent pozemkov vo vlastníctve mesta, celkové náklady na vybudovanie cintorína by tak boli podstatne nižšie. Poslanci lokalitu odmietli. Argumentovali aj tým, že hrobové miesta by sa mohli podmáčať.
Poslanci ešte v roku 2009 navrhli ako náhradné riešenie problému pozemok pri Váhu. Primátor s tým nesúhlasil, obával sa podobných reakcií zo strany vlastníkov ako pri pozemkoch pri železnici.
Mesto jedná aj s cirkvou
Mesto od roku 2008 rokuje o zámene pozemkov aj s rímsko-katolíckou cirkvou.
„Medzitým došlo k výmene šalianskeho dekana, momentálne rokujeme so súčasným, ktorého sme už oboznámili s našimi zámermi. Ďalšie rokovania budú aj s biskupom Jánom Oroschom, ale až potom, čo bude oficiálne ustanovený do funkcie trnavského metropolitu. Vycestujeme do Trnavy a budeme sa snažiť s cirkvou dohodnúť na zámene, prenájme, výpožičke či kúpe tej lokality, o ktorej si myslíme, že by bola vhodná na umiestnenie nového cintorína v Šali.“