Riaditeľka školy v Branči Mlyneková podala trestné oznámenie. Aj na ňu sa chystajú oznámenia.
BRANČ, NITRA. Výsledky kontroly, ktorú vykonávajú viaceré úrady na Základnej škole v Branči, ešte nie sú známe.
Úrady preverujú spôsob, akým školu vedie riaditeľka Mária Mlyneková. Tá je podozrivá, že zneužila verejné financie na vlastné obohatenie. Podľa našich zdrojov sa na riaditeľku Mlynekovú chystá séria trestných oznámení. Podať by ich mali úrady, ktoré prípad preverujú.
Údajnými pochybeniami na škole sa zaoberá ministerstvo školstva, školská inšpekcia, obvodný úrad aj inšpektorát práce. Zriaďovateľ základnej školy, ktorým je obec, však prípad nerieši. Čaká na to, ako dopadnú kontroly ostatných orgánov.
To, že riešenie riaditeľovania Mlynekovej sa posúva vopred, potvrdili viacerí poslanci. Tí sa zišli na augustovom zasadnutí obecného zastupiteľstva, kde sa ale o škole nehovorilo.
Na rokovanie prišli aj zástupcovia Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), starosta Eduard Gulka ale predsedovi združenia Vladimírovi Špánikovi neumožnil vystúpiť. Gulka tvrdil, že na rokovaní brančského zastupiteľstva môžu vystúpiť iba obyvatelia obce, prípadne poslanci, členovia vlády alebo europarlamentu. Špánik argumentoval, že podľa rokovacieho poriadku starosta udeľuje slovo najskôr poslancom a po ňom aj ostatným účastníkom rokovania. Nepomohlo, k slovu sa ZOMOS nedostal. „To sa nám zatiaľ stalo asi len druhý raz,“ komentoval nemožnosť vystúpiť na dedinskom zastupiteľstve Špánik.
Šéf mimovládky chcel na rokovaní otvoriť problém údajného zneužívania verejných peňazí riaditeľkou školy Mlynekovou. Poslancov ale jeho vystúpenie tiež nezaujímalo, počas prvých dvoch hodín zasadnutia nepovedali ani slovo. Rečnil iba Gulka a vicestarosta.
Riaditeľku základnej školy obvinila skupina bývalých aj súčasných učiteľov z pätnástich porušení zákona a predpisov. Mária Mlyneková si napríklad hneď vedľa riaditeľne kompletne zriadila byt, v ktorom aj sama bývala. Existenciu bytu potvrdilo mnoho učiteľov. Orgány teraz prešetrujú, kto platil energie a vodu. Mlyneková tiež mala využívať žiakov na prácu, ktorú mal robiť školník – tým bol mimochodom Mlynekovej syn. Deti napríklad odhŕňali v zime sneh a chýbali tak na hodinách. Učiteľom pritom Mlyneková absenciu žiakov na vyučovaní nijako nevysvetlila.
Zamestnanci kritizovali Mlynekovú aj za extrémnu výmenu učiteľov, len za posledný školský rok odišlo sedem z pätnástich pedagógov. Jeden ročník dokonca vystriedal za desať mesiacov troch triednych učiteľov.
Mlyneková sa napriek opakovanej snahe získať jej stanovisko odmietla vyjadriť. Namiesto toho podala na polícii trestné oznámenie, cíti sa byť ohováraná.
Prvý z úradov, ktorý by mohol dospieť k ukončeniu kontroly na škole v Branči, je Obvodný úrad v Nitre.
Podľa našich informácií sa na základe zistených skutočností chystajú na riaditeľku trestné oznámenia.