NITRA. Expozícia živočíšnej výroby na Agrokomplexe je už veľa rokov ťahákom pre návštevníkov. Tento rok ju Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra obohatilo o Gazdovský dvor U výskumníkov. Halu upravili slamou tak, aby v nej mohli byť ustajnené zvieratá rôznych druhov, najmä mláďatá. Pre deti v nej usporiadali rôzne súťaže a kvízy.
„Dali sme si za cieľ pritiahnuť mladú generáciu a deti, aby získali vzťah k poľnohospodárstvu. Ak by z tých detí, ktoré sa teraz liepajú po slame, malo každé tridsiate záujem o poľnohospodárstvo, bolo by to naše víťazstvo,“ povedal Ján Huba z centra.
Prepelička veľkosti čmeliaka
Drobci sa v súťažiach snažili uhádnuť napríklad to, ktoré zvieratko je v gazdovskom dvore najľahšie. Ak vynecháme včely, suverénne vyhrali malé prepeličky. Samička štrnásťdňovej prepelice japonskej z nosivej línie váži 26 gramov a čo je zaujímavé, samček ešte o päť gramov menej.
Deň po narodení však ich váha nedosiahne ani len desať gramov. „To je ako väčší čmeliak,“ približuje veľkosť čerstvo narodenej hrabavej hydiny Ján Huba.
Do gazdovského dvora však Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra prinieslo dvojtýždňových jedincov. Dôvod bol prozaický: V noci bolo chladno a hrozilo, že čerstvo narodené prepeličky uhynú. „Taká malička potrebuje skoro 30 stupňov,“ vysvetlil Ján Huba. Dvojtýždňové svoju váhu znásobili na spomínaných 21 až 26 gramov. „Tie sú už väčšie – ako keď čmeliaka uštipnú dve osy,“ zavtipkoval Ján Huba.
Detskí návštevníci tiež hádali, koľko váži obsah nádoby, v ktorej sú včely. Správna odpoveď bola dve kilá – takú váhu dá dokopy 20-tisíc včiel.
Ťažká krava
Najťažším zvieraťom gazdovského dvora bol baranček s váhou 27 kilogramov. Ten sa ale ani zďaleka nechytal na najťažšie zviera celej výstavy, ktorým bola krava plemena charolais. Tá dosiahla váhu 1 013 kíl.
„Jej predka tu vystavovali asi pred tromi rokmi, vážil 1 500 kíl a bol najťažším zvieraťom v histórii poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex. Do rozpätia 10 gramov až 1 500 kíl sa zmestia všetky ostatné zvieratá Agrokomplexu,“ zhodnotil Ján Huba.
Zaujímavým zvieraťom bola aj krava – šampiónka, ktorej denná produkcia mlieka je 50 kilogramov. Pre ilustráciu – to je také množstvo, že mliečne produkty získané len od tejto kravy by bohato pokryli ročnú spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov pre 150 Slovákov.
Fotogenický baran
Na výstave bolo dokopy 1 100 zvierat, z nich až 70 získalo nejaké ocenenie v rámci druhu, plemena či súťažnej kategórie.
Ťažká krava plemena charolais sa stala najkrajším zvieraťom výstavy. Za víťazku ju vybralo odborné vydavateľstvo Slovenský chov, ktoré súťaž organizovalo.
„Podmienkou účasti v súťaži bolo, aby zviera bolo narodené a odchované na Slovensku. Musí byť výsledkom múdrosti a pracovitosti slovenských ľudí,“ hovorí Ján Huba.
Vydavateľstvo tiež vyhlásilo súťaž o najfotogenickejšie zviera výstavy. Stal sa ním 52-kilový baran plemena valaška, ktorý pochádza práve z nitrianskeho Centra výskumu živočíšnej výroby.
„Má krásne rohy, ohlávku a má nádhernú vlnu. A ešte k tomu nám výborne pózuje,“ zhodnotil víťaza Ján Huba.
Valaška je pôvodné plemeno oviec, ktoré sa u nás chová už od 13. storočia. Pôvodné valašky sa takmer stratili, dnes ich počítame už len na desiatky. Charakteristickým znakom je hrubá vlna.
Čerstvo narodené prepeličky majú necelých 10 gramov. Na snímke sú dvojtýždňové. FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK