Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Spoje z Nitry do Branča zrušili, ľudia sa nemajú ako dostať z práce

Zrušenie navrhol dopravca. Mestské spoje zastúpia vlaky a prímestské autobusy, argumentuje obec.

Dvanástka jazdí z Nitry do Branča poredšie.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Zrušenie navrhol dopravca. Mestské spoje zastúpia vlaky a prímestské autobusy, argumentuje obec.

BRANČ. Len hŕstka nespokojných obyvateľov prišla na augustové zasadnutie obecného parlamentu, aby protestovala proti zrušeniu niektorých autobusov, ku ktorému došlo od júla.

Ľudia pritom zhodne tvrdili, že nespokojných je v dedine oveľa viac. „Kopa ľudí sem ani nepríde, lebo vedia, že sa nič nevyrieši,“ zhodnotila tridsiatnička.

Občanov rozhorčil krok obecného zastupiteľstva, ktoré po dohode s dopravcom zoškrtalo viacero spojov na linke číslo 12. Tá je mestská, no keďže si ju platia aj dediny, zachádza z Nitry do Ivanky pri Nitre a odtiaľ potom do Branča. Jej nespornou výhodou je, že prejde značnou časťou mesta a môže tak zozbierať ľudí pracujúcich v rôznych nitrianskych štvrtiach.

Niektoré linky končia už v Ivanke

Od júla do Branča nezachádzajú v pracovné dni dva spoje, cez víkendy až tri. Dvanástka končí už v Ivanke. Rovnako je to aj v opačnom smere.

Zrušenie konkrétnych spojov navrhol dopravca, ktorým je Arriva Nitra, niekdajšia Veolia. Urobil tak na žiadosť poslaneckého zboru, ktorý od Arrivy žiadal predloženie návrhu na možné zníženie objemu výkonov mestskej hromadnej dopravy do obce.

„Na základe tohto naša spoločnosť vytypovala spoje, u ktorých sa predpokladal najmenší dopad na dopravnú obslužnosť v prípade ich zrušenia. Prihliadalo sa predovšetkým na využiteľnosť spojov pri dovoze či odvoze do zamestnania či škôl a na súbežné spoje prímestskej dopravy,“ hovorí Milan Jankulár, obchodný riaditeľ Arriva Nitra.

Pri rozhodovaní, ktoré spoje zrušiť, sledovala dedina aj to, koľko ľudí jazdí v jednotlivých časoch mestským autobusom. Tvrdia to predstavitelia obce.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Brančania: Nedostaneme sa do práce

Pre obyvateľov zosekanie dvanástky znamená to, že posledný mestský spoj so zachádzaním do Branča má odchod z Gorazdovej už o 20:18. Z dediny potom dvanástka naposledy odchádza o deviatej večer. A to nielen cez víkendy, ale aj v pracovné dní.

Brančanov sa rušenie spojov dotklo, viacerí sa obávajú, že prídu o prácu, pretože sa nebudú mať ako dopraviť do mesta.

„Ľudia autobusy potrebujú, lebo sú zamestnaní. Hocijaký škrt v doprave veľa spraví,“ apelovala na poslancov a starostu mladá žena.

„Mohla by som brigádovať v nákupných centrách, tam je to do deviatej, ale čo z toho, keď potom sa nemám ako dostať domov? Ide až prímestský spoj o pol jedenástej,“ povedala študentka. Ani ten však pre ňu nie je riešením. Naznačila, že ak by pracovala v Maxe alebo N-Centre, na stanicu, odkiaľ jej prímestský autobus odchádza, to má ďaleko.

„Teraz sa robia 12-hodinové zmeny a keď končia ľudia napríklad o šiestej, vôbec to nie je zohľadnené v cestovných poriadkoch,“ rozhorčovala sa žena, ktorej zoškrtanie spojov znemožnilo dochádzanie do práce.

Dvanástka jazdí po meste ako doteraz, rovnako aj do Ivanky pri Nitre. Až do Branča však potiahne menej spojov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Gulka: Nemáme na to

Samospráva ale podobne ako dopravca tvrdí, že obyvatelia majú za zrušené autobusy náhradu. Majú nimi byť prímestské autobusy alebo vlaky. Niektorý zo spojov údajne chodí z Nitry i do Nitry každú hodinu.

„Linka číslo 12 nás stojí 48-tisíc eur, je to približne 15 spojov. Tieto peniaze by sme pritom vedeli využiť rozumnejšie. Hľadáme peniaze všade, lebo sú tu aj iné veci, ktoré je potrebné riešiť,“ povedal vicestarosta Peter Holan.

Starosta Eduard Gulka vyhlásil, že nejde ani tak o iné využitie peňazí, ktoré sa ušetria na zrušených spojoch. „Problém je iný – nemáme na to. Táto služba je čoraz drahšia, z roka na rok sa zvyšuje o 3000 až 5000 eur. Finančná situácia obcí je pritom kritická, príspevky od štátu sú z mesiaca na mesiac nižšie a veľmi neisté,“ podotkol.

Gulka pripomenul, že mestské autobusy sú nadštandardnou službu občanom, ktorú iné dediny vôbec nemajú. V okolí Nitry je podľa neho len päť obcí, do ktorých zachádza mestská doprava z Nitry – okrem Branča a susednej Ivanky sú to ešte Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre a Lužianky. V Štitároch sa pritom pred pár rokmi pokúsili zrušiť 27-ičku, po troch mesiacoch bez mestskej dopravy a masívnom odpore ľudí za ňu ale dedina znovu začala platiť.

Podľa starostu za minulý rok každý občan Branča doplácal na mestskú dopravu devätnástimi eurami – bez ohľadu na to, či ju aj skutočne využíval. V tejto sume nie sú zahrnuté ceny lístkov na autobus.

Zrušené spoje v Branči

V januári môže prísť k ďalšej redukcii autobusov. Prinášame prehľad spojov, ktoré zrušili od júla.

Od júla zrušili viaceré spoje do Branča. Ide o dva páry spojov v pracovných dňoch, tri páry prázdninových spojov a tri páry spojov cez víkendy a sviatky. Do Branču prestávajú zachádzať spoje, ktoré odchádzajú z Gorazdovej ulice v pracovných dňoch o 8:55 a 22:14, v dňoch školských prázdnin o 13:55 a cez víkendy a sviatky o 14:18, 18:18 a 22:14. Dvanástka naďalej v týchto časoch odchádza z Gorazdovej ulice na Chrenovej, do Branču už ale nechodí. Zo zástavky Branč – železničná stanica zase končia spoje o 9.46 a 23:02 v pracovných dňoch, o 14:46 cez prázdniny a o 15:00, 19:00 a 23:02 cez víkendy. Informovali o tom prepravca na stránke imhd.sk a obec na svojej web stránke.

Tomáš Holúbek


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 7 087
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 098
  3. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 403
  4. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 401
  5. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 349
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 288
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 239
  8. V Galante zmierlivá dohrávka 232
  9. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 230
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 229

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť