NITRA. Slovenská správa ciest dala spočítať autá na kruhovom objazde pod Zoborom, na Chrenovskej križovatke aj na zlatomoravskej ceste. Objednala si dopravné posúdenie, na základe ktorého rozhodne o plánovaných investíciách.
Ešte pred otvorením novej rýchlostnej cesty R1 chystala Slovenská správa ciest prestavbu kruhového objazdu pod Zoborom na klasickú priesečnú križovatku so svetelnou signalizáciou. Práce sa mali pôvodne začať v roku 2013.
Úpravy sa mali robiť aj na Chrenovskej križovatke a zlatomoravskej ceste. Teraz ich prehodnotia.
Odporúčania budú v októbri
„Úlohou dopravného posúdenia je zanalyzovanie križovatiek z hľadiska vplyvu zmeny dopravy po spustení R1 do prevádzky,“ povedala hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová.
Dodala, že analýza sa vypracuje pomocou zistenia záťaže na križovatkách dopravným prieskumom a z automatických sčítačov dopravy umiestnených na križovatkách.
Dopravný prieskum urobila firma Dopravoprojekt na kruhovom objazde pod Zoborom, na Chrenovskej križovatke a na troch križovatkách na zlatomoravskej ceste (odbočky na Jelenec, Štitáre a Kolíňany). Uskutočnil sa 12. júna od 6.30 do 9.30 hodiny a od 14. do 18. hodiny.
„V súčasnosti sa spracovávajú podklady pre dodanie dokumentácie Dopravné posúdenie - Nitra intravilán a Dopravné posúdenie - I/65 extravilán (Nitra - Štitáre - Kolíňany),“ upresnila Hromcová.
Dokumentáciu má firma dodať do konca septembra. „Záverečné zhrnutie dopravných prieskumov a následne odporúčania pre stavebné úpravy, respektíve rekonštrukcie, budú známe v októbri.“
Dvojpruhová okružná križovatka je pod Zoborom od roku 2008. Predtým bola doprava riadená svetelnou signalizáciou. Foto: (jk)
Prognózy až do roku 2035
Podľa zmluvy zaplatí SSC za dopravné posúdenie križovatky pod Zoborom a Chrenovskej križovatky spolu 6384 eur s DPH. Dopravné posúdenie zlatomoravskej cesty v úseku Nitra - Štitáre - Kolíňany vyjde 5832 eur s DPH.
Dopravoprojekt vo svojich analýzach zohľadní aj demografický vývoj územia a územné plány mesta a samosprávneho kraja. Zároveň má vypracovať dopravné prognózy až do roku 2035.
Na rokovaní, ktoré sa konalo v júli na radnici, podľa nášho zdroja zaznelo, že okružná križovatka pod Zoborom môže mať v budúcnosti kapacitné problémy.
„Na rokovaní bola informácia o tom, že križovatka v terajšom tvare nebude vyhovovať v roku 2025,“ potvrdila Hromcová.
Foto: (mh)
Polícia navrhla stavebnú úpravu objazdu
Na mestskom úrade nám už vlani povedali, že po otvorení R1 klesol počet áut na Chrenovskej ceste aj na kruhovom objazde, najmä v smere Bratislava - Banská Bystrica.
Mesto, ktoré pôvodne žiadalo prestavať objazd na priesečnú svetelnú križovatku, je preto otvorené aj možnosti, že pod Zoborom zostane okružná križovatka.
„V takom prípade ale budeme požadovať, aby bola rekonštruovaná na križovatku v zmysle noriem a trvalými stavebnými úpravami,“ povedali na radnici.
Kruhový objazd v súčasnosti nespĺňa normy. Nepriaznivé stavebné usporiadanie umožňuje priame prejazdy vozidiel - absentuje spomaľovací efekt okružnej križovatky v smere Zobor - centrum.
„Okrem toho majú vodiči z dôvodu dvoch jazdných pruhov problém pri výjazde z okružnej križovatky. Okresný dopravný inšpektorát navrhol stavebne upraviť križovatku tak, aby boli tieto nedostatky eliminované,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Slovenská správa ciest nám poskytla kartogram, ktorý vznikol na základe sčítania dopravy na kruhovom objazde. Vľavo je zobrazený počet áut v rannej špičkovej hodine od 7.15 do 8.15 h, vpravo v poobednej špičkovej hodine od 15.15 do 16.15 h.
Aspoň ľavé odbočenia
Po otvorení novej rýchlostnej cesty R1 je najviditeľnejší pokles počtu áut na zlatomoravskej ceste.
Podľa polície sú ale stavebné úpravy dôležité bez ohľadu na intenzitu dopravy. Ani táto cesta totiž nevyhovuje normám. Križovatky - odbočky do obcí sú nevhodne stavebne usporiadané.
„Opatrenia už nemusia byť tak rozsiahle, ako sa pôvodne plánovalo. Treba však urobiť aspoň ľavé odbočenia,“ povedali na dopravnom inšpektoráte.