Mesto osadí na miesta, kde vznikajú čierne skládky, fotopasce. V lokalite medzi Krškanmi a Janíkovcami však nemá kde.
NITRA. Čierna skládka medzi Krškanmi a Janíkovcami narástla za posledný mesiac asi meter do výšky.
Mestský úrad má povinnosť odpad do konca októbra odstrániť na vlastné náklady. O spolufinacovaní rokuje s cirkvou, ktorej patria pozemky.
Hrozba pokuty nepomáha
Do lokality vozia ľudia odpad takmer denne, chytiť sa podarí len málokoho. Ľudia sa sankcií neobávajú.
Jedno z áut sa opäť podarilo nafotiť nášmu čitateľovi. „Pri skládke stála dodávka s otvorenou korbou, už z diaľky sme videli, ako z nej niečo veľké vykladajú,“ povedal mladý muž.
Na fotke vidieť evidenčné číslo dodávky, na základe neho ju preveria úrady. Pred mesiacom dostali rovnaký podnet aj na osobné auto, jeho vodič stál medzi odpadom.
Polícia vylustrovala majiteľa, údaje zaslala na obvodný úrad životného prostredia. Ten odstúpil podnet odstúpil na radnicu, keďže auto patrí fyzickej osobe. Hrozí jej pokuta do 165,96 eura.
Na nelegálnu skládku ľudia vozia odpad pravidelne. Autor fotky chce zostať v anonymite.
Mesto rokuje s cirkvou o spolufinancovaní
Odpad sa medzi Krškanmi a Janíkovcami hromadí opakovane. Keďže jeho pôvodca nie je známy, musí ho na vlastné náklady odstrániť mesto. Obvodný úrad životného prostredia mu dal termín do konca októbra.
Prednosta radnice Igor Kršiak to považuje za nelogické, keďže pozemky patria rímskokatolíckej cirkvi.
„Trváme na tom, aby sa na odstránení skládky finančne podieľal aj biskupský úrad. Už o tom rokujeme,“ povedal.
Spolu so skládkou chce mesto odstrániť aj betónový žľab medzi poľom a cestou, „aby ľudí nenavádzal k vyhadzovaniu odpadu“. Celkové náklady by údajne mohli dosiahnuť desiatky tisíc eur.
Na skládke sú aj osobné doklady
Na čiernej skládke sa v súčasnosti nachádza odpad z domácností, staré spotrebiče, matrace, súčiastky z áut, plasty, rôzne obaly, ale aj dokumenty, na ktorých vidieť mená, adresy, čísla účtu.
Viaceré sa spájajú s tými istými osobami - výzva na úhradu splátky z banky, stará len niekoľko dní, výpis z účtu, návrh na zníženie výživného, ale aj starý cestovný doklad.
Mesto dalo úplne odstrániť skládku naposledy v roku 2008, stálo to 5-tisíc eur. K čiastočným odstráneniam odpadu dochádzalo takmer každý rok.
Fotopasce zaznamenajú pohyb a urobia snímku
Do lokalít, kde v Nitre vznikajú čierne skládky, chce mesto do konca roka osadiť fotopasce. Plánuje ich kúpiť pätnásť, má na to 3-tisíc eur. Aktivujú sa, keď zaznamenajú pohyb a urobia snímky, ktoré automaticky zašlú na radnicu.
„Obávame sa však, že otvorený priestor lokality medzi Krškanmi a Janíkovcami nedáva technickú možnosť osadiť fotopascu na miesto tak, aby bola neprístupná kvôli poškodeniu, respektíve krádeži,“ poznamenal Pavol Jakubčin z radnice.
Mesto plánuje otvoriť aj ďalšie zberové dvory, budú v každej mestskej časti. V súčasnosti fungujú dva, Nitrania tam môžu veľkorozmerný odpad voziť zadarmo.
Fyzickej osobe hrozí za uloženie odpadu na nelegálnej skládke pokuta do 165,96 eura. Právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ môže dostať pokutu až do 16 596,95 eura.