Vírusové ochorenia napádajú králiky najmä v lete. Priebeh moru v chove trvá len niekoľko hodín, myxomatóza však pretrváva aj niekoľko týždňov.
NITRA, LEVICE. Mor králikov a myxomatóza. Dva najčastejšie názvy pre vírusové ochorenia králikov. Veľa tepla, ktorému sú vystavené, spôsobuje oslabenie imunity a to vedie aj k náchylnostiam na tieto choroby. Oslabená imunita však nie je jediným spúšťačom nemocí.
„V lete je prítomných veľa vektorov, vrátane komárov a hmyzu.“ hovorí veterinárny lekár Martin Palkovič z Nitry. Obe ochorenia spôsobuje aj nesprávna hygiena a občas ich zapríčinia aj samotní chovatelia infikovaným krmivom.
Jediný zdravý králik z tridsiatich
Kým mor králikov sa prejavuje hlavne po pár hodinách napríklad kŕčmi končatín alebo ochrnutím a zviera hynie v priebehu niekoľkých hodín, myxomatóza pretrváva aj niekoľko týždňov. Jej príznaky môžu viesť až k oslepnutiu a na tele králika sa vytvárajú rôzne takzvané myxomatózne uzly.
O tom vie svoje aj pán Štefan, chovateľ z okresu Levice: „Myxomatózu dostali zhruba pred dvoma týždňami, z tridsiatich mi zostal len jeden zdravý králik, ktorého sme od ostatných oddelili.“ Keďže liečba pre tieto ochorenia zatiaľ neexistuje, zviera nakoniec uhynie, respektíve sa stane prenášačom.
„Choré jedince zrejme budem musieť zlikvidovať a všetko vydezinfikovať, čo iné mi zostáva,“ povedal chovateľ Štefan.
Dôležitá je prevencia
„Čo sa týka ochrany, je dobré zasieťkovať králikov, aby sa k nim hmyz nedostal. Ide však aj o spôsob vakcinácie, akým je v obciach robená,“ poznamenáva veterinár Martin Palkovič. Mnohí noví, ale aj skúsení chovatelia nie sú správne informovaní o očkovaní a preto nastávajú problémy.
„Ľudia si rôznym spôsobom zháňajú vakcíny, pričom sa k nim nedostane príbalový leták a nevedia ako ich správne použiť,“ dodáva Palkovič.
Očkovanie proti obom ochoreniam závisí od typu použitej vakcíny, veku zvierat a prebieha len u zdravých jedincov.
Pri myxomatóze sa odporúča vakcinovať tak, aby v kritickom období nákazy boli zvieratá v dostatočnej imunite, pričom sa to preventívne robí v mesiacoch apríl a máj. Aj správna dezinfekcia v chove môže byť spôsob ako zabrániť nakazeniu králikov.
Autor: Erika Obertová