Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Obce žiadali pre školy peniaze navyše

Nový školský zákon má po schválení platiť od budúceho roka. Starostovia sú presvedčení, že to školám spôsobí problém.

Základná škola v Diakovciach.(Zdroj: FOTO: (LAZ))

DIAKOVCE/ HORNÝ BAR. Stovky obcí požiadali ministerstvo školstva o dofinancovanie škôl, ktoré spravujú. Balík, ktorý ide na každú školu podľa počtu žiakov, im nestačí.

Požadujú opatrenia

„Žiaden zoznam škôl určených na zrušenie neexistuje. Rezort reaguje na požiadavky škôl, ktorým z rôznych dôvodov chýbajú peniaze, a preto nás žiadajú o mimoriadne dofinancovanie. To sa realizuje v rámci dohadovacieho konania, kde sme brali do úvahy počet žiakov a počet zamestnancov,“ povedal hovorca Michal Kaliňák. V praxi to podľa jeho slov znamená, že rezort v rámci finančných možností prihliada na požiadavku školy o doplatenie chýbajúcich peňazí, no na druhej strane od školy požaduje prehľad opatrení, ktorými garantujú nápravu. Teda, aby na budúci rok už obce ministerstvo o ďalšie peniaze navyše nežiadali.


„Rozhodnutie o mimoriadnom dofinancovaní je vecou dialógu a zároveň schopností zriaďovateľa prijať na úrovni konkrétnej školy efektívne opatrenia, ktorými odstránia svoje vnútorné problémy. Pre nás je kľúčové to, aby bola vytvorená životaschopná a finančne efektívna sieť škôl, ktorá garantuje dopravnú dostupnosť a zároveň požadovanú kvalitu výučby,“ upresnil hovorca.

Peniaze prerozdeľuje zriaďovateľ

Dohodovacie konanie majú niektoré obce za sebou. Ide napríklad aj o Diakovce (okres Šaľa), ktoré žiadali vyše 21-tisíc eur, nedostali však nič. Vlani ich štát dotoval 13-tisíc eurami.
Starosta László Hajdu v tom však nevidí problém. „Zatiahneme to z našich prostriedkov a vyriešime si to sami. Zafinancujeme aj slovenskú aj maďarskú školu,“ okomentoval stručne starosta. Na ďalšie otázky, o ktoré sme ho požiadali, nám už neodpovedal.


Poslanec Ľubomír Tuška pripustil, že financovanie škôl z obecného rozpočtu „by nemuselo byť až také reálne“. V obci sú dve základné školy, maďarská so 105 žiakmi a slovenská s 10 žiakmi, prerozdelenie peňazí medzi školy je plne v právomoci zriaďovateľa.

„Obe školy sú v jednej budove, takže na energiách by sa mohlo ušetriť len tak, že by sme ich spojili so škôlkami. S tým by pravdepodobne Diakovčania nesúhlasili, keďže sme obec rozdelená na národnosti,“ podotkol poslanec. Vec by sa podľa neho mala rozoberať na septembrovom zastupiteľstve.

Školy môžu spájať triedy


O dotáciu vo výške 25 376 eur žiadala ministerstvo aj obec Horná Potôň (okres Dunajská Streda), dostala 24 940 eur. Je to o 8926 eur viac ako vlani.

Obec Horný Bar potrebovala dodatočné financie najmä na mzdy učiteľov. Ročné náklady na prevádzku školy sú 238 800 eur, zo štátu získala v tomto roku necelých 204-tisíc eur. V dohadovacom konaní žiadali takmer 50-tisíc eur, dostali 25-tisíc eur, zhruba o polovicu viac ako v roku 2012.

„Keď nebudeme môcť žiadať v budúcnosti o peniaze navyše, čo si myslím, že nie je v poriadku, keďže ich používame hlavne na vyplatenie miezd učiteľov a tiež prevádzku, spôsobí to problémy. My vieme usporiť financie tak, že do budovy základnej školy presťahujeme materskú školu. Ale čo ušetríme na energiách, dáme na ne o rok aj tak, pretože ich výška opäť stúpne a budeme zase tam, kde sme začali. Bolo by dobré, ak by obce a napríklad aj nemocnice mali nárok na ich zľavnený odber,“ poznamenal starosta Štefan Bodó.

Školu rušiť nebude, podľa neho má dostatok žiakov, škôlka je tiež plná. V prípade, ak by škola zanikla, najbližšia je vzdialená najmenej 15 kilometrov. Cestovanie 89 žiakov by medzi obcami komplikovali nepravidelné autobusové spoje, hlavne v ranných hodinách.

„Podľa mňa bude mať mnoho obcí problém hlavne vtedy, keď sa prijme nový školský zákon, ktorým chce ministerstvo školstva zvýšiť počty žiakov v triedach a tiež nastaviť minimálny počet žiakov,“ podotkol Bodó.

V súčasnosti môže byť podľa zákona v prvej triede 22 žiakov, v druhom až štvrtom ročníku 25, po novom by vo všetkých triedach prvého stupňa malo byť najviac 25 žiakov. V triedach 5. - 9. ročníka sa má počet zvýšiť z 28 na 29. V triede nultého ročníka bude musieť byť aspoň osem žiakov, v triede prvého až štvrtého 13, v triede piateho až deviateho ročníka minimálne 15 žiakov.

„Návrh pôjde na jedno z najbližších rokovaní na vládu, potom do parlamentu. Školy, pokiaľ ide o málotriedky, môžu spájať triedy ako doposiaľ. Možností je viac podľa špecifík školskej siete na úrovni mikroregiónu,“ dodal Michal Kaliňák. Nový zákon by mal platiť od septembra budúceho roka.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 4 528
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 201
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 419
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 363
  5. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 312
  6. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 289
  7. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 273
  8. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 210
  9. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 209
  10. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 194

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Zlaté Moravce si zvolíme iba troch poslancov. O tieto miesta má záujem osemnásť kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť