Za vydieranie odsúdili päť osôb, medzi nimi aj údajného šéfa nitrianskeho podsvetia a bývalého pracovníka ministerstva privatizácie.
NITRA. Dvanásť rokov po podaní obžaloby na súd sa skončila kauza cukrovar. Tresty dostalo všetkých päť obžalovaných, pôvodne ich pritom okresný súd opakovane spod obžaloby oslobodil.
Muži podľa rozsudku vydierali podnikateľa Dušana S., ktorý sprivatizoval dnes už neexistujúci nitriansky cukrovar. Kauza siaha do roku 1997.
Po minimálne dvoch oslobodzujúcich rozsudkoch mužov vlani odsúdili, všetci sa odvolali. Krajský súd dnes trom obžalovaným mimoriadne znížil tresty, v prípade dvoch zamietol odvolania ako nedôvodné.
Odvolanie Ferusa zamietli
S odvolaním na kraji neuspel údajný šéf nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus, ktorého okresný súd uznal vinným za vydieranie aj za útok na verejného činiteľa. Dostal trojročný trest.
Ako nedôvodné na krajskom súde vyhodnotili aj odvolanie Vladimíra B., ktorý má za vydieranie sedieť dva roky.
„V prípade troch obžalovaných krajský súd zrušil výrok prvostupňového súdu o treste a uložil im mimoriadne znížené tresty odňatia slobody,“ povedal hovorca súdu Kolenčík.
Jozefovi S. znížili trest z troch rokov na 1 rok a štyri mesiace, Romanovi N. z troch na 2,5 roka a Milošovi D. z dvoch na 1,5 roka.
Na dnešnom verejnom zasadnutí sa z obžalovaných zúčastnil len Jozef S. Ostatní (vrátane Ferusa, ktorý je vo vyšetrovacej väzbe v inej veci) súhlasili, aby sa konalo v ich neprítomnosti.
Odsúdili aj bývalého zamestnanca ministerstva
Prípad sa ťahal od roku 1997, kedy podal privatizér cukrovaru Dušan S. trestné oznámenie.
Oznámil, že ho v roku 1996 vydieral vtedajší zamestnanec ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku Jozef S. Mal mu dokonca pohroziť fyzickou likvidáciou jeho rodiny.
Podľa obžaloby mu nakoniec Dušan S. musel dať 6 miliónov korún „ako odplatu za to, že mu bolo umožnené v rámci privatizácie stať sa vlastníkom Cukrovaru a konzervární š.p. Nitra v likvidácii“.
Ďalší štyria odsúdení mali podnikateľa Dušana S. navštíviť začiatkom roka 1997, aby mu oznámili, že budú vykonávať dozor nad jeho firmou. Neskôr ho mali vyhrážkami prinútiť, „aby im platil rôzne finančné čiastky a uhrádzal im ich osobné náklady“.
Podnikateľ opustil Slovensko
Majiteľ firmy musel podľa prokurátora jedného z vydieračov zamestnať a dať mu právo disponovať peniazmi na účte. Keď neskôr odmietal plniť príkazy, muž ho mal odviezť k rieke Nitra, „kde viackrát vystrelil v smere na poškodeného asi vo výške jeho hlavy s tým, že je to posledné varovanie a potom bude nasledovať jeho smrť“.
Zároveň mal podnikateľovi oznámiť, že s peniazmi, ktoré budú poukázané na účet v IRB za predaj nehnuteľností Tescu, nesmie disponovať.
Dušan S. v októbri 1997 z obavy o ďalší vývoj situácie opustil územie Slovenska. Traja odsúdení sa preto mali skontaktovať s riaditeľom spoločnosti, ktorý bol tiež oprávnený disponovať peniazmi na firemnom účte.
Rozsudok je už právoplatný
Muži podľa obžaloby riaditeľa donútili vybrať 11,6 milióna korún a vystaviť rôzne doklady, súvisiace s činnosťou spoločnosti. „To obžalovaným umožnilo previesť na seba majetok v hodnote najmenej 20 miliónov korún,“ píše sa v obžalobe.
Piatich mužov v tejto kauze po prvý raz odsúdili až vlani, predtým ich okresný súd opakovane oslobodil. Krajský súd vinu všetkých piatich potvrdil.
„Proti rozsudku krajského súdu nie je prípustné odvolanie,“ povedal hovorca súdu Oliver Kolenčík.