Utorok, 19. september, 2017 | Meniny má Konštantín
Pridajte si svoje mesto

Mesto hľadá stovky truhiel, mali zmiznúť v mestskom podniku

Poslanci mesto upozornili, že s rovnakým množstvom peňazí, aké má Tomajko, nedokáže Záhradnícke služby riadiť lepšie žiaden manažér.

Marián Tomajko vysvetľoval, kam sa podeli truhly, ktoré radnica nevie nájsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Takmer tri desiatky zamestnancov Záhradníckych služieb sú stále bez výplat. Nedostali ich, lebo mzdové prostriedky pre mestskú príspevkovú organizáciu stopol primátor Peter Lednár. Ten to zdôvodnil mizernou hospodárskou situáciou podniku a zlým riadením podniku pod vedením Mariána Tomajku.

Zamestnanci peniaze nevideli za jún a júl. Tomajko im ich nemal z čoho vyplatiť, poskytol im len 50-100 eur za jednotlivé mesiace, aby mali aspoň na najnutnejšie potreby. Prípad už rieši Inšpektorát práce v Nitre, nevyplatenie miezd je porušením zákona. Podniku za to hrozí pokuta do výšky 100-tisíc eur.

Návrh na koniec podniku neprešiel

Patová situácia v Záhradníckych službách sa zrejme nezmení ani po poslednom rokovaní mestského parlamentu. Poslanci síce schválili, že príspevok pre tento mestský podnik by mesto malo vyplácať v pravidelných splátkach, aby bolo na výplaty pre zamestnancov, ani to ale zrejme nedonúti primátora a jeho ľudí, aby peniaze schválené v rozpočte uvoľnil postupne.

Zbor tiež rozhodol o navýšení prostriedkov pre Záhradnícke služby na tento rok o 20-tisíc eur. Naopak, neprešiel primátorov návrh, aby sa podnik postupne začal pripravovať na svoj zánik. Koniec Záhradníckych služieb mal podľa Lednára prísť k 31. decembru. Priameho nástupcu by Záhradnícke služby nemali a ich činnosti by prešli na ďalšie mestské podniky. Za tento návrh ale nehlasoval vôbec nikto, dokonca ani viceprimátor Jozef Škvarenina, ktorý väčšinou s Lednárovými návrhmi súhlasí.

Ani rozhodnutie poslancov sa však neobišlo bez kritiky. Sumu 20-tisíc eur navýšenú Záhradníckym službám totiž vzali občianskym združeniam a organizáciám.

Enormné dlhy

Radnica kritizuje podnik za zlé hospodárenie, podľa právničky mesta Márie Vozárovej boli dlhy podniku k 30. júnu vo výške 315-tisíc eur.

„Záhradnícke služby len za posledných 6-7 rokov vyrobili dlh voči Sociálnej poisťovni, ostatným poisťovniam a voči daňovému úradu vo výške 100-tisíc eur,“ upozornila Vozárová.

Riaditeľ podniku Marián Tomajko už dlhodobo vysvetľuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou, prevzal na seba záväzky predchodcov.

„V januári 1993 sme prevzali úver za bývalé Komunálne služby vo výške 1,88 milióna korún (62 404 eur) a ďalšie dva milióny korún (66 387 eur) tvorili záväzky, ktoré sme museli splácať. Mesto nám prisľúbilo oddlženie, ale nestalo sa tak,“ vysvetľoval poslaneckému zboru riaditeľ.

Dlhy podľa neho nie je z čoho splácať, pretože príspevok pre Záhradnícke služby v posledných rokoch radikálne klesal, v posledných troch rokoch poklesol až o 84-tisíc eur.

Mesto mohlo ušetriť na odmenách

Poslanci upozornili vedenie mesta, že v takejto situácii nedokáže podnik viesť ani nový riaditeľ, ktorý by na manažérsky post prišiel po prípadnom odchode Tomajka z postu.

Právnička Mária Vozárová poslancom povedala, že ekonomická situácia donútila zosekať aj rozpočty ostatným podnikom. „Asi je trochu rozdiel, keď niekomu zoberieme päť a niekomu tridsať percent,“ reagoval poslanec Milan Galaba, podľa ktorého Záhradnícke služby mali rozpočet znížený najviac.

Poslanci tiež mesto upozornili, že šetriť sa dá aj inde. Mesto napríklad mohlo ušetriť takmer 18-tisíc eur na odmenách, ktoré dal Lednár nedávno vyplatiť vedúcim oddelení na mestskom úrade. Len jeden z nich – Štefan Nociar – dostal odmenu vo výške 6 800 eur.

Radnici chýbajú truhly

Prednosta mestského úradu Roman Šíra odmieta zvaľovať problémy podniku len na hlbokú minulosť. Na zastupiteľstvo prišiel s niekoľkými príkladmi, ktoré majú dokladať, že vysoké sekery sa tvorili aj v nedávnej minulosti.

Opísal prípady troch firiem, ktorým Záhradnícke služby nezaplatili v posledných rokoch za tovar. Ide napríklad o prešovskú eseročku, ktorej mestský podnik dlhuje viac ako 77-tisíc eur za 600 truhiel, ktoré si Záhradnícke služby mali objednať ešte v roku 2005. „Do dnešného dňa im neuhradili ani cent,“ vyhlásil Šíra.

Trnavskej firme visí zlatomoravský podnik za 120 truhiel vyše 12-tisíc eur, tvrdí to Šíra. „Pýtam sa, kde je tých 720 truhiel, keď vykonanou inventarizáciou vieme, že na sklade nie sú. No ja vám poviem, kde sú – v zemi, a polovička zhnitých. Kde sú však peniaze, ktoré za tieto truhly Záhradnícke služby neuhradili a kde sú peniaze zo zisku?“ pýtal sa Šíra.

Prednosta upozornil, že uvedené ceny za rakvy sú nákupné. Mesto si dalo zistiť, že truhly sa predávajú so ziskom 40 až 100 %. „To znamená, že ak nakúpite truhlu za 100 eur, viete ju predať za 140 až 200 eur,“ povedal Šíra. Peniaze zo zisku však chýbajú, rovnako ako tie, ktorými mal podnik objednaný tovar platiť.

Tieto príklady sú podľa Šíru jasným upozornením na to, že dlhy podniku nevznikli „niekde za hlbokej totality a socializmu“.

Tomajko úvahy o stratených truhlách aj peniazoch za ne rázne odmietol. Povedal, že napríklad od prešovskej firmy nikdy neobjednal truhly, ale drevo, ktoré sa použilo na lavičky v meste „a na ďalšie veci“.

Pokiaľ ide o platenie, Tomajko tvrdí, že spomínaným podnikateľom jeho podnik aspoň nejaké čiastky platil – až do chvíle, kedy samospráva Záhradníckym službám výrazne nesiahla na príspevok.

Čo robia Záhradnícke služby

Z názvu podniku sa môže zdať, že Záhradnícke služby sa starajú len o verejnú zeleň, čiže napríklad o kosenie trávy a orezávanie stromov. Okrem 97 hektárov verejnej zelene ale udržiava tri cintoríny, z nich dva sú v mestských častiach. Podnik zabezpečuje na cintorínoch všetko, vrátane pohrebov. Okrem toho má na starosti 33 detských ihrísk a pieskovísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu.


  1. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 3 323
  2. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 2 112
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 1 264
  4. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 571
  5. Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke 528
  6. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 405
  7. Spílené brezy 402
  8. Fotogaléria: Neded - Horné Obdokovce 4:1 Foto 327
  9. Slovensko prišlo o talentovaného športovca a svetového rekordéra 249
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 229

Najčítanejšie správy

Nitra

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu

Komunikácia s Jaguarom sa zlepšila. So štátnou firmou vraj nie.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky

Autorom čiernobielych fotiek je Nitran Norbert Eggenhofer. Hercov fotil tri dni od rána do večera, vzniklo zhruba 3-tisíc záberov.

Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke

Corgoni nováčika z Detvy zlomili dvomi gólmi v úvode tretej časti hry.

Blízke regióny

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 34. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Všetky správy

Na Slovensku je len desať miest, aj z tých sa väčšina scvrkáva

Za mesto sa podľa kritérií Európskej únie považuje sídlo s najmenej 50-tisíc obyvateľmi.

Po vražde rozhodcu sa vrátil k hokeju. Ščurkovi v Košiciach diváci tlieskali

Hokej sa hrá pre fanúšikov a každý z nich má právo na svoj názor, tvrdí hokejista Ladislav Ščurko.

Odišli z mesta, aby sa doň vrátili. Po rokoch sa ľudia začínajú opäť sťahovať do miest

Návrat ľudí do miest podnecujú najmä dopravné zápchy z prímestských oblastí a lepšia vybavenosť veľkých miest, zhodujú sa demografi.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Ficove hodinky, Dankov Mustang či Kiskov dom majetkové priznania neukážu

Predseda SNS Andrej Danko prišiel počas roka podľa majetkového priznania o osem áut.

Kam vyraziť