Ministerstvo zdravotníctva preveruje dianie v Nitre. Prednostka podozrenia odmieta.
BRATISLAVA. Zasahovanie do zdravotnej dokumentácie, endoskopické vyšetrenia len v akútnych prípadoch či obmedzenie činnosti reumatologickej ambulancie.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Klinike novorodencov, detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre má podľa lekárov, ktorí na nej pracujú, viac nedostatkov.
Svedčí o tom list piatich z nich, ktorým sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva. Denník SME ho má k dispozícii.
Chyby a nedostatky pripisujú najmä spôsobu vedenia a manažovania kliniky prednostkou Alenou Ďurišovou.
Od začiatku augusta, keď lekári list poslali, ho ministerstvo prešetruje. Preverovanie podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej ešte neukončili.
Zásah do dokumentácie
Najvážnejším prečinom prednostky je, že vybielila medicínsky dôležité informácie v chorobopise pacienta ležiaceho na dojčenskom oddelení, píšu v liste lekári.
Je medzi nimi aj Peter Visolajský, ktorý je aj šéfom lekárskych odborov. Ďalším je bývalý primár kliniky Juraj Jakubička.
Pri príjme pacienta na detské oddelenie prijímacia lekárka v anamnéze podľa lekárov uviedla, že dieťa prednedávnom ležalo v detskej nemocnici v Bratislave pre zlyhanie obličiek v dôsledku predchádzajúcej liečby gentamycínom.
Túto liečbu dostalo na novorodeneckej klinike nitrianskej nemocnice, skadiaľ ho pre zlyhávajúce obličky preložili do Bratislavy. Práve túto informáciu podľa lekárov kliniky Ďurišová zabielila.
„Týmto konaním vystavila prednostka kliniky ostatných lekárov do možnej pozície nesprávneho rozhodnutia a poškodenia zdravia pacienta,“ píše sa v liste.
„Ja by som sa k tomu nevyjadrovala,“ reagovala Ďurišová. Prípad podľa nej vyšetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Len akútne
Lekári v liste poukazujú aj na to, že v nemocnici sa neliečia detskí pacienti tak, ako by sa mohli.
„Pediatri boli ústne informovaní o zákaze vykonávania endoskopických vyšetrení u pediatrických pacientov,“ píšu signatári listu. Endoskopickým vyšetrením sa vyšetruje napríklad žalúdok tak, že sa doň cez ústa zavedie tenká ohybná trubica.
„Pacienti musia využívať buď neštátne zariadenie, alebo inú nemocnicu,“ hovorí jeden z lekárov, ktorý nechce byť menovaný.
Lekári poukazujú na to, že v nitrianskej nemocnici je gastroenterologická ambulancia, v ktorej dlhé roky liečili aj detských pacientov. Deti v nej podľa lekárov nevyšetrujú od apríla.
„Áno, pediatrické endoskopické vyšetrenia sa nesmú robiť,“ potvrdzuje prednostka Ďurišová. Dôvodom je, že nemocnica nemá certifikovaného detského gastroenterológa, vysvetľuje.
Lekári z kliniky však tvrdia, že deti môže vyšetrovať aj gastroenterológ pre dospelých.
„Ak je kvalifikovaný a má patričné vybavenie, nie je v tom žiaden problém,“ súhlasí aj gastroenterológ Jozef Klucho z Nových Zámkov. Upozorňuje len, že pri vyšetrení malých detí by mal mať k dispozícii detský gastroskop.
„Má to robiť detský gastroenterológ,“ stojí si za svojím prednostka. V akútnych prípadoch deti podľa nej vyšetria aj v nemocnici.
Ostatné musia ísť do neštátnej ambulancie, v ktorej vyšetrenie zdravotné poisťovne preplácajú, tvrdí Ďurišová.
Skrátenie ordinácie o deň
Prednostka podľa lekárov obmedzila aj vyšetrenia v ambulancii detskej reumatológie.
„Svojím ústnym príkazom znížila jej činnosť o jeden pracovný deň,“ píšu v liste. Pripomínajú, že ide o jedinú ambulanciu v nitrianskej župe.
„Skrátenie činnosti o jeden deň prirodzene znamená zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vraví bývalý primár Jakubička. Zmenu rozsahu činnosti ambulancie musí podľa neho schváliť župa. „Nemôže to robiť nemocnica svojvoľne,“ vraví Jakubička.
„Neviem o tom, že by sa jej nejaká činnosť o jeden deň skrátila,“ reaguje na obvinenie Ďurišová.
Reumatologička podľa nej ordinuje v pondelok a utorok celý deň a okrem toho má konzíliá.