SLÁDKOVIČOVO. Za smeti platia Sládkovičovčania žijúci v bytových domoch o dve eurá viac ako tí, ktorí bývajú v rodinných domoch.
Obyvateľka Sládkovičova Mária Tóthová je presvedčená, že prijaté nariadenie mesta je v rozpore so zákonmi, obrátila sa na prokuratúru. Tá zatiaľ nerozhodla.
Podľa ministerstva financií rozdielne sadzby dane zákon nepripúšťa.
Nariadenie platí v meste druhý rok
Ročný poplatok za komunálny odpad pre bytové a rodinné domy bol v Sládkovičove na osobu pred 1. januárom 2012 osemnásť eur. Od tohto dátumu sa výška poplatku pre bytové domy zvýšila o dve eurá. Rodinných domov sa úprava poplatku nedotkla.
Sumu zakotvili v novom všeobecne záväznom nariadení o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré poslanci jednohlasne schválili ešte v decembri 2011.
Podľa Márie Tóthovej mestu neprináleží rozlišovať poplatníkov na fyzickú osobu, ktorá má „v meste trvalý alebo prechodný pobyt a užíva rodinný dom alebo byt v bytovom dome“.
Schválené VZN je podľa nej diskriminačné a v rozpore so zákonom o odpadoch a so zákonom o miestnych daniach a poplatkoch. „Nikde v nich nie sú obyvatelia diferencovaní podľa bývania, iba sa uvádza, že sú producentmi tuhého komunálneho odpadu,“ povedala obyvateľka Sládkovičova.
„Kuka nádoby na tuhý komunálny odpad si občania v rodinných domoch zabezpečujú na vlastné náklady a pre obyvateľov bytových domov 1100-litrové kontajnery zakupujú podľa potreby Technické služby mesta. Suma dve eurá, o ktorú je poplatok vyšší pre obyvateľov bytových domov, bola určená na základe reálneho prepočtu nákladov a zároveň je v poplatku zakomponovaný aj odvoz odpadu - napríklad vyhodené bytové jadrá, nábytok, WC misy, ktorý mesto musí likvidovať a zároveň toto priestranstvo upratať,“ odôvodnil primátor Anton Szabó rozličnú sadzbu poplatku.
Podľa Márie Tóthovej kontajnery nie sú vlastníctvom spoločenstva, ale patria mestu alebo Technickým službám. Preto ako zástupkyňa vlastníkov odmietla zakúpiť z fondu opráv nové kontajnery.
„Keď chceli riešiť kontajnery, tak to mali riešiť s vlastníkmi ako fyzickými osobami, pretože poplatok platí každá rodina za seba. Poplatky nie sú premietnuté do záloh za užívanie bytu a z toho dôvodu mi neprináležalo riešiť zberné nádoby,“ zdôraznila.
Sadzbu určuje samospráva
Protest na galantskú prokuratúru podala Mária Tóthová v marci, o tri mesiace jej oznámili, že predlžujú lehotu. Prečo, neodôvodnili.
Na otázku, v akom štádiu je jej podnet, nám kompetentní nereagovali. Dôchodkyňa zo Sládkovičova je odhodlaná napísať sťažnosť „vyššie“.
„Obec je podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady splnomocnená určiť sadzby miestneho poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad, pričom sadzba poplatku sa ustanovuje buď za jeden liter, alebo dm3, alebo kilogram (množstvový zber), alebo za osobu a kalendárny deň. Určovanie sadzieb miestneho poplatku podľa iných kritérií, napríklad sadzba v bytoch a iná v rodinných domoch, uvedený zákon nepripúšťa,“ reagovali z tlačového odboru ministerstva financií na otázku, či nie je rozdielna sadzba v rozpore so zákonmi.