Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Vulgárnu neplatičku nitrianska župa nerieši

Župa správanie neplatičky ignoruje, vyhodiť ju napriek veľkému dlhu nechce. Susedia sú zúfalí.

Ivan Burgan s rodinou býva v dome napravo, vulgárna susedka vľavo. Rodiny nemajú šancu vyhnúť sa navzájom, pred domami sa stretajú denne.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ČIERNA DOLINA, NITRA. Hnev, problémy so spánkom, strach. Toto všetko prežíva rodina Burganovcov v Čiernej Doline v katastri Zlatých Moraviec.

Problémy im robí žena zo susedstva, ktorá mala od nadávok prejsť až k vyhrážkam. Len hliadka mestskej polície zasahovala v lokalite za posledné dva roky devätnásť ráz.

Šikanovanie?

Rodina Ivana Burgana žije v dome už tri roky, predtým žili kúsok ďalej v jednoizbovom byte a s konfliktnou ženou prichádzali do styku menej.

„Problémy s touto susedkou začali hneď ako sme sa nasťahovali. Počuli sme vyhrážky, že sa máme na čo tešiť, že si to užijeme,“ hovorí Ivan Burgan. Od tohto obdobia malo začať šikanovanie susedov v podobe nadávok, osočovania cez záhradu aj vulgárnych gest.

„V októbri 2010 sme sa zariaďovali, mali sme vtedy asi 4-týždňové mača. Jej chlapec kopol z celej sily futbalovou loptou do tej mačky. Keď som sa ho spýtala, prečo ju kopol, vyletela a hneď spustila nadávky, samé ku.., pi.., a to všetko pred jej deťmi. Odvtedy to začalo, vyjdem von a samé vulgarizmy. Nepotrebujem, aby moje deti počúvali takéto reči,“ hovorí Janka Burganová.

„Ukazuje nám stredný prst, alebo holý zadok. Sú to človeku neprirodzené veci. Bojíme sa už aj vyjsť z domu, aby sme sa nestali terčom takéhoto správania,“ povedal Ivan Burgan.

Úrady o spore vedia a vec neriešia

A neostalo len pri oplzlostiach, agresívna žena sa Burganovcom mala aj vyhrážať. „Že ma tresne polenom po hlave ako bývalú susedku,“ hovorí matka piatich chlapcov vo veku 4 až 23 rokov.

Pani Janka naráža na incident spred niekoľkých rokov. „Vtedy napadla našu susedku, bývalú učiteľku, ktorá sa musela kvôli nej vysťahovať. Udrela ju doskou po hlave. Našťastie bol klinec z druhej strany, takže ju len ošetrili. Trestné oznámenie nepodávala,“ spomína Ivan Burgan. Učiteľka to vraj zdôvodnila tým, že je jej agresívnej ženy ľúto.

Burganovci hovoria, že na nebezpečné a agresívne správanie susedky upozorňujú už dlhé mesiace, zatiaľ však bezvýsledne. „Nikto nemôže vedieť, čo sa tu stane, to sú nevyspytateľní ľudia,“ podotkol pán Burgan.

O probléme rodiny vedia na štátnej aj mestskej polícii, na obvodnom úrade aj na župe. A Burganovcom sa dostáva zaujímavých odporúčaní, ako situáciu riešiť.

„Mestskí policajti nám vlani povedali, že máme dospelých synov, čo ich nechytíme a nevybijeme. Potrebujem ja mať s nimi nejaké problémy? Veď to oni by mali urobiť poriadok, nie my,“ povedala Janka Burganová. Úradníci im tiež odporúčali, aby zavolali novinárov.

Pán Burgan nevie, na koho ešte by sa mohol obrátiť, aby mal pokoj so susedkou.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Devätnásť výjazdov polície za dva roky

Policajti majú do lokality výjazdy ako na hodiny klavíra. Hliadky mestskej polície zasahovali v Čiernej Doline za posledné dva roky 19 ráz.

„Dva prípady boli riešené napomenutím, jeden sme riešili pokutou, išlo o porušenie zákona o priestupkoch,“ reagoval náčelník mestskej polície Marián Takáč. Podotkol však, že tieto výjazdy nesúviseli vždy len s konfliktnou rodinou.

Čierna Dolina je odľahlým miesto a v lokalite žije len hŕstka ľudí. Priami susedia konfliktnej ženy okrem Burganovcov tu ani nie sú. Mestskí policajti žiaden z prípadov neodstúpili štátnej polícii.

V prípade čudného odporúčania hliadky, aby si s problémovou rodinou spravili poriadok synovia Burganovcov, si náčelník vyžiadal viac informácií, aby mohol „ďalej vo veci konať“.

„Zadokumentovali sme dve oznámenia vo veci priestupku proti občianskemu spolunažívaniu,“ potvrdila krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

O celej veci sme sa pokúšali hovoriť aj so ženou, s ktorou majú Burganovci spor. Jej dcéra nám na mieste povedala, že nie je doma. Žena potom opakovane nedvíhala mobil.

Kraj môže vypovedať nájom, no neurobí to

Orgán, ktorý by však mohol konať, je Nitriansky samosprávny kraj. Burganovci aj ich susedia sú totiž nájomníkmi v domoch, ktoré patria župe.

„Všetci nájomcovia sú povinní správať sa tak, aby nerušili a neobťažovali susedov, nerobili výtržnosti a nezhoršovali podmienky riadneho užívania domu ostatným užívateľom. V prípade, že tak niekto nekoná, môže kraj ako prenajímateľ vypovedať nájom ak nájomca, alebo ten, kto je členom jeho domácnosti sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov, ohrozuje bezpečnosť, alebo porušuje dobré mravy v dome,“ napísal Burganovcom župan Milan Belica.

To však župa urobiť zrejme môže len v teoretickej rovine, v praktickej sa na takýto krok nechystá. Odkazuje na sociálnu odkázanosť konfliktnej rodiny. Podľa kraja sa rodina do svojej situácie nedostala iba vlastnou vinou.

„Nemožno ju napríklad viniť z toho, že má ťažko zdravotne postihnuté dieťa,“ povedal hovorca Belicu Stanislav Katrinec.

Neplatiči

Hovorca Belicu tiež reagoval na informácie, že konfliktná rodina visí župe na nájomnom okolo 3500 eur.

„Kraj nikomu nič neodpúšťa, len zohľadňuje možnosti spomínanej rodiny a pokúša sa nájsť vhodný spôsob ako vyriešiť situáciu, do ktorej sa dostala,“ podotkol Katrinec. Župa presnú čiastku, ktorú rodina konfliktnej ženy dlhuje, neprezradila.

Ako chce kraj situáciu riešiť, hovorca nespresnil. „Ľudia, ktorí na ten nájom nemajú a neplatia, sú vysťahovaní. A tých, ktorí naň majú a schválne ho neplatia, tých nevysťahujú,“ reagovala pani Janka.

Podľa Burganovcov by pomohla v lokalite kamera. Toto riešenie zrejme neprejde, lebo pozemky v lokalite sú nevysporiadané a so snímaním by museli súhlasiť ich majitelia.

Samospráva tvrdí, že problémom je aj vzdialenosť lokality, ktorá leží asi štyri kilometre od mesta. To má vplyv na možnosť okamžitého zásahu mestskej polície.

„Mesto a tiež ja vykonávame všetky kroky, ktoré nám legislatívna a tiež ekonomická situácia umožňuje tak, aby bolo spolunažívanie obyvateľov Čiernej Doliny čo najlepšie,“ povedal primátor Peter Lednár. Ani on nespresnil, aké konkrétne kroky mesto podniká.

Župa zase v prípade susedských sporov odkázala, že na riešenie nezákonnosti máme na Slovensku na to určené orgány.


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 2 552
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 424
  3. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 327
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 326
  5. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 285
  6. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 264
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 239
  8. Dievčatá zo západu sú najlepšie 179
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 127
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 94

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Blízke regióny

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

V Bratislave víťazstvo hostí

Topoľčianski hokejisti vyhrali i druhý zápas na ľade súpera, nováčikovi z Bratislavy nadelili šesť gólov.

Všetky správy

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Kam vyraziť