Na jednom z panelov sú popísané inštrukcie k tomu, ako sa mal správať agent alebo príslušník ŠtB, keď prichádzal do konšpiračného bytu a stretol susedov.
NITRA. Prvou chuťovkou Divadelnej Nitry, tematicky ladenej pohľadom do našej socialistickej minulosti, sú dve výstavy. Sprístupnili ich vo štvrtok v Ponitrianskom múzeu a na baneroch na Svätoplukovom námestí.
Prvá, vypovedajúca o praktikách Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na Slovensku, nesie názov Prísne tajné! Druhá, exteriérová výstava Praha objektívom tajnej polície predstavuje činnosť Správy sledovania ŠtB.
Prísne tajné! odtajnili
Rovnako ako podtitul tohtoročnej Divadelnej Nitry „Očistení“ pripomína našu minulosť, aj výstava Prísne tajné! sa vracia do rokov bývalého totalitného režimu, ktorého hlavným pilierom bola Štátna bezpečnosť. „Výstava na viacerých paneloch dokumentuje, ako Štátna bezpečnosť pracovala, aké mala štruktúry, aké používala metódy, s kým spolupracovala, aké tváre ju reprezentovali. Väčšinu z nich tu návštevník uvidí po prvýkrát, snáď okrem generála Aloisa Lorenca,“ hovorí Ľubomír Morbacher, riaditeľ sekcie dokumentácie Ústavu pamäti národa.
„K dispozícii sú aj videonahrávky - svedectvá dvoch politických väzňov prenasledovaných Štátnou bezpečnosťou. Jedným je Silvester Krčméry, ktorý, žiaľ, nedávno zomrel. Druhým je Viliam Kasperkevič. Pokúsil sa s priateľom Štefanom Krajgerom o útek do zahraničia, no nepodarilo sa im to.“ Priateľa na hranici zastrelili, jeho chytili a na dlhé roky uväznili. Vystriedal väznice v Znojme, Mikulove, Prahe, Ilave, až sa dostal do Jáchymova. Na slobodu ho prepustili po 8 rokoch ťažkej práce. Rehabilitácie sa dočkal v roku 1990.
Krajské veliteľstvo ŠtB bolo aj v Nitre
Okrem textového a fotografického materiálu možno na výstave vidieť vyznamenania, odznaky, preukazy členov tajnej polície aj uniformu príslušníka pohotovostného útvaru Verejnej bezpečnosti – patril k tým, ktorí sa podieľali na rozháňaní protištátnych demonštrácií, častejších na konci 80. rokov minulého storočia.
„Zaujímavosťou sú krycie názvy jednotlivých správ ŠtB, ako boli zakonšpirované v aparáte ministerstva vnútra, respektíve ministerstva národnej bezpečnosti, to znamená jednotlivé funkčné útvary ŠtB so svojou pôsobnosťou, či išlo o rozviedku, kontrarozviedku a podobne. Konkrétne Nitry sa týka údaj, že do roku 1954 tu bolo krajské veliteľstvo ŠtB. Neskôr sa tieto centrálne útvary zredukovali na Bratislavu, Banskú Bystricu a Košice,“ pokračuje Morbacher.
„Na jednom paneli je zdokumentovaná akcia ŠtB s názvom Vrana – išlo pri nej o únos československého občana, ktorý emigroval do zahraničia. Ďalší z panelov obsahuje mapu centra s Bratislavy s vyznačenými konšpiračnými a ŠtB prepožičanými bytmi. Bolo to prísne strážené tajomstvo - keď niektorý z bytov ktosi odhalil, museli ho z „fungovania“ vyradiť. Pod mapou sú aj inštrukcie k tomu, ako sa mal správať agent alebo príslušník ŠtB, keď prichádzal do konšpiračného bytu a stretol susedov.“
Memento pre budúcnosť
Ako v mene Ústavu pamäti národa povedal jeho hovorca – Nitran Tibor Ujlacký, sú radi, že v rámci spolupráce s festivalom môžu takto zverejniť informácie o fungovaní ŠtB v bývalom Československu. „ŠtB slúžila na ochranu režimu a brzdenie, respektíve odstraňovanie vnútorného nepriateľa, aby takto chránila svoju moc. Mnohí ľudia majú skúsenosť s ŠtB, tí mladší nie, alebo o nej ani nepočuli,“ hovorí Tibor Ujlacký.
„Preto by mala byť pre každého človeka návšteva tejto výstavy mementom - aby vedel rozpoznať príznaky akéhokoľvek začínajúceho totalitného režimu. Touto výstavou chceme prispieť k udržaniu živej pamäti národa. Aby si ľudia, ktorí to zažili, ale aj nezažili, navždy zapamätali, ako človek opojený mocou dokáže potláčať aj svojich vlastných spoluobčanov len preto, aby sa udržal pri moci.“
Výstavu Prísne tajné! pripravil ju Ústav pamäti národa. Organizátorom expozície Praha objektívom tajnej polície je Ústav pre štúdium totalitných režimov v Prahe a Archív bezpečnostných zložiek. Obe sú súčasťou projektu Asociácie Divadelná Nitra s názvom Paralelné životy.
Zľava Tibor Ujlacký a Ľubomír Morbacher pri mape konšpiračných a zapožičaných bytov v centre Bratislavy.
Autentické nahrávky výpovedí dvoch politických väzňov.
Uniforma príslušníka pohotovostného útvaru Verejnej bezpečnosti.
Odznaky vyznamenania. FOTKY: (ČE)