Čoraz viac detí má záujem o hip-hopový tanec. Učia sa ho pod vedením partie z Old School Brothers, ktorú pred piatimi rokmi vyhlásili za talenty roka.
NITRA. Keď zakladatelia dnes známej tanečnej skupiny Old School Brothers, bratia René a Roland, začínali s breakdancovým tancom, nemali ani zďaleka na ružiach ustlaté. Žiadna tanečná podlaha, len narýchlo splašený gumolín, žiadna tanečná sála, len kadejaké garáže či ulica, žiaden internet s klipmi, ktoré by sa dali napodobňovať, len zasekávajúce sa videokazety s pesničkami od Run Dmc a Flying Steps.
Napriek tomu sa B-boys nevzdali a išli si za svojim snom. V roku 2008 ich vyhlásili za najväčšie talenty Slovenska. A možno aj pre ťažké začiatky sa partia rozhodla, že súčasným mladým tanečníkom situáciu uľahčí.
Rukopis tanečníka
Old School Brothers si po svojom najväčšom úspechu otvorili tanečnú školu, v ktorej aj sami učia. Začínali v Nitre a postupne svoje pôsobiská rozšírili.
Každú pobočku OSB školy má na starosti niekto iný. Nikol vedie Zlaté Moravce, Kamilka Vráble, Bruise a Roland Nitru a kamarát skupiny a tanečník Tibor Šaľu. René si vzal pod patronát organizačné a grafické veci a manažérske záležitosti rieši Tomáš.
Aké to je, keď sa tanečník okrem seba začne venovať aj učeniu iných tanečníkov? „Najlepší pocit, aký môže človek zažívať. Nie je nič krajšie ako vidieť svoj 'rukopis' na svojich žiakoch. U nás to funguje tak, že každý lektor je zameraný na iný štýl – Bruise učí popin, lockin, Nikol a Kamilka na new style a všetky dievčenské štýly, ja na breakdance,“ hovorí Roland.
Vidieť hviezdy
Podľa Old School Brothers už pominulo obdobie, kedy sa decká do tanečnej školy hlásili len preto, aby videli známych tanečníkov naživo.
Teraz prichádzajú len tí, čo majú skutočný záujem o breakdance a chcú to dotiahnuť minimálne tak ďaleko, ako ich učitelia. Príbeh skupiny, ktorá sa rovnako ako breakdance prepracovala od ulice až na slávne javiská, je pri tréningoch silnou inšpiráciou.
„Chcú s nami zažívať všetky tie akcie, súťaže, vystúpenia. Spolupracujeme aj s televíziami, takže deti stretávajú známe tváre zo šoubiznisu. V čase Vianoc robievame aj veľký battle a koncert v divadle, na ktorom sa stretnú malí tanečníci zo všetkých pobočiek,“ hovorí Roland. Priateľská rivalita dokáže poriadne nabudiť a decká sa snažia dostať zo seba čo najviac.
Drina a disciplína
Pokiaľ ide o tanec, Roland hovorí, že základom je tvrdá disciplína, odriekanie a pravidelné tréningy. Len tak môžu prísť úspechy. A o tie sa snažia už päťroční tanečníci, no škola má najviac žiakov v radoch tínedžerov.
V školách Old School Brothers nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Ako pred časom povedal René, posledné, čo potrebujú je, aby si rodičia ′odložili′ štyristo detí do ich tanečnej školy.
Že výber deciek a tréningy majú svoj zmysel, je jasné aj na základe umiestnení mladých odchovancov Old School Brothers na rôznych súťažiach. Deti majú na konte už viac celoslovenských aj medzinárodných prvenstiev, tento rok ich bolo deväť.
„Najviac si ceníme prvé miesto juniorov na medzinárodnej súťaži Street Life Jam v choreografiách, tri prvenstvá v celoslovenskej súťaži Top Dancing Topoľčany a mnohé ďalšie,“ povedal Roland. Tanečníčka Liliana Maníková sa stala najväčším talentom spomedzi 1 300 účinkujúcich.
Na súťažiach oceňujú aj iné veci ako len samotný tanec. Škola Old School Brothers napríklad získala ocenenie za najlepší hudobný mix.