BRANČ. Situácia okolo škandálov v brančskej základnej škole naberá na obrátkach. Až po mesiacoch od chvíle, čo učitelia verejne upozornili na podivné praktiky riaditeľky Márie Mlynekovej, sa dostala k slovu Rada školy.
Tá na základe kontrol, ktorú na školu poslali viaceré inštitúcie, pomerne jasne rozhodla – hlasovala v pomere 8:3 za odchod Mlynekovej z funkcie.
Stanovisko rady dostal na stôl starosta obce, ktorá je zriaďovateľom školy. Eduard Gulka sa vyjadril, že je povinný rešpektovať názor rady a Mlynekovú odvolal.
Na webovej stránke obce už visí informácia, že Branč hľadá nového riaditeľa.
Mlyneková ostáva v škole aj s rodinou
Kauza tým ale ani zďaleka nekončí. Nielenže nie sú ukončené všetky kontroly, ktoré sa na školu po prepuknutí škadnálu zosypali, ale z hry nie je celkom vonku ani Mlyneková so svojim synom a manželom. Traja členovia rodiny, vrátane samotnej Mlynekovej, naďalej na škole pracujú.
Naše zdroje dokonca tvrdia, že Gulka pretláča do vedenia školy syna odvolanej riaditeľky.
Pádu Mlynekovej predchádzal masívny odpor učiteľov, ktorí proti jej praktikám spísali list. Poslali ho na všetky možné inštitúcie.
Mlynekovú v ňom vinia z mnohých porušení zákona a predpisov. Medzi najvážnejšie pochybenia Márie Mlynekovej patrilo to, že si v budove školy zriadila súkromný byt a neznámu dobu v ňom bývala.
Na všetky náklady, ako nájom, vodné, stočné či energie, sa Mlynekovej poskladali daňoví poplatníci z verejných peňazí.
Prácu školníka dohodila odvolaná riaditeľka svojmu synovi Ondrejovi Mlynekovi. Učitelia však aj na polícii potvrdili, že niektoré práce za školníka opakovane robili ôsmaci, ktorí tak vynechávali vyučovanie. Spred školy napríklad odhŕňali sneh.
Tieto dve pochybenia sú len zlomkom všetkého toho, čo mala Mlyneková na škole porušovať.
Úrady pochybenia Mlynekovej potvrdili
Podnety uznali ako opodstatnené všetky úrady, ktoré v škole robili kontrolu. Ako prví našli pochybenia nitrianski inšpektori práce. Je medzi nimi napríklad to, že manžel Mlynekovej Miroslav bol v jej priamej podriadenosti manželke, čo zákon zakazuje.
Mlyneková tiež pochybila pri vyplácaní odmien, ktoré matka schválila svojmu synovi.
V lete urobil kontrolu na škole aj Obvodný úrad Nitra, zameral sa na hospodárenie s verejnými prostriedkami. Úrad zistil 27 nedostatkov.
„Zistené nedostatky mali v ôsmich prípadoch charakter porušenia finančnej disciplíny v celkovej výške 16 876,96 eur a 19 nedostatkov malo charakter ostatných kontrolných zistení,“ povedal Jozef Liszi, vedúci kontrolnej skupiny.
„Porušenie finančnej disciplíny malo v štyroch prípadoch charakter použitia verejných prostriedkov nad rámec oprávnenia, ktorým došlo k vyššiemu čerpaniu verejných prostriedkov vo výške 4 342,74 eur. V troch prípadoch došlo k nehospodárnemu a neefektívnemu vynakladaniu verejných prostriedkov v celkovej výške 11 807,22 eur a v jednom prípade došlo k nedodržaniu ustanoveného spôsobu nakladania s verejnými prostriedkami vo výške 727 eur,“ upresnil kontrolór.
Správu o výsledku následnej finančnej kontroly odovzdal obvodný úrad starostovi. Verejné peniaze, ktoré Mlyneková zneužila, bude musieť vrátiť. Ich vymáhanie bude ale zdĺhavé a byrokraticky náročné.
Mlyneková útočí trestným oznámením za ohováranie
Rodinkárstvo na škole a do očí bijúce zneužívanie verejných peňazí, o ktorom sa hovorilo v Branči už dlho, nechalo ľahostajným zriaďovateľa školy, ktorým je obec.
Jej starosta Eduard Gulka dokonca po prevalení škandálov povedal, že praktiky riaditeľky riešiť „nemieni“. Zasiahol až teraz, po medializácii prípadu a po ukončení kontrol.
„Je namieste pýtať sa, prečo to starosta toleroval. Ťažko uveriť, že o všetkých týchto prehreškoch starosta nevedel a ak aj nevedel, potom sa naopak pýtať musíme, prečo to nevedel,“ povedal Vladimír Špánik, šéf mimovládky Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktoré prípad od začiatku monitoruje. Podľa Špánika je zjavné, že starosta Branča Gulka zlyhal: „Treba už len zodpovedať otázku, či je taký neschopný, alebo to bol zámer.“
Mlyneková sa médiám vyhýba, vyjadriť sa nechcela. Povedala, že situáciu bude riešiť inak ako cez novinárov. Vzápätí podala na polícii trestné oznámenie, cíti sa ohováraná.
ZOMOS: Vinníkom je Mlyneková aj starosta Gulka
Obec Branč na čele so starostom Eduardom Gulkom sa podľa mimovládky pokúsila do očí bijúci prípad úniku verejných peňazí pozametať pod koberec.
Podľa Združenia občanov miest a obcí Slovenska je nečinnosť starostu Eduarda Gulku v kauze Mlyneková hlavným dôvodom vzniknutej škody.
Združenie hovorí, že starosta mal mnohé indície o neštandardnom konaní riaditeľky Mlynekovej.
Prípad sa však podľa šéfa združenia Vladimíra Špánika pokúšala obec pozametať pod koberec.
„Prečo to tak bolo, vedia odpovedať len samotní aktéri celého príbehu. Roky sa v obci pošuškávalo o rodinkárstve v škole, všeobecne sa vedelo, že nezvyčajne veľká fluktuácia učiteľov na brančskej škole je výsledkom neprofesionálneho prístupu riaditeľky, vedelo sa aj o byte, ktorý si riaditeľka v škole zriadila a ktorý užívala spoločne so svojimi rodinnými príslušníkmi,“ povedal Špánik.
Fakt, že Mária Mlyneková, jej syn Ondrej a manžel Miroslav ostávajú pracovať na škole, je podľa Špánika priamym dôkazom, že v prípade išlo o vedomé zakrývanie nezákonnej činnosti riaditeľky.
ZOMOS po katastrofálnych zisteniach v Mlynekovej hospodárení a riadení školy nerozumie toľkej benevolencii obce voči exriaditeľke.
Tomáš Holúbek