Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Svoje postihnuté deti prijali ako boží dar

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

V sále KOS sa stretli predstvitelia mesta, školy, rodičia aj deti. Prihovorila sa im prvá učiteľka špeciálnych tried Marta Bradáčová.(Zdroj: (ČE))

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

NITRA. Svojimi výtvarnými prácami sa v Krajskom osvetovom stredisku (KOS) predstavili deti zo Spojenej školy na Mudroňovej ulici v Nitre. Výstava Špecko je dôkazom toho, že aj hendikepované deti vedia vytvoriť krásne veci. Vernisáž doplnili vystúpeniami absolventi školy – Mário Pleška zaspieval a Lenka Podhradská zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Počúvala anjela strážneho

Sálu KOS zaplnili zástupcovia mesta, duchovenstva, vedenie školy, učitelia, vychovávatelia, bývalí a súčasní žiaci aj ich rodičia či starí rodiča. Naživo aj prostredníctvom videoprezentácie spomínali na školu, ktorá tieto deti dlhé roky formovala a formuje a s ktorou vlastne nikdy nestratili kontakt. Špeciálni pedagógovia a vychovávatelia sú pre ne ako druhí rodičia.

Lenka, ktorá si za svoje verše vyslúžila búrlivý potlesk, na svoju bývalú školu nedá dopustiť. „Nastúpila som do nej prvý rok po jej otvorení, v roku 1994. Mám na ňu veľmi krásne spomienky, vždy som sa na vyučovanie veľmi tešila. Našla som si tu veľa kamarátov, vznikli mnohé pekné priateľstvá,“ zaspomínala si mladá nitrianska poetka.

Lenku si ako 6-ročnú žiačku pamätala aj prítomná sestra Stela, ktorá je dušou školy. Spomenula príhodu, v ktorej Lenka zohrala kľúčovú úlohu. „Bola vtedy malým dievčatkom na vozíčku, spolužiak Mário bol tiež malý chlapček. Došla som prvýkrát na hodinu náboženstva, práve to bolo na sviatok anjela strážneho. Hovorila som o tom, ako máme poslúchať a tak podobne,“ spomína sestra Stela.

„Mário sa začal kotúľať po zemi a nepočúval tak, ako ostatné deti. Povedala som im, že si rozdáme obrázky anjela strážneho, ale Máriovi nedáme, lebo neposlúcha. Všetky deti so mnou súhlasili, len malá Lenka nie. „Ale, sestrička, on za to nemôže, on sa taký narodil,“ povedala vtedy. „Ty si, Lenka, lepšie počúvala anjela strážneho ako ja, ja ho musím odprosiť. Tu máš obrázok a ty ho Máriovi dáš. A prišlo veľké prekvapenie. Mário počúval, vstal, prišiel k Lenke, vzal si obrázok, pobozkal ho a sadol si na stoličku. Odvtedy patril medzi najlepších, poslušných žiakov. A ja som preto s radosťou nie chodila, ale letela do školy.“

Prítomným sa prihovoril aj špirituál Roman Dorman. V duchu posolstva Svätého Otca vyzdvihol myšlienku, že v každom dieťati treba vidieť odtlačenú tvár Krista. „Ďakujeme vám, rodičom, že ste vaše deti – aj s vedomím, že sú postihnuté – prijali ako boží dar. Chceme pri vás stáť ako opora a pomáhať vám, aby ste svojím postojom aj iným ukázali, že každý život má cenu.“

Majú výročie

Výstava bola spojená s výročím vzniku špeciálnych tried pre žiakov s viacnásobným postihnutím – mentálnym či telesným, ku ktorým sa pridružujú ďalšie zdravotné problémy. Prvou učiteľkou v nich bola špeciálna pedagogička Marta Bradáčová. „Našimi rukami za tých 20 rokov prešlo 42 žiakov, dnes máme v škole dve špeciálne triedy po 8 detí - sú vo veku od 6 do 18 rokov. Dvadsaťšesť žiakov opustilo brány našej školy, postupne prešli do Praktickej školy na Červeňovej ulici a neskôr do denného stacionára na Baničovej ulici,“ hovorí Marta Bradáčová.

„Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im v domácich podmienkach venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne. S podporou mesta vznikla trieda pre ťažko postihnuté deti najprv v priestoroch Červeného kríža, ktorá v začiatkoch mala 5 žiakov.“

Robia pre ne tvorivé dielne

Za dlhoročnú spoluprácu odovzdala ďakovný list riaditeľovi školy Jurajovi Rusovi Ľudmila Struková z KOS. Ako povedala, deti z tejto školy sú už roky pravidelnými návštevníkmi osvetového strediska. „Pri príležitosti prehliadok výstav vždy pre ne pripravíme tvorivé dielne – deti u nás batikovali, robili výrobky zo slamy, drôtu či zdobili medovníky. S pomocou svojich pedagógov či rodičov vytvorili krásne veci, ktoré si potom zobrali domov,“ doplnila Ľudmila Struková.

Výtvarné práce detí školy.

Sestra Stela spomenula príhodu s Lenkou Podhradskou.

Lenka zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Zaspieval Mário Pleška.

Záverečná recepcia s dobrotami, ktoré napiekli šikovné mamičky a babičky. FOTKY: (ČE)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 1 159
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 923
  3. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 412
  4. Rumanová na hody s Nitrou 297
  5. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 268
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 188
  7. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 178
  8. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 162
  9. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 157
  10. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 139

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Medializácia zabrala, nezvestného muža už našli

Polícia pátrala po Igorovi Tvaroškovi, naposledy ho videli v polovici septembra.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť