Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

V Nitre chcú posunúť nemocničný plot a vytvoriť parkovacie miesta

Nemocnica sa k plotu na Špitálskej ulici nevyjadruje. Aj jej chýbajú miesta na parkovanie.

Nemocničný plot na Špitálskej ulici.(Zdroj: (mh))

NITRA. V okolí nitrianskej nemocnice je kritická dopravná situácia. Miestni aj návštevníci sa sťažujú, že nemajú kde zaparkovať.

Poslanci vyzvali primátora, aby o probléme rokoval s nemocnicou. Navrhli, aby bol posunutý plot na Špitálskej ulici do vnútra nemocničného areálu. Na tejto strane by potom mohli vzniknúť ďalšie parkovacie miesta.

Nie je to nová myšlienka, radnica o nej vraj rokovala už s predchádzajúcim vedením nemocnice. Vtedajší riaditeľ v roku 2011 pripustil, že plot posunú ďalej od cesty. Súčasný šéf nemocnice Jozef Valocký sa k tejto možnosti nevyjadril.

Medicína v areáli

„Dopravná situácia v okolí nemocnice je neúnosná,“ povedal poslanec za Staré Mesto Ivan Gavalovič.

Nepozdáva sa mu, že pri nemocnici vznikajú nové zdravotnícke zariadenia a budovy v nemocničnom areáli sú po postavení nového liečebného pavilónu prázdne.

„Je to proti zdravému rozumu. Podľa mňa by sa mali nevyužité budovy v areáli nemocnice revitalizovať a tam by sa mala poskytovať zdravotná starostlivosť,“ povedal Gavalovič.

Nemocnica je však štátna, mesto dosah na jej majetok nemá. Poslanec si myslí, že by napriek tomu mohlo situáciu ovplyvniť: „Mesto a ministerstvo zdravotníctva by sa mali spojiť a postupovať spoločne.“

„Treba nájsť rozumný kompromis a dohodnúť sa - medicínu treba udržať v areáli nemocnice,“ povedal viceprimátor Ján Vančo, tiež poslanec za Staré Mesto.

Pri vstupe do areálu nemocnice sú závory. Polhodina parkovania je zadarmo, potom sa za každú začatú hodinu platí 50 centov. Foto: (jk)

Primátor bude rokovať

Pri riešení súčasnej neúnosnej situácie s parkovaním by podľa poslancov pomohlo, keby sa posunul plot nemocnice do vnútra areálu. Na Špitálskej ulici by tak vznikli nové parkovacie miesta.

„Nie je to ideálne riešenie, je to východisko z núdze,“ povedal Gavalovič, ktorý kritizuje, že súkromné medicínske zariadenia v okolí nemocnice si nedoriešili situáciu s parkovaním.

Primátor Jozef Dvonč sľúbil, že bude o plote rokovať. S riaditeľom nitrianskej fakultnej nemocnice Jozefom Valockým, ktorý je poslancom národnej rady, sú stranícki kolegovia zo Smeru.

Viacerí poslanci sa ale na dohodu o posunutí plota pozerajú skepticky. „Nemocnica možno bude chcieť nevyužité budovy predať aj spolu s časťou areálu, takže plot posúvať nebude,“ myslia si.

Poslanci navrhli posunúť plot do vnútra areálu nemocnice, aby mohli na Špitálskej ulici vzniknúť ďalšie parkovacie miesta. Foto: (mh)

Viac parkovacích plôch

Na otázku, či vidí posunutie plota ako reálne, riaditeľ nemocnice Jozef Valocký neodpovedal. Úplne sa jej vyhol.

Poukázal, že situáciu s parkovaním bude musieť riešiť aj nemocnica. Počet áut v jej areáli totiž pribúda, „čo sťažuje vnútroústavnú dopravu na hlavných ťahoch“.

„Vedenie nemocnice sa priebežne zaoberá možnosťou rozšírenia parkovacích plôch v areáli,“ povedal Valocký.

V nemocničnom areáli je v súčasnosti 417 spoplatnených parkovacích miest. Na neplatenom parkovisku pri novom vchode je ich 120.

Spolu s novým liečebným pavilónom pribudlo v areáli nemocnice 120 parkovacích miest. Väčšinou sú plne obsadené. Foto: (mh)

Voľné sú štyri budovy

Riaditeľ Valocký povedal, že v v areáli nemocnice sú voľné štyri objekty. „V dvoch prípadoch pripravujeme podklady pre rokovanie s ministerstvom zdravotníctva o ich ďalšom využití.“

Na otázku, o ktoré budovy ide a na aké účely by mali slúžiť, riaditeľ neodpovedal. Nevyjadrilo sa ani ministerstvo.

Vlani ministerka Zuzana Zvolenská vyhlásila, že ministerstvo preferuje, aby budovy slúžili pre vzdelávacie alebo liečebné účely: „Predaj je naozaj posledná vec, pokiaľ by sme nevedeli majetok na nič iné zužitkovať.“

V areáli nemocnice je nevyužitý aj bývalý interný pavilón. Foto: (jk)

Nové parkovisko?

Nemocnica zatiaľ predala len jednu budovu, ktorá sa nachádza mimo jej areálu. Ide o bývalé detské rehabilitačné centrum na Rázusovej ulici. Na ministerstve zdravotníctva povedali, že ho spoločnosť Izotopcentrum kúpila za 432 005 eur.

Bude tu Diagnostické centrum. Aby mali jeho klienti kde parkovať, chce firma vybudovať na Rázusovej ulici verejné parkovisko. Jeho časť má byť na mestskom pozemku, ktorý si chce prenajať.

Výbor mestskej časti Staré Mesto s tým vyjadril nesúhlas, spoločnosti odporučil „riešiť parkovanie vo vnútri areálu nemocnice“.

„V nemocničnom areáli nie je kde parkovať, aj keď sú tam prázdne budovy, na ktoré sa kolegovia odvolávajú,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek. Dodal, že v areáli nemocnice má problém prejsť cez cestu ošetrovateľ, ktorý tlačí vozík s pacientom: „Tam je premávka ako na Novozámockej ulici.“

Poslanci sa žiadosťou Izotopcentra o prenájom pozemku zaoberali na septembrovom zastupiteľstve, no uznesenie neprijali. Materiál sa preto vráti na ďalšie rokovanie.

V areáli nemocnice je hustá premávka. Foto: (jk)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 637
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 848
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 515
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 384
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 376
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 359
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 320
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 302
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 241
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť