NITRA. Inšpektorát práce v Nitre zistil, že konateľka spoločnosti, ktorá prevádzkuje súkromné predškolské zariadenie, nevyplatila viacerým zamestnancom mzdy. Na krajskú prokuratúru preto podal trestné oznámenie pre podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
Na políciu, respektíve prokuratúru sa obrátili aj bývalé zamestnankyne. „Evidujeme sedem trestných oznámení. V šiestich prípadoch začal vyšetrovateľ konať vo veci, siedmy je v štádiu preverovania,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.
Potvrdila, že Adriana K. S. bola v jednom prípade obvinená z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného. Poškodená však pre ňu nepracovala v predškolskom zariadení, ale v neziskovej organizácii. Trestné oznámenie podala ešte v roku 2010.
Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie v januári 2013. Škodu vyčíslil na vyše 7-tisíc eur. Práve toto obvinenie je dôvodom, pre ktorý sa bude mestské zastupiteľstvo zaoberať odvolaním Adriany K. S. z funkcie prísediacej na Okresnom súde v Nitre.
Nespokojné exzamestnankyne
S ôsmimi ženami, ktoré sa domáhajú mzdy, sme sa stretli osobne. Všetky predtým pracovali v súkromnom predškolskom zariadení, kde je Adriana K. S. riaditeľkou. Zhodli sa, že peniaze dostávali s meškaním, boli vyplácané po častiach a nie v plnej výške.
„Na prvú výplatu som čakala tri mesiace, no nedostala som ju celú. Podľa ústnej dohody to malo byť 500 eur, no vyplatila mi tristo. K dnešnému dňu mi je riaditeľka dlžná 2700 eur. Nemôžem to takto nechať, nielen kvôli sebe, ale aj kvôli ďalším ženám,“ povedala bývalá zamestnankyňa.
„Ja som pracovala niekoľko mesiacov len na čestné slovo,“ tvrdila ďalšia žena.
Na otázku, prečo tak dlho v práci vydržali, keď neboli spokojné s podmienkami, majú exzamestnankyne jednotnú odpoveď: „Riaditeľka vedela, ako na nás. Správala sa kamarátsky, sľubovala, že peniaze budú, že vybavuje úver, dotáciu.“
Hlavný inšpektor práce Róbert Bulla: „Za nelegálne zamestnávanie hrozí zamestnávateľovi sankcia do 200-tisíc eur, za porušenie mzdových predpisov do 100-tisíc eur. Rovnakú sankciumôže inšpektorát práce uložiť aj za nepredloženie dokladov." Foto: (th)
Inšpektori práce sa k dokladom nedostali
Ženy sa v lete obrátili na inšpektorát práce. Tam nám potvrdili, že v subjektoch, kde pôsobila Adriana K. S., vykonali v posledných rokoch viac kontrol. Mali pritom problémy dostať sa k podkladom a informáciám potrebným na výkon inšpekcie.
„Kontroly sme vykonali najmä na základe podnetov od zamestnancov. Išlo hlavne o poškodenie ich práv v oblasti odmeňovania. Zistili sme viaceré porušenia predpisov, dokonca minulý rok aj nelegálne zamestnávanie,“ povedal hlavný inšpektor práce Róbert Bulla.
Inšpektorát to doteraz riešil pokutami, najvyššia bola 3300 eur. Adriana K. S. už väčšiu časť z nej zaplatila.
V júli podal inšpektorát práce po prvý raz aj trestné oznámenie. „Boli zistené skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin nevyplatenia mzdy,“ povedal Róbert Bulla.
K trestnému oznámeniu je priložený zoznam sedemnástich osôb, „u ktorých zrejme nebola vyplatená mzda za kontrolované obdobie rokov 2012 a 2013“. Inšpektorát žiada o utajenie ich totožnosti.
Hlavný inšpektor Róbert Bulla dodal, že dajú podnet aj na zrušenie živnostenského oprávnenia pre uvedenú podnikateľku. Dôvodom je opakované nepredloženie dokladov potrebných na výkon inšpekcie.
Konateľka vinu odmieta
Adriana K. S. všetky obvinenia a podozrenia odmieta. Tvrdí, že jej zamestnanci mali mzdu vždy vyplatenú v súlade s pracovnou zmluvou.
„Nebola im vyplatená len pohyblivá zložka od 0 do 30 percent, ktorá bola nárokovateľná len pri kladnom hospodárskom výsledku,“ bráni sa riaditeľka predškolského zariadenia. „Keď rodičia detí neplatia, neviem im dať peniaze naraz. Ale vždy im dám za mesiac, koľko im chodí,“ dodala.
Na jednu zo žien, ktorá sa domáha vyplatenia mzdy, dokonca podala trestné oznámenie. Tvrdí, že poškodzuje dobré meno jej spoločnosti a šíri nepravdivé informácie.
„Zmanipulovala bývalé zamestnankyne, ktoré boli zväčša z vážnych dôvodov prepustené,“ hovorí Adriana K. S. o ženách, ktoré na ňu podali trestné oznámenie. Tvrdí, že z ich strany ide o pomstu.
Krajská prokuratúra sťažnosť zamietla
Vinu odmieta aj v prípade, v ktorom bola v januári obvinená. Tvrdí, že bývalej zamestnankyni peniaze nedlhuje, práve naopak. Má vraj grafologický posudok, podľa ktorého exzamestnankyňa sfalšovala papiere, na základe ktorých si nárokuje doplatiť peniaze.
V uznesení o obvinení, ktoré máme k dispozícii, sa ale píše niečo iné. Adriana K. S. na polícii vypovedala, že v čase splatnosti mzdy nemala organizácia dostatok finančných prostriedkov. Fakt, že žene neboli vyplatené peniaze, teda nespochybnila.
Adriana K. S. podala proti uzneseniu o obvinení sťažnosť. „Sťažnosť bola ako nedôvodná zamietnutá 20. marca 2013,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry Ján Ludva.
Spis sa momentálne nachádza na Generálnej prokuratúre, ktorá sa zaoberá podnetom obhajcu „na zrušenie právoplatného rozhodnutia prokurátora a policajta“. Do piatka nemali na krajskej prokuratúre informáciu, či a ako bolo o podnete rozhodnuté.
Predseda súdu napísal poslancom
Dve zo žien, ktoré podali na Adrianu K. S. trestné oznámenie, kontaktovali aj predsedu Okresného súdu v Nitre. Zarazilo ich, že trestne stíhaná osoba robí prísediacu na okresnom súde - dokonca na trestnom úseku.
Podľa zákona môže byť prísediacim občan, ktorý je bezúhonný a ktorého „morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu prísediaceho bude riadne vykonávať“.
Prísediacich volia obecné zastupiteľstvá na obdobie štyroch rokov. Adrianu K. S. zvolilo Mestské zastupiteľstvo v Nitre 4. februára 2010. Teraz sa bude zaoberať jej odvolaním. S takýmto prípadom sa ešte nitrianski poslanci nestretli.
Predseda okresného súdu Eduard Heinrich sa na nich obrátil v polovici septembra, po tom, ako mu polícia oznámila, „že voči prísediacej je vedené trestné stíhanie pre prečin nevyplatenia mzdy a odstupného“.
„Na základe tejto správy predseda požiadal mestské zastupiteľstvo, aby vo veci konalo podľa zákona,“ povedala Tatiana Kováčiková zo súdu.
„Podnet sme už dostali. Na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložíme na rokovanie návrh na zrušenie funkcie prísediacej,“ reagovala Ivana Buranská, zástupkyňa prednostu na radnici.
Hoci odporúčania nedostala, poslanci ju zvolili
O zvolenie za prísediacu sudkyňu z radov občanov pre Okresný súd Nitra požiadala Adriana K. S. sama. Zvolená bola napriek tomu, že Výbor mestských častí Zobor a Dražovce vyjadril nesúhlasné stanovisko. Dôvod nesúhlasu neuviedol. Odporúčanie nedala ani mestská rada.
„Je neobvyklé, že poslanci napriek tomu hlasovali za zvolenie. To sa bežne nestáva, zrejme tam bol nejaký lobing,“ povedal nemenovaný poslanec.
Adriana K. S. si nemyslí, že je dôvod na jej odvolanie z funkcie prísediacej. Argumentuje, že nebola odsúdená a platí prezumpcia neviny.
„Funkcia prísediacej na súde nie je nárokovateľná. Aj keby Generálna prokuratúra zrušila obvinenie, poslanci nie sú povinní zvoliť ani ponechať záujemcu v tejto funkcii. Zvlášť, ak majú pochybnosti o jeho morálnej bezúhonnosti," povedala nám právnička.
(mh)