Volejbalový štart podľa predpokladov

Víťazný vstup do sezóny zaznamenali muži SPU a ženy UKF Nitra.

Smečuje Nitran Pavol Galandák.Smečuje Nitran Pavol Galandák. (Zdroj: Dušan Tarko)

EXTRALIGA MUŽI

1. kolo: VK Ekonóm SPU Nitra - Stavbár Prievidza 3:0 (16, 15, 23). Nitrianskemu trénerovi Danielovi Oravcovi robili počas týždňa starosti choroby hráčov. Preto sa Nitrania v úvodnom kole predstavili v zostave bez Sťahuliaka či Marciša. Aj napriek tomu ale začali domáci veľmi dobre a úvodné dva sety bez väčších problémov vyhrali. Prievidzu zaskočili hlavne dobrým podaním, s ktorým si nováčik súťaže nevedel dať rady. Až v treťom sete sa k slovu začali dostávať aj hostia. Svojou mierou im k tomu dopomohli aj domáci hráči, ktorí poľavili v sústredenosti a začali robiť veľa nevynútených chýb. Nakoniec však Nitrania v dramatickej koncovke zvládli aj tretiu časť a úvodný extraligový zápas na domácej palubovke s prehľadom vyhrali.

SPU: Porubský, Kempa, Galandák, Ludha, Meszároš, Hoďák, lib. Turis (Mikušovič).
Daniel Oravec, tréner: „Aj keď to bolo v poslednom sete trošku rozhárané, veril som, že to nakoniec dotiahneme do víťazného konca. Máme podstatne na viac, ak by sme takto hrali na turnajoch v príprave, každé mužstvo by nás jasne porazilo. Nanešťastie prišli choroby, museli sme nastúpiť v pozmenenej zostave, som však rád, že sme to zvládli.“

Prvý zápas Nitranom vyšiel. FOTO: DUŠAN TARKO

Ostatné výsledky: Prešov - COP Trenčín 3:0, Komárno - VKP Myjava 0:3, Svidník - Stará Ľubovňa 3:0.
2. kolo - 3. 10. o 18.30 h St. Ľubovňa - Nitra (TV).

EXTRALIGA ŽENY

1. kolo: Volley project UKF Nitra - VC UJS Komárno 3:0 (15, 21, 16). Vysokoškoláčky mali stretnutie pod kontrolou prakticky úvodného setu a nováčika súťaže do ničoho vážnejšieho nepustili. Iba v druhom sete dokázalo Komárno Nitriankam vzdorovať, keď zariskovalo na podaní a domáce im viac ako obvykle zasmečovali do blokov. Zverenky Ľuboša Červeňa napokon v úvodnom extraligovom dueli s prehľadom zdolali Komárno 3:0.
UKF: D. Hradecká, Richweissová, Frindtová, Uváčiková, Štrbová, Stümpelová, libero L. Hradecká (Janovcová, Ružbaská, Lukáčová).
Ľuboš Červeň, tréner: „Dievčatá boli v prvom zápase trošku nervózne, ale snažili sa a nakoniec nám stačilo odohrať štandardné stretnutie. S víťazstvom sme samozrejme spokojní, na budúci týždeň nás čaká Spišská Nová Ves, proti ktorej budeme musieť hrať lepšie, dnešný výkon určite stačiť nebude.“

VK Spišská Nová Ves - COP Nitra 3:0 (26, 17, 7). Nitrianky začali odvážne, riskovali a vychádzalo im to hlavne na podaní. Počas celého úvodného setu sa družstvá striedali vo vedení. Nitrianky mali v jeho závere dokonca setbal, no dvakrát pokazili servis, čo Spišská využila. Domáce boli razantnejšie, dôraznejšie v útoku a v ďalšom priebehu to bolo vidieť aj na palubovke. Volejbalistky COP dokázali v druhom sete súperovi ešte vzdorovať, no tretia časť sa niesla v absolútnej prevahe domácich hráčok hrajúcich v zostave s tromi poľskými a jednou bulharskou volejbalistkou.
COP: Budáčová, Candráková, Kmecová, Poláčková, Maštalírová, Šipková, libero Michalovičová (Kišová, Písečná, Čepová, Jaščurová).
Jaroslav Vlk, tréner: „Do zápasu sme išli s tým, že chceme vyhrať, aby boli dievčatá trošku pod tlakom. Možno set a pol sme boli súperovi dôstojným protivníkom, potom sa už ale prejavili skúsenosti a lepšie podanie Spišskej Novej Vsi, čo bolo najviac vidieť v poslednom sete.“

Ostatné výsledky: Kežmarok - Paneurópa 3:1, Pezinok mal voľno.
2. kolo - 2. 10. o 16.00 h COP Nitra - Pezinok (TV), 5. 10. o 18.00 h Sp. N. Ves - UKF Nitra.