Detskí lekári sú z odpovede sklamaní. Ministerstvo podľa nich zametá problém pod koberec.
NITRA. Pediatri z nitrianskej nemocnice už dostali z ministerstva zdravotníctva odpoveď na svoju sťažnosť.
„Postup ministerstva nás zarazil a sklamal. List vnímame ako zametanie problému pod koberec,“ povedal lekár, ktorý je podpísaný pod sťažnosťou.
Na tlačovom odbore ministerstva nám začiatkom minulého týždňa tvrdili, že sťažnosť ešte prešetrujú. V piatok sme zistili, že prešetrovanie ukončili už v polovici septembra. Keď sme na to poukázali, pracovníčka ministerstva reagovala, že o tom nevedela.
Počet služieb neriešili
Pediatri sa okrem iného sťažujú na pomery, ktoré vládnu na detskej klinike. Štyria z nich preto nenastúpili do ústavných pohotovostných služieb nad rámec zákona.
Nemocnica zohnala náhradu, uzavrela dohodu so 61-ročnou detskou lekárkou, ktorá má ambulanciu pri Nitre. V auguste údajne zabezpečila až 14 pohotovostných služieb na detskom oddelení a šesť na lekárskej službe prvej pomoci pre deti.
Lekári poukázali, že takéto pracovné nasadenie ohrozuje pacientov, navyše spochybnili aj kvalifikáciu lekárky.
Ministerstvo si vyžiadalo stanovisko od riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého. Dospelo k záveru, že lekárka spĺňa kvalifikačné podmienky. Počtom ústavných pohotovostných služieb sa však nezaoberalo.
„Legislatíva nestanovuje minimálny ani maximálny počet ÚPS za jeden mesiac. Zákonník práce však stanovuje maximálny počet nadčasových hodín, a to v rozsahu 400 hodín mesačne. Vo všeobecnosti je však rozloženie týchto nadčasových hodín na dohode zamestnanca a zamestnávateľa,“ reagovala Martina Lidinská z ministerstva.
Podľa nášho zdroja má lekárka v súčasnosti už menej služieb. Na otázku, či je to v dôsledku sťažnosti pediatrov, nemocnica zatiaľ neodpovedala.
Šikanu skúmať nebudú
V sťažnosti lekári písali aj o tom, že „bossing na klinike je súčasťou denného života“. Za posledných osem rokov vraj odišlo už 24 lekárov, pretože nedokážu pracovať pod prednostkou Alenou Ďurišovou.
Ministerstvo lekárom odpísalo, že mu neprislúcha preskúmavať a hodnotiť, či nemocnica ako zamestnávateľ, respektíve jej vedúci zamestnanci „pri svojej činnosti v rámci pracovnoprávnych vzťahov dodržiavajú dotknuté ustanovenia zákonníka práce“.
Rozhodovanie v uvedenej veci patrí podľa Martina Senčáka, vedúceho služobného úradu na ministerstve, „výhradne do súdnej právomoci“.
Šéfka kliniky pre RTVS povedala: „Žiadne dôkazy nie sú, žiadne konkrétne výhrady voči mojej osobe neboli.“
Riaditeľ nemocnice za Ďurišovou, ktorá je jeho námestníčkou, stojí. Názory nespokojných lekárov označil za subjektívne.
Chcú meno pacienta
V sťažnosti, ktorú poslali pediatri na ministerstvo, vyčítajú prednostke aj zasahovanie do zdravotnej dokumentácie, v ktorej mala údajne vybieliť údaje, zákaz vykonávania endoskopických vyšetrení u detských pacientov a obmedzenie činnosti reumatologickej ambulancie.
Ministerstvo odpovedalo, že zabezpečenie endoskopických vyšetrení v odbore gastroenterológia je v kompetencii nemocnice a ordinačné hodiny v ambulancii má právomoc schvaľovať a kontrolovať samosprávny kraj, nie ministerstvo.
Podozrenie, že bol urobený zásah do zdravotnej dokumentácie, ministerstvo nepreverilo, pretože v podnete nebolo uvedené meno pacienta. Napísalo, že jeho konkretizácia je nevyhnutná.
Lekári chystajú odpoveď
„Ministerstvo zdravotníctva sme neoslovovali iba ako orgán štátnej správy, ale najmä ako vlastníka nemocnice. Ako vlastník má zodpovednosť za to, čo sa v nemocnici deje. Mrzí nás, že ministerstvo nezaujíma problém ani z pohľadu pacienta,“ reagoval lekár z detského oddelenia.
Dodal, že do niekoľkých dní pošlú ministerstvu svoju odpoveď. „Hlavne nás budú zaujímať okolnosti a oprávnenosť zásahu do dokumentácie pacienta.“