NITRA. Počet ľudí bažiacich po kresle župana v Nitrianskom kraji sa za posledný týždeň zdvojnásobil. Doteraz boli jasní iba dvaja kandidáti, Milan Belica za Smer a Tomáš Galbavý za širokú stredopravú koalíciu strán Most, Nova, SDKÚ, OKS a SaS plus s podporou Strany maďarskej komunity. Šéfom kraja chcú tiež byť nezávislý kandidát Peter Oremus z Nitry a Regan Belovič, ktorého nominovala strana 7 statočných regionálna strana. A k nim sa pridala aj trojica zatiaľ nepotvrdených kandidátov: Viliam Mokráň, Robert Dick a Stanislav Kováč.
Belicovi, ktorého kandidatúra je známa už od jari, tak v krátkom čase pribudli viacerí súperi. Zároveň ale tiež strany, ktoré ho vo voľbách chcú podporovať. Favorit Smeru môže počítať s podporou SNS a najnovšie aj s Agrárnou stranou vidieka. Naopak, nepodporí ho KDH, ktoré ide ruka v ruke so Smerom do volieb na poslancov župy. Zo súčasnej koalície Smer-KDH-SDKÚ, ktorá v posledných voľbách nominovala Belicu, nevyjadrila súčasnému županovi podporu ani SDKÚ. Tá to pôvodne urobiť chcela, zasiahlo však prezídium strany a nakázalo regionálnym politikom v Nitrianskom kraji, aby na kandidáta Smeru zabudli. SDKÚ sa po štyroch mesiacoch spojila s veľkou koalíciou proti Smeru.
Galbavý: Treba vyvetrať a pustiť kyslík
Belica je jediným predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja, odkedy v roku 2001 vznikli vyššie územné celky. Doteraz sa mu v troch voľbách darilo valcovať všetkých súperov, naposledy vyhral hneď v prvom kole.
Proti Belicovi teraz pomerne ostro vystúpil Tomáš Galbavý. Naznačil, že Belica po toľkých rokoch vo funkcii skĺzol do rutiny a stereotypu. „Na Župnom dome v Nitre treba otvoriť okná a pustiť tam kyslík. Ja nie som zaťažený 12-ročnou rutinou a stereotypom, budem sa pozerať na veci inými očami, mám svoje vízie,“ povedal.
Krajský šéf Smeru Tibor Glenda naopak oceňuje Belicovo pôsobenie vo funkcii, podľa neho roky Belicovho vládnutia priniesli kraju pozitívne hospodárenie a stabilitu. Glenda pripomenul, že nitrianska župa patrí ku krajom s najnižším dlhom a hospodárenie za vlaňajšok sa jej podarilo ukončiť s niekoľkomiliónovým prebytkom.
Suma za kampaň Galbavého je neznáma
Galbavý považuje chválenie sa prebytkom za „nerozumné až cynické“. Podľa neho by sa zostaté peniaze mali uvoľňovať, a to hlavne preto, že ich „potrebujú všade“.
Kandidát koalície prezentuje sám seba ako skúseného politika, dlhoročného člena parlamentu. V minulosti viedol krajskú SDKÚ v Nitre, vlani zo strany vystúpil.
Ostatných súperov na svojej tlačovke ignoroval, vyjadroval sa len k Belicovi, aj to väčšinou nepriamo. Po prvý raz v histórii kraja sa podľa Galbavého odohrá súboj dvoch „relevantných kandidátov z opačných pólov politického spektra“.
Galbavý chce kandidovať, lebo je „zdravý, v dobrej kondícii a plný odhodlania pracovať pre ľudí“. Post župana vníma ako manažérsku pozíciu a skúsenosti z politiky chce zúročiť vo vedení kraja. Jeho cieľom je byť aktívnym županom, ktorý „nechce sedieť za zatvorenými, zamknutými dverami a zatiahnutými roletami“. Galbavý chce dostať župy do povedomia ľudí, pretože napriek ich obrovským kompetenciám ich Slováci ani po dvanástich rokoch existencie veľmi nepoznajú.
Tomáš Galbavý nemá vyčíslené, koľko bude jeho kampaň stáť. Financovať ju budú sympatizanti a kandidát kvôli nej siahne i do vlastného vrecka.
Oremus: Výhodou je, že nie som figúrkou
Nezávislý kandidát Peter Oremus je synom zosnulého šéfa krajského Smeru. Kandidovať sa rozhodol, lebo sa už viac „nemôže pozerať ako politickí nominanti klamú občanov a rozkrádajú štát“. Oremus zároveň usiluje aj o post poslanca za nitriansky volebný obvod.
Na otázku, či nie je v nevýhode oproti tým, čo kandidujú s podporou politických strán povedal, že je v obrovskej výhode. Zdôvodnil to tým, že nie je „figúrkou“ žiadnej politickej strany, ani finančných či záujmových skupín. „Môžem vykonávať svoj mandát slobodne, podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal.
Oremus kandidoval v posledných mestských voľbách v Nitre, do poslaneckých lavíc sa ale nedostal, skončil ako prvý náhradník. Šance podľa vlastných slov má, lebo „ľudia sú uvedomelí a nedajú viac šancu tým, ktorí sklamali a plnia sľuby iba vybranej skupine ľudí“.
Jeho cieľmi sú zrýchlené rekonštrukcie ciest a obnova stredných škôl, ale aj odpolitizovanie úradu či sfunkčnenie organizácii v správe kraja. „Posilním oddelenie, ktoré zabezpečuje verejné obstarávanie a oddelenie využívania eurofondov,“ povedal.
Náklady na svoju kampaň odhadol na 30-tisíc eur, polovicu zaplatí z vlastného vrecka. Zvyšok majú byť príspevky jeho známych. Oremus pritom zdôraznil, že pôjde o súkromné osoby, nie o firmy. Financovanie svojej kampane zverejní na svojej web stránke.
7 statočných vytiahlo Beloviča
Kandiduje aj plastický chirurg a občiansky aktivista zo Šale Regan Belovič. Do súboja o post župana ho vyslala Republiková rada strany 7 statočných regionálna strana.
Podľa informácii strany sa Belovič v minulosti zasadil o to, že nedošlo k postaveniu spaľovne nebezpečného odpadu na území kraja.
Belovič vyhlásil, že jeho kandidatúra pomôže dostať do povedomia ľudí stranu 7 statočných, ktorá je teraz známa skôr v regióne Košíc.
Ako hlavné body svojho programu uviedol Belovič ekonomický rozvoj kraja, zníženie nezamestnanosti a dôsledné riešenie sociálnych problémov. Toto všetko chce dosiahnuť „využívaním nových nástrojov na stimuláciu ekonomiky a novými metódami, ktoré budú stavať do popredia zachovávanie a rozvoj životného prostredia regiónu“.
Ďalší kandidáti
O post predsedu kraja sa uchádzajú aj Stanislav Kováč, Robert Dick a Viliam Mokráň, ktorý neuspel v mnohých iných voľbách, nielen tých župných.
Toto sú zatiaľ štyria známi kandidáti, ktorí oficiálne médiam oznámili, že mienia zabojovať o post šéfa Nitrianskeho kraja.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK