NITRA. Na Svätoplukovom námestí dá radnica urobiť odvodňovací žľab. Bude lemovať skruže so stromami. Práce sú naplánované na túto jeseň.
Keďže námestie je v pamiatkovej zóne, k investícii sa musel vyjadriť aj pamiatkový úrad. „Máme už jeho súhlas,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
Samotný žľab bude dlhý šesťdesiat metrov a hlboký dvadsať centimetrov, prekrývať ho bude mreža. Ochrániť má stromy, ktoré ničí voda stekajúca z námestia.
Prázdnych je už šesť betónových skruží vo vnútornom okruhu, ďalšie tri stromy vysychajú. Problém majú aj tri ďalšie, ktoré rastú vo vonkajšom okruhu - ďalej od námestia.
Ďalší strom, ktorý má premokrený koreňový systém, a preto odumiera. Foto: (mh)
Priveľa vody
Liesky turecké odumierajú, pretože majú premokrený koreňový systém.
Približne pred desiatimi rokmi mesto inštalovalo do každého otvoru, kde rastie strom, jeden až tri drenážne valce. Za úlohu mali odobrať časť prebytočnej vody. Pomohlo to len dočasne.
V súčasnosti už radnica výsadbu v betónových skružiach nedopĺňa. Nemá to zmysel, kým sa neurobia odvodňovacie opatrenia.
Na práce je zatiaľ vyčlenených vyše 10-tisíc eur. Podľa prieskumu trhu by nemali náklady presiahnuť 13-tisíc eur. „Práce sa začnú po vyhodnotení verejného obstarávania na dodávateľa,“ povedal Jakubčin.
Na námestí je "pahorok", z ktorého steká voda do betónových skruží. Foto: (mh)
Vyberú kamenné kocky
Žľab je nutné osadiť do lôžka hlbokého približne 25 až 30 cm a širokého 25 cm.
„Preto bude potrebné v plánovanom páse na námestí vybrať kamenné kocky, ich pieskové lôžko aj časť betónu, ktorý je pod ním. Navrhovaný žľab je 20 cm široký a 20 cm hlboký, na jeho povrchu bude kovová mriežka,“ upresnil Jakubčin.
Svah na námestí už roky kritizujú architekti aj laická verejnosť. V budúcnosti by sa mal povrch vyrovnať.
„Pri vypracovaní projektu v minulosti a následne pri realizácii stavby sa pravdepodobne podcenili úhrny zrážkových vôd, ktoré sa kumulujú z námestia do ohraničeného vegetačného priestoru koreňového systému. Keďže sú stromy vysadené vo veľkých skružiach, nadmerné množstvo vody nemá ako presiaknuť do okolia,“ povedal Pavol Jakubčin.