Chcú zveľadiť Svoradovu jaskyňu a ruiny kláštora

Ruiny na Zobore sú pozostatkami kedysi rozsiahleho kláštorného komplexu, ktorého počiatky siahajú do 9. storočia. Spolok chce začať s ich obnovou a zakonzervovaním.

Ruiny kostola sv. Jozefa, ktorý sa nachádzal v kláštornom komplexe.Ruiny kostola sv. Jozefa, ktorý sa nachádzal v kláštornom komplexe. (Zdroj: MAREK REPÁŇ)

Ruiny na Zobore sú pozostatkami kedysi rozsiahleho kláštorného komplexu, ktorého počiatky siahajú do 9. storočia. Spolok chce začať s ich obnovou a zakonzervovaním.

NITRA. Nedávno sa stretli členovia a sympatizanti Zoborského skrášľovacieho spolku (ZSS). Spolok, ktorý v Nitre funguje od leta, verejnosti predstavil svoje aktivity. Chce nimi nielen skrášliť a upraviť pozoruhodné lokality mesta, ale hlavne upozorniť na historické a kultúrne skvosty, ktoré v Nitre máme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabezpečia ju proti vandalom

Zoborský skrášľovací spolok sa považuje za pokračovateľa Nitrianskeho skrášľovacieho spolku Chmeľovej doliny, ktorý vznikol v roku 1888. Jeho predsedom bol opát - kanonik Gabriel Ceisel.

SkryťVypnúť reklamu

„Už vtedy mal 136 členov, o rok neskôr, kedy si názov zmenil na Zoborský skrášľovací spolok, už 198. Hlavnými podporovateľmi jeho aktivít boli nitrianski biskupi, ktorí boli vtedy zároveň županmi,“ hovorí predseda spolku Ján Kratochvíl. „Členské bolo v tom čase jeden forint. Ako v dobových dokumentoch vypátral náš člen Štefan Košovan, za túto sumu ste si vtedy mohli objednať štvorchodové menu.“

Svoje prvé aktivity spolok zameriava na úpravu Svoradovej jaskyne a revitalizáciu ruín Zoborského kláštora. Svoradova jaskyňa dostane podľa predsedu spolku novú, dôstojnejšiu podobu. V roku 1898 ju upravil pôvodný Zoborský skrášľovací spolok – vhodne zabezpečil prístup k jaskyni, osadil na ňu železnú mrežu a do vnútra umiestnil drevený obetný stôl a obraz pustovníkov. Takto Svoradova jaskyňa pretrvala až do roku 1961, kedy niekto zničil vnútorné zariadene. Dnes je v nej prostý železný kríž a na stene maľba s vyobrazením sv. Svorada od Vladimíra Libanta.

SkryťVypnúť reklamu

„Od Slovenskej správy jaskýň máme povolenie na úpravu tohto miesta a od Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie zas súhlas s vonkajšou úpravou priestoru,“ pokračuje predseda spolku. „K prístupovej ceste vybudujeme zábradlie, jaskyňu vyčistíme a dáme nový obetný stôl. Chceme ho urobiť z takého materiálu, ktorý by odolal zlodejom aj vandalom. Ak budú financie, miesto chceme zabezpečiť aj kamerovým systémom. Zo Svoradovej jaskyne chceme urobiť dôstojné pietne miesto na rozjímanie.“ Práce by chceli stihnúť do 17. júla 2014 – výročia sv. Svorada, patróna Nitry.

Hľadajú podporu verejnosti

Spolok sa chce postarať aj o celkové odkrytie a zakonzervovanie ruín Zoborského kláštora. „Od vedenia Špecializovanej nemocnice sv. Svorada mám plnú moc na záchranu jeho pozostatkov. Celkové náklady dosiahnu státisíce eur, len odborné zakonzervovanie ruín kostola sv. Jozefa, ktorý sa nachádzal v kláštornom komplexe, odhadujeme na zhruba 100-tisíc eur,“ konštatuje Ján Kratochvíl.

SkryťVypnúť reklamu

V záujme reštaurovania ruín sa spolok obráti na Krajský pamiatkový úrad (KPÚ), ktorému predloží svoj zámer. KPÚ rozhodne, čo a ako ďalej s pozostatkami kláštora. „Naším cieľom je zmobilizovať verejnú mienku, aby ľudia a kompetentné inštitúcie – mesto či Nitriansky samosprávny kraj – pochopili, aké úžasné pamiatky tu máme. Chceme iniciovať aktivity na začatie archeologického výskumu a reštaurovania týchto historických objektov. Je to obrovský projekt možno na desiatky rokov, ktorý si vyžiada nemalé financie,“ zdôvodňuje Kratochvíl.

„Hľadáme ľudí, ktorí by nám pomohli písať žiadosti o granty, len z nich sa dá získať dostatok prostriedkov. Vybudovaním informačného centra a jednotného informačného systému chceme toto miesto ľuďom priblížiť ako jedinečnú kultúrno-historicko-náboženskú a prírodnú lokalitu.“

Benediktíni aj verbisti

Vznik benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na Zobore sa podľa archeologických výskumov ruín datuje do 2. polovice 9. storočia. Historici a archeológovia sa zhodujú, že to bolo najneskôr v roku 880. Podľa českého kronikára Kosmasa kráľ Svätopluk zomrel v roku 896 v kláštore na Zobore a kráľ Štefan I. v roku 1006 kláštor obdaroval, čo je aj písomne doložené. Druhý najvýznamnejší opát kláštora Godelfridus je pôvodcom zoborských listín z roku 1111 a 1113. Kláštor zanikol v 1468, zrušil ho kráľ Matej.

V roku 1692 ho obnovil biskup Blažej Jaklin, ktorý do Nitry pozval kamaldulských mníchov. Kláštor v 1783 spolu s mnohými ostatnými zrušil panovník Jozef II. Budovy kláštora potom slúžili na výrobu plátna, ako pohostinstvo, i ako klimatické kúpele pre pľúcne choroby. Neskôr biskup Kmeťko povolal na Zobor verbistov, ktorí tu mali svoj misijný dom v rokoch 1935-1950. Po zrušení kláštorov počas barbarskej noci v roku 1950, keď boli rehoľníci násilne deportovaní a vyhnaní, bol objekt kláštora v roku 1953 zaradený do siete zdravotníckych zariadení.

„Beneditktíni sa riadili mottom Ora et labora - Modli sa a pracuj. Okrem viery v našej oblasti podporovali aj kultúru a vzdelanosť. Učili ľudí pestovať plodiny, medzi inými aj vinič. V kláštore bola nemocnica, škola, overovali sa tu listiny,“ hovorí Ján Kratochvíl. „Z kamandulského kláštora z obdobia baroka sa zachovali mnohé cenné artefakty, napríklad cibórium, obrazy, lavice a podobne.“

(če)

V roku 1692 obnovil kláštor biskup Blažej Jaklin – pozval kamaldulských mníchov.

Kláštor na dobovej fotografii - z poverenia arcibiskupa Karola Kmeťka tu v rokoch 1937 – 1950 pôsobili verbisti.

Budova kláštora dnes.

Pozostatky Zoborského kláštora - obydlí mníchov.

Ruiny kostola sv. Jozefa. FOTKY: ARCHÍV ZSS A MAREK REPÁŇ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu