Centrum je po novom posilnené aj o telefonické, mailové a skypové poradenstvo.
SEREĎ. Blažena drogovala takmer 20 rokov, vraví, že už 2,5 mesiaca je čistá. Užívanie návykových látok sa jej podpísalo aj na tvári, hoci má len 37, vyzerá omnoho staršie. Svoje spravilo aj „najstaršie remeslo“, ktorým si na drogy zarábala.
Prvýkrát si šnupla kokaín, „keď bola ešte decko“, už predtým fetovala lepidlá. Alkohol nie je jedinou neresťou, ktorá jej zostala, vraj pije iba z nudy. Nemá prácu, chcela by.
S Blaženou sme sa rozprávali v bývalej seredskej škôlke. V jej priestoroch totiž sídli mimovládna organizácia združenie Storm, ktorá presne pred rokom otvorila kontaktné centrum pod názvom Zóna.
Vymenili viac ako 40-tisíc striekačiek
Bývalá prostitútka a narkomanka sa nám na rozhovor počas Dňa otvorených dverí ponúkla z vlastnej iniciatívy. Ostatní klienti boli zdržanlivejší, so svojím osudom a problémami sa zdôverujú len sociálnym pracovníkom. Spoznali ich vonku, terénna sociálna práca bola prvou aktivitou združenia. Rozbehla sa v rámci projektu Krok vpred, ktorý trvá dodnes.
Okrem Serede funguje aj v Nitre a Trnave. Sociálni pracovníci chodia za klientmi do ulíc, kde im okrem poskytnutia špecializovaného poradenstva vymenia aj striekačky. Za rok ich bolo viac ako štyridsaťtisíc.
Tieto služby ponúkajú pracovníci aj v bývalej materskej škole na Garbiarskej ulici. V kontaktnej miestnosti je aj počítač, na ktorom si môžu klienti napísať životopis či motivačný list.
Tí, ktorí potrebujú so sociálnymi pracovníkmi „rozobrať veci“ individuálne, sú v inej miestnosti. Poradenstvo sa poskytuje aj ich rodinným príslušníkom. Tých plánovali pracovníci zo Storm-u „združiť“, aby si mohli na základe vlastných skúseností radiť.
„Svojpomocné skupiny majú dlhú tradíciu, ale v Seredi nie je žiadna. Je to malé mesto, čo môže vzbudzovať pre rodinných príslušníkov trochu obavy z toho, že informácie sa budú šíriť ďalej. Ale myslím si, že keď predpripravíme správne pôdu, tak to pôjde, uvidíme,“ povedala šéfka Storm-u Andrea Hugáňová.
Po novom si sociálni pracovníci píšu s drogovo závislými, ktorí sú vo väzení. Mnohokrát sú totiž pre nich jediným kontaktom so svetom, pretože nemajú rodiny, alebo ak aj majú, väzby v nej sú porušené.
„Vieme s nimi prostredníctvom listov komunikovať aj o tom, čo bude potom, keď vyjdú von, lebo to je väčšinou kameň úrazu.“
Chcú predĺžiť otváracie hodiny
Združenie spolupracuje v Seredi s už vyše štyristo klientmi. Kontaktné centrum navštevovalo do februára 10 až 15 ľudí, v súčasnosti je ich zhruba o desať viac. Je otvorené trikrát do týždňa na štyri hodiny. Združenie uvažuje nad predĺžením otváracích hodín.
„Pre klientov bolo otvorené 164-krát, 10-krát sme mali individuálne poradenstvo, 13-krát sme asistovali pri testovaní, 46-krát pri ošetrovaní, 8-krát sme mali telefonické, osobné alebo mailové poradenstvo. Celkom dobre sa to stabilizovalo a nielen smerom ku klientom, ale aj k verejnosti. Nemáme pocit, že by sa vytváralo nejaké napätie,“ zhodnotila rok fungovania centra Andrea.