V Nitre vystavujú umelci svetoznámej kovačickej insitnej školy. Hodnota obrazov sa pohybuje v desiatkach tisíc eur.
NITRA. Diela plné naivného pôvabu, jednoduchej krásy a pestrej farebnosti môžete vidieť v Starom divadle Karola Spišáka. Galéria Foyer ponúka to najlepšie zo svetoznámej kovačickej insitnej školy. Výstava sa po 22. novembri presunie z Nitry do Trenčína a svoju púť po Slovensku ukončí vianočnou výstavou v Bratislave.
Obrazy približujú výjavy z prírody, poľnohospodárske práce, zvieratá, remeslá i ľudovú zábavu. Namaľovali ich insitní umelci Martin Jonáš, Zuzana Chalupová, Ondrej Veňarský, Ján Bačúr, Ján Husárik, Pavel Hajko, Anna Kňazovic, Pavel Ľavroš a ďalší autori.
Prezentuje najmä starších umelcov
Vernisáž otvorili scénografka SDKS Mária Žilíková, kurátorka Marta Hučková a Ján Hrk, bývalý riaditeľ Galérie insitného umenia v Kovačici, ktorý dodnes ľudových umelcov zastupuje vo svete.
Nie je len obdivovateľom tohto druhu umenia, ale aj vášnivým zberateľom, jeho obľúbeným autorom ja Martin Jonáš. Vlastní vyše 200 obrazov kovačických maliarov - keďže je pracovne „rozlietaný“, má ich v Kovačici, na Slovensku i vo Viedni.
Pre výstavu v Galérii Foyer vybral diela najstarších umelcov, ktorí sú zakladateľmi kovačickej maliarskej školy, a predstaviteľov druhej generácie ľudových tvorcov. Dnes v Kovačici umelecky tvorí asi 20 insitných maliarov – členov kovačickej galérie a približne toľko isto ich maľuje „na voľnej nohe“. Tvorbe sa venuje už vlastne tretia kovačická generácia.
„Vo svete prezentujem diela najmä tých starších umelcov, na mladších už nemám toľko času. V Nitre momentálne vystavujem vyše 30 obrazov od desiatich autorov, niekoľkí z nich už nežijú, napríklad Martin Jonáš či Zuzana Chalupová. Svoje diela tu má aj vyše 80–ročný Ondrej Veňarský, ktorý však už asi 20 rokov nemaľuje,“ hovorí Ján Hrk.
Obrovská hodnota
Hodnota vystavených obrazov sa pohybuje v desiatkach tisíc eur, preto je pochopiteľné, že je predajná výstava poistená. Ako Ján Hrk hovorí, už sa im stalo, že nejaký starší obraz „zmizol“, no len ťažko ho zlodej mohol speňažiť ďalej, keďže sú tieto diela katalogizované a vie sa, kto je ich majiteľom.
Kovačická insitná škola je preslávená po celom svete. Jej obrazy vlastnia mnohé známe osobnosti zo sveta politiky, športu aj šoubiznisu. „Krásnu zbierku diel Martina Jonáša má napríklad herečka Ursula Andress, maliar často maľoval aj u nej doma. Dosť Jonášových obrazov má tiež herec Alain Delon. Diela kovačických umelcov majú vo svojich zbierkach i španielsky kráľ Juan Carlos I., členovia Rolling Stones či posádky Apollo 11,“ prezradil Ján Hrk.
Iskrivý výraz života dediny
Diela návštevníkom bližšie predstavila kurátorka Marta Hučková. Podľa jej slov nás obrazy kovačických umelcov prenášajú do sveta harmónie, veselosti a šibalstiev dedinského ľudu. Individuálny rukopis autorov je pre každého vlastný a nezameniteľný. Charakterizuje ich podmaňujúcu bezprostrednosť, životnú múdrosť a skúsenosť, je čistým a úprimným vyznaním.
„Tvorba umelcov je rýdza ako slovenská pieseň, ktorá vyviera zo srdca - so spomienkou na vzdialenú domovinu. Kovačickí Slováci patria k slovenskému etniku, ktoré sa v polovici 18. storočia za čias vlády Márie Terézie presídľovalo v rámci Habsburgskej monarchie na Dolnú zem – na územia terajšieho Maďarska, Rumunska a srbskej Vojvodiny,“ vysvetľuje Hučková.
„V roku 1802 do Banátu v časti Vojvodiny prišli z Oravy evanjelické rodiny, ktoré z územia Slovenska odchádzali pred neprekonateľnou biedou ale aj neúprosnou rekatolizáciou. Banátska rovina sa stala ich novým domovom. Tu založili osadu Kovačica s kostolom, školou i úradnou budovou. Na ľudové zvyky a tradície starej vlasti však nezabudli.“
Popri tvrdej robote na poli i v hospodárstve si vždy našli chvíľu pre spomienky na rodný kraj. Každodenný rytmus práce i zábavy pretavili do svojich obrázkov. Nechýba im pulzujúci a iskrivý výraz života dediny, podaný nekomplikovanou, úprimnou formou. Záľuba v maľovaní sa preniesla už na tretiu generáciu slovenských starousadlíkov, ktorí sa svojím umením preslávili po celom svete.
Diela Juraja a Pavla Ľavrošovcov.
Ján Bačúr.
Pavel Ľavroš.
Pavel Hajko.
Ján Husárik.
Ondrej Veňarský.
Eva Husáriková.
Ján Husárik.
Ondrej Veňarský a Zuzana Chalupová (hore vpravo). FOTKY: (ČE)