Výstava ponúka ukážky viacerých exemplárov zo zbierok Múzea včelárstva v Kráľovej pri Senci, ktoré mala na nakrúcaní zapožičané aj produkcia filmu Juraja Jakubiska Tisícročná včela.
NITRA. Životné osudy troch generácií rodiny Pichandovcov ožijú na divadelných doskách. Pôvodný slovenský muzikál podľa rovnomenného románu Petra Jaroša Tisícročná včela naštudovali herci Divadla Andreja Bagara v Nitre pod režisérskou taktovkou Martina Kákoša. Divadelná metafora o Slovensku a Slovákoch bude mať premiéru 15. novembra tohto roka. Jej scénická podoba bude plná fantázie a obraznosti, pôsobivej monumentálnosti, vtipu a humoru, ale aj realistického vyrozprávania príbehov niekoľkých obyvateľov malej podtatranskej dediny Hybe na prelome 19. a 20. storočia. Nitrianska muzikálová Tisícročná včela bude inscenáciou farebnou, rozihranou, dramaticky vzrušivou, sršiacou životnou vitalitou a humorom.
Uvedeniu inscenácie predchádza výstava Včelárska paseka, ktorá je inštalovaná v priestoroch ZOC Max v Nitre.
Návštevníci výstavy môžu obdivovať unikátne zbierky úľov, ktoré sa používali už v 17. storočí, debničkové úle z 18. storočia, ktorých hlavným propagátorom bol na Slovensku Juraj Fándly, i ďalšie typy úľov používaných vo včelárstve až do súčasnosti. Medzi exponátmi nechýbajú rôzne včelárske predmety, bez ktorých sa výroba medu a produktov z neho nezaobíde. Súčasťou výstavy je aj sledovanie života včiel a ich kráľovnej, ktoré sú umiestnené za sklom jednej z expozícií. Výstava potrvá do 7. novembra, potom sa presunie priamo do priestorov nitrianskeho divadla.