Vzácnu sochu nedávno zničili vandali. Polícia po nich stále pátra.
GALANTA. Z historického a umeleckého hľadiska unikátna bronzová socha leva z Veľkých Vozokán, ktorú nedávno poškodili vandali, leží v dielni akademického sochára Ladislava Saba v Galante. Do akej miery ju zreštauruje spolu s Františkom Šmigrovským a Stanislavom Koželom, bude závisieť od výšky financií, ktoré na opravu získajú. Socha musí byť podľa pamiatkarov dokončená do septembra 2014.
Dopĺňali už časti podstavca
Takmer 860 kilogramov vážiaceho leva priviezli do ateliéru s napílenou prednou labou, chvostom a podstavcom. Stopy po karbobrúske na ňom zanechali vandali, ktorí chceli zviera rozporciovať a pravdepodobne speňažiť v kovošrote. Polícia po nich stále pátra.
„Narezané časti pozvárame, ale budeme sa tiež musieť vrátiť k pôvodnej technike šraubovania a nitovania. Súhlasili s tým aj pamiatkari,“ povedal sochár Ladislav Sabo.
S reštaurovaním začnú sochári čoskoro, dovtedy by sa mal vyriešiť podrobný technologický postup a finančná otázka. Prisľúbené peniaze od rôznych inštitúcií na opravu totiž zatiaľ nie sú zazmluvnené.
Práce na pamätníku nie sú pre tím reštaurátorov novinkou, spevňovali už jeho základy, vlani dopĺňali chýbajúce časti kamenného podstavca. Chýbajúcich častí je podľa Saba viac, z pôvodného pamätníka absentuje napríklad aj bronzová kopija pod levou labou, ktorej drvenie symbolizuje víťazstvo uhorského vojska nad tureckou armádou.
Veľkovozokanské pole je miesto, kde sa táto víťazná bitka odohrala. Preto majestátna socha leva patrí k naj-vzácnejším pamätníkom na Slovensku.
Vytvoril ju Béla Markup. Maďarský sochár dostal objednávku od šľachtickej rodiny Eszterházyovcov. Štyria jej členovia, Ladislav, František a bratia Tomáš a Gašpar, totiž v bitke zahynuli.
„Ich zabalzamované telá v mede boli v cínových rakvách uložené v kaplnke hradu Šintava. Neskôr ich previezli do Trnavy, kde ich aj pochovali,“ vysvetlil sochár.
Starostka uvažuje o zakúpení kamier
S rekonštrukciou bronzových pomníkov má už Sabo skúsenosti, opravoval už viacero významných bronzových sôch poškodených vandalmi. Išlo napríklad o sochu koňa Arda od Myslbeka v Košiciach či sochu Plod života od Jána Mathého.
Socha leva by sa podľa akademického sochára mala zreštaurovať kompletne a celá dať do pôvodného stavu. Štúdia na ňu už urobená bola, pamiatkari ju odobrili už vlani. Po poškodení vandalmi sa však musela vypracovať nová štúdia, aj tú už schválili pamiatkari.
„Socha nie je nijako chránená, je umiestnená na bývalom bojisku. Pokiaľ sa nevyrieši jej bezpečnosť, dá sa očakávať ďalší útok vandalov. Jedným z riešení je aj nahradenie leva z iného materiálu a originál umiestniť napríklad v galérii alebo na inom chránenom mieste ako artefakt,“ povedal Sabo.
Ručiaci lev sedí na podstavci pri Veľkých Vozokanoch už od roku 1896. Je asi dva kilometre za dedinou.
Starostka Veľkých Vozokán uvažuje o zakúpení monitorovacích kamier.
„Problém je, že tam nie je elektrina. Ale vieme, že po rekonštrukcii sochy a jej návrate budeme musieť niečo urobiť, inak bude hroziť riziko, že sa situácia zopakuje,“ povedala starostka Justína Pálková. Aj ona zháňa peniaze na opravu národnej kultúrnej pamiatky. Pokúša sa ich získať napríklad aj z grantového programu, ktorý vypísala župa. Jeho výsledky budú známe až na budúci rok na jar. Maximálna suma, o ktorú sa môžu uchádzať, je však iba 3-tisíc eur.
„Dostávame maily od ľudí, ktorí vravia, že keď už budeme potrebovať peniaze, máme napísať, zložia sa. Veľmi ma to teší, pretože ide o tých, ktorí si históriu vážia. Ozývajú sa hlavne mladí ľudia, vraj keď vyhlásime zbierku, máme im dať vedieť. Zatiaľ sme o nej neuvažovali, ale myšlienku mi vnukli,“ dodala starostka.
Socha leva bude sprístupnená pre nahliadnutie verejnosti 9. novembra v 4D Gallery v Galante. Na vernisáži budú odprezentované výsledky aktivít kultúrneho centra 4D v spolupráci s reštaurátorským ateliérom.