Sokoliari siahajú skôr po samiciach dravcov. Sú o tretinu väčšie ako samci a trúfnu si aj na ťažšiu zver.
POĽNÝ KESOV. Trojdňová poľovačka sokoliarov a chovateľov dravcov z ôsmich krajín sa uskutočnila v poľovných revíroch Nitrianskeho a Trnavského kraja. Takmer osemdesiat účastníkov si prinieslo šesť desiatok sokolov, orlov a jastrabov.
Poľovačky štartovali v Poľnom Kesove, účastníci z Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Anglicka, Holandska a Slovenska bývali v Hoteli Thermal Kesov. Stretnutie zorganizoval Slovenský klub sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore.
Dravec hrdo čaká na koristi
Poľovníci sa delili na tri skupiny – podľa toho, s akým dravcom lovili. Na utekajúceho zajaca zaútočil vždy vták, ktorý bol ku koristi najbližšie. Poľovník výkrikom naznačil ostatným, že loví jeho zverenec.
Sokoly chytali bažantov, orly a jastraby zajacov. Tento typ poľovačky sa považuje za najčistejšiu, v tele loveného zvieraťa nie sú žiadne broky.
Dravec unikajúce zviera chytí, spacifikuje a zabije. Je na rozhodnutí jeho pána, či z koristi bude mať niečo aj on.
„Zostane sedieť na ulovenej zveri a hrdo čaká na svojho sokoliara. Najväčšia pochvala pre dravca je, keď ho necháte nažrať sa na tom, čo ulovil,“ vysvetľuje organizátorka stretnutia Katarína Hudecová.
Ako je možné, že vypustený sokol či orol sa počas lovu riadi povelmi svojho majiteľa a vie sa k nemu kedykoľvek vrátiť? Sokoliari to vysvetľujú systematickým tréningom a výcvikom, ktorý v prípade dravcov začína zhruba vo veku dva mesiace.
„Každý dravec je naučený, že sa k svojmu sokoliarovi vráti. Máme na to rôzne povely, niekto napríklad privolá dravca menom,“ povedala Katarína Hudecová.
80-ročný poľovník
Z poľovačky sa spravidla všetci vracajú za svetla, ulovenú zver zhromažďujú a triedia na jednom mieste.
Spomínaný klub sokoliarov vznikol ešte v roku 1971, dnes má 240 členov vo veku od 18 do 80 rokov. Najstarším poľovníkom na stretnutí v Poľnom Kesove bol 75-ročný Holanďan.
Sokoliari si na lov vyberajú zväčša samice. Pri dravcoch platí, že samice sú ťažšie a neraz aj o tretinu väčšie ako samci. Pri love sú možno menej obratné ako samci, no trúfnu si aj na ťažšiu zver. Sokol dosahuje váhu od 600 do 900 gramov v závislosti od druhu. Samica orla skalného môže vážiť až štyri kilá.
Sokoliarom bol muž sv. Cyril
Hodnota sokola je dnes od 500 do 2000 eur. Sokoliari na stretnutí v Poľnom Kesove pripomenuli, že jedným z našich najznámejších sokoliarov bol už sv. Cyril.
„Sokoliarstvo je na našej planéte už 5000 rokov, začalo v strednej Ázii a postupne sa rozširovalo aj do iných častí sveta. Ľudia si popri psoch a koňoch skrotili aj dravce,“ hovorí Katarína Hudecová. Potrebovali ich na lov – hlavne v prípade zvierat, na ktoré nestačili šípy.
Najväčší rozmach sokoliarstva bol na kráľovských dvoroch. Kráľ bol najvyšší sokoliar a mal v zásade najlepšieho dravca.
Nástup sokoliarov v Poľnom Kesove.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK