Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Muzikál Tisícročná včela bude rodinnou ságou

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

Tvorcovia muzikálu - zľava Vašo Patejdl, KamilPeteraj, Jaroslav Moravčík a Martin Kákoš.(Zdroj: (ČE))

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

NITRA. Divadlo Andreja Bagara intenzívne finišuje v prípravách pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. Veľkolepá scénická freska, ktorá vzniká na motívy rovnomennej knihy Petra Jaroša, bude mať premiéry 15. a 16. novembra.

Ambíciou muzikálu je nadviazať na tie najlepšie hudobno-dramatické tituly, ktoré sa v zrodili v nitrianskom divadle – na pôvodné slovenské muzikály Pacho sa vracia, Báthoryčka či Adam Šangala.

Muzikál nekopíruje film

Autorský tím muzikálu tvoria režisér a autor libreta Martin Kákoš, autor textov piesní Kamil Peteraj, autor hudby Vašo Patejdl a choreograf Jaroslav Moravčík. Okolo 220 kostýmov navrhla Ľudmila Várossová, scénickým výtvarníkom je Pavol Andraško, dramaturgom Svetozár Sprušanský.

Román je jedným z najvýznamnejších diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu. Podľa slov tvorcov bude taká aj javisková podoba Tisícročnej včely - plná fantázie, obraznosti, monumentálnosti, vtipu a humoru, ale aj realistického vyrozprávania príbehov niekoľkých obyvateľov z podtatranskej dediny Hybe na prelome 19. a 20. storočia.

Plagáty a vizuály Tisícročnej včely pre DAB pripravuje významný slovenský výtvarník – Nitran Karol Felix, žiak Albína Brunovského, ktorý robil plagát k rovnomennému filmu. To je aj jediná spojitosť s ním.

„Chcem podčiarknuť, že náš muzikál v žiadnom prípade nekopíruje filmovú podobu. Režisér diela Martin Kákoš strávil nad dramatizáciou románu mnoho času, muzikál bude originál, ktorý sa v ničom nebude podobať na film,“ doplnil riaditeľ DAB Ján Greššo.

Hrdinom sú ľudia z mestečka Hybe

Martin Kákoš sa veľmi potešil, keď z nitrianskeho divadla dostal ponuku režijne a libretisticky pripraviť práve Tisícročnú včelu. Ako režisér a autor scenára vraví, román vyšiel v roku 1979 a doba mnohé pohľady zmenila, ale to, čo ostalo, je veľmi silný príbeh spätý s našimi dejinami.

„Hrdinom muzikálu nebude jedna ústredná postava, ale celé spoločenstvo tohto malého mestečka. V centre pozornosti je hlavne osud niekoľkogeneračnej rodiny Pichandovcov. Náš muzikál bude taká rodinná sága, niečo ako Markézových Sto rokov samoty,“ hovorí režisér, pre ktorého je „Včela“ jeho šiestym pôvodným slovenským muzikálom.

„Nerobíme nejaký „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“. Hybe na prelome 19. a 20. storočia bolo už mestečkom s mnohými vymoženosťami civilizácie, ľudia tu boli vzdelaní, čítali noviny, objavili sa prvé šijacie stroje, automobily, kozmetické výrobky, ľudia mali domy zariadené čalúneným nábytkom.“

Včela ako symbol vitality

Texty piesní pre Tisícročnú včelu vymyslela slovenská textárska špička Kamil Peteraj. Podľa slov šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského majú tieto skladby v sebe veľkú poetiku, lyričnosť, ale aj vtip a iróniu. Rovnako skvelé texty autor vymyslel aj pre muzikál Adam Šangala.

„Keď sme v Nitre začali robiť Šangalu, nemali sme predstavu, kam sa až s tým muzikálom dostaneme. Pri jeho tvorbe som spolupracoval s autorom hudby Vašom Patejdlom a režisérom Jožkom Bednárikom, veľkou osobnosťou, ktorá dominovala v tomto prostredí,“ hovorí Kamil Peteraj. „My, ktorí sme prišli z tej veľkej, nafúkanej Bratislavy, sme tu v Nitre pocítili takého ducha divadla – začína to už na vrátnici a postupuje ďalej. Nie náhodou je Nitra mekkou slovenského muzikálového divadla, hovorím to úplne vážne. Preto som presvedčený, že aj teraz vytvoríme zaujímavé dielo.“

Muzikál nie je podľa Peteraja javiskovým prepisom knihy, je prácnou snahou „vykostiť“ z románu tie hlavné dejové nite a filozoficky a emocionálne ich oživiť v javiskovej podobe. „Rozdiel oproti Adamovi Šangalovi je zhruba 250 rokov, v tomto muzikáli je svet ešte taký regionálny. V Tisícročnej včele je svet sociálnejší, väčší, postavenie ľudí je úplne iné. Tento muzikál bude taký „fidlikantovskejší“. Nad všetkým je včela, ktorá je takým hýbateľom deja, symbolom vitality a húževnatosti,“ dodal Peteraj.

Návrat ku koreňom

Autorom muzikálovej hudby je Vašo Patejdl. „Práca na Adamovi Šangalovi bola pre mňa zlomovým momentom na forme menom muzikál. Už predtým som nejaké skúsenosti s menšími muzikálmi mal – robil som napríklad baletný muzikál Snehulienka a sedem pretekárov a pantomimický muzikál Grand Pierrot - ale keď som dostal ponuku spolupracovať na takomto veľkom projekte, veľmi som sa potešil. Šangala trval asi 3,5 hodiny a aj to mi Beďo muziku zoškrtal asi na polovicu, keď nie aj na tretinu,“ spomína Vašo Patejdl.

„Odvtedy som napísal ešte niekoľko muzikálov, jeden dokonca, dá sa povedať, svetový – Jack Rozparovač sa dnes hrá v Soule, v novembri bude v Yokohame a budúci rok aj v Šanghaji – ale úprimne povedané, nebyť „Adama“, toto všetko sa asi nestane.“

V Nitre robí muzikant a skladateľ veľmi rád, prácu na novom muzikáli považuje za návrat ku koreňom a výzvu k tomu, či sa na Slovensku a so slovenskou tematikou dá robiť svetovo znejúci muzikál. „Myslím si, že sme si to overili už na „Adamovi“, ktorý vychádza práve zo slovenskej poetiky – hudobnej i textovej. Vniesť do takéhoto projektu súčasnú hudbu som sa trochu bál, ale teraz už viem, že je to možné. Ten rozdiel medzi Šangalom a Tisícročnou včelou bude zrejme v mojej skúsenosti, a keďže som už dva roky – okrem nejakých pesničiek pre Elán a nového hitmuzikálu – nič takého veľkého nenapísal, mal som dosť entuziazmu na to, aby má táto práca bavila. Dúfam, že to bude na Tisícročnej včele poznať,“ verí Vašo Patejdl.

Silná výpoveď aj cez pohyb

Jaroslav Moravčík má v muzikáli na starosti choreografiu. Netají sa tým, že vychádza z ľudovej pohybovej kultúry, čo je pochopiteľné, keďže dlhé roky pôsobil v SĽUK-u. Ako jeho choreografa a tanečníka ho pred rokmi režisér Martin Kákoš oslovil k spolupráci na nitrianskom muzikáli Báthoryčka. „Práve Nitra a Báthoryčka odštartovali moju dráhu divadelného choreografa, potom prišiel ďalší pôvodný muzikál Adam Šangala,“ spomína Jaroslav Moravčík.

„Mám také zimomriavky a vnútornú nervozitu z toho, čo pekné sa nám zas podarí. Šangala a Báthoryčka sú presne diela, ktoré mne chutia. V SĽUK-u sme robili len pôvodnú slovenskú tvorbu, všetko sme budovali na vlastnej tvorivosti a invencii. A Tisícročná včela je presne taká, tvoríme vlastnú stavbu celého diela. Po konzultácii s tvorivým tímom si pohybovú zložku vytvorím tak, ako to cítim, ako chcem vyjadriť to, čo je v texte. Aby to neboli len také „tanečky“, ale malo to silnú výpoveď. Máme pohybovo zdatných hercov ale aj profesionálnych tanečníkov, ktorí zvládajú žánre ako silný štylizovaný folklór, z ktorého vychádzame, balet, neoklasiku aj istú artičnosť pre vyjadrenie dramatických liniek. Keď budú zábavy, bude to veselé, keď bude vtip, bude to humorné aj pohybovo.“

Choreograf verí, že sa im spoločné dielo vydarí. Ako vraví, hudba aj texty sú perfektné, najviac sa mu vraj páči Peterajov veršík „hviezd je plné nebo, milujem ťa, lebo“.


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 4 246
  2. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 444
  3. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 377
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 294
  5. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 249
  6. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 231
  7. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 206
  8. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 161
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 142
  10. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 121

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Voľby do VÚC 2017 Hlohovec: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Hlohovec.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Minúta po minúte: V jednej nemeckej obci čakajú celý deň na päť voličov

Martin Schulz aj Angela Merkelová už odovzdali svoj hlas.

Kam vyraziť