Hnutie Dvojjazyčné Južné Slovensko žiada ministra o prehodnotenie zmeny názvu obce, ktorú si obyvatelia odhlasovali v referende.
TEŠEDÍKOVO. Tabuľu obce Tešedíkovo by mal v pondelok dostať minister vnútra Róbert Kaliňák.
Previazanú červenou mašľou ako darček mu ju poslali pred sviatkami aktivisti hnutia Dvojjazyčné Južné Slovensko spolu s otvoreným listom.
Žiadajú ho v ňom, aby rezort vnútra predložil návrh, ktorým by zmenil uznesenie zo 16. októbra. Vtedy vláda zamietla zmenu názvu obce z Tešedíkova na Pered.
Druhú tabuľu poslali aktivisti verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej. Má ju uschovať do vyriešenia situácie.
Občiansku neposlušnosť považujú za povinnosť
K celej akcii natočili členovia hnutia opäť video, ktoré včera večer zavesili na internet.
Ani tentoraz im nie je vidieť tváre, anonymne vystupovali už v prvom šote pod názvom The Pered Projekt I – Vox populi.
V ňom niekoľko mužov v červených montérkach vymenilo tabule označujúce názov obce Tešedíkovo na tabule s nápisom Pered. Ostatné dve tabule na druhom konci dediny prelepili aktivisti fóliou. Spravili to presne pred týždňom, nové tabule osadili cestári v stredu.
Členovia hnutia tým podľa ich slov reagovali na rozhodnutie vlády, ktorá neschválila žiadosť obyvateľov zmeniť názov obce. Už v marci 2012 o nej hlasovali v miestnom referende, v ktorom bolo za Pered dve tretiny voličov.
„Rozhodnutie vlády považujeme za prejav svojvôle, za pokračovanie komunistických tradícií, kvôli ktorým Pered v roku 1948 o svoj historický názov raz už prišiel. Pri takomto neospravedlniteľnom zasahovaní do princípov miestnej demokracie a tým do práv všetkých občanov Slovenska považujeme občiansku neposlušnosť za našu povinnosť,“ argumentujú aktivisti.
Pered je slovanský názov Tešedíkova, odkazuje opozícia vládeČítajte
Zákon podľa nich maďarský názov nezakazuje
Výhrady k zmene názvu obce však mala Stála názvoslovná subkomisia Terminologickej komisie Ministerstva vnútra.
Podľa nej by došlo k porušeniu zákona o obecnom zriadení a zákona o štátnom jazyku, aktivisti s tým nesúhlasia. S právnou analýzou tejto otázky sa podrobne zaoberá ich otvorený list ministrovi Kaliňákovi.
„Názov Pered, ktorý je aj historickým slovenským názvom obce, bol úradným slovenským názvom do roku 1948, preto je plnohodnotnou súčasťou slovenskej slovnej zásoby, a tým je zákonná podmienka splnená. Iste je Pered zároveň aj maďarským názvom, to však zákon nezakazuje. Ostatne, mnoho slovenských obcí má názov maďarského pôvodu ako napríklad Tornaľa, Neded, Sap, Ňárad, Bučuháza, a nikto nenamieta, že by tým porušovali zákon,“ napísali okrem iného aktivisti ministrovi.
Zákonnou prekážkou zmeny názvu nie je podľa nich ani to, že je Tešedíkovo v súčasnosti zaužívaným názvom súčasťou celosvetovej databázy geografických údajov a mapových diel. „Aspoň nebola, keď si názvy menili obce ako Kručov, Vyšný Kazimír, Svätý Anton alebo Vysoké Tatry.“
Poslanci navrhli novelu
Hnutie Dvojjazyčné Južné Slovensko má svojich priaznivcov aj odporcov. Názory na nich sa líšia už medzi zástupcami obce. Starosta Gyula Borsányi hnutiu „fandí“ a jeho kroky neodsudzuje, jeho zástupca Gábor Jurás považuje ich konanie za nevhodné.
„Môžeme im fandiť, ale čo dosiahnu? Nepodporujeme radikalizmus, chceme ísť zákonitou cestou,“ povedal Jurás. Je tiež predsedom miestnej organizácie Strany maďarskej komunity v Tešedíkove, ktorá iniciovala referendum v rokoch 1995 a 2012. Reči o tom, že by práve SMK mala stáť za aktivistami, vyvrátil.
Hnutie Dvojjazyčné Južné Slovensko vraví, že ich aktivity sú nezávislé od politických strán a hnutí. „Naša terajšia akcia nesúvisí s nadchádzajúcimi voľbami do VÚC. Nevieme však vylúčiť, že niektoré strany sa (znovu) nepokúsia z terajšej situácie vytĺcť politický kapitál.“
Aktivisti narážali na dvoch poslancov Most-Híd, ktorí navrhli novelu zákona o obecnom zriadení. Podľa nej by vláda musela rešpektovať zmenu názvu obce, o ktorej by obyvatelia rozhodli v referende. Novelou sa budú poslanci zaoberať na najbližšej, novembrovej schôdzi parlamentu.
Regionálna správa a údržba ciest Nové Zámky chce na aktivistov podať trestné oznámenie. Má o tom rozhodnúť v pondelok.
„Polícia skutok zadokumentovala a odstúpila na odbor cestnej dopravy ako priestupok,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.
Podľa prednostu Okresného úradu v Šali Drahomíra Marona bol porušený takzvaný cestný zákon. V správnom konaní je zaň možné uložiť pokutu až do výšky 330 eur.